دسته‌بندی نشده

اسکنر داخل دهانی چیست (معرفی کامل)

اسکنر داخل دهانی چیست (معرفی کامل)

یکی از نوآوری‌هایی که به تازگی بسیار سر و صدا کرده است و توجه دندانپزشکان زیادی را به خود جلب کرده است، دستگاه اسکنر داخل دهانی می باشد. اسکنر داخل دهانی یکی از دستگاه هایی است که توانسته تصویربرداری دندان را متحول کند و تصاویر سه بعدی دقیقی را از دهان و حفره‌های دهان در اختیار دندانپزشکان قرار دهد.

معرفی کامل اسکنر داخل دهانی

اسکنر داخل دهانی این روزها جایگزین روش قالب‌گیری سنتی شده است؛  اسکن داخل دهانی توسط این دستگاه امکان تصویربرداری دیجیتال را از دهان و دندان بیمار برای دندانپزشک فراهم کرده و تمامی داده های به دست آمده را در قالب تصویر سه بعدی ارائه می کند.

قالب گیری به روش سنتی

دندانپزشکان برای انجام برخی از درمان‌ها و خدمات اعم از ساخت روکش دندان، ارتودنسی و… باید با لابراتوارها همکاری نمایند. لابراتوار برای ساخت قالب مورد نیاز به اطلاعات دقیقی از وضعیت دهان و دندان بیمار نیاز دارد که در این شرایط دندانپزشک می‌بایست یک قالب کپی از دندان های بیمار تهیه نماید و برای ساخت قالب مورد نیاز آن را به لابراتوار ارسال کند.

در بسیاری از مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی، قالبگیری دندان هنوز به روش سنتی انجام می شود، در قالبگیری سنتی دندانپزشک با استفاده از خمیرهای مخصوصی به نام آلژینات و … قالبی از دندان های بیمار تهیه می کند.

در روش قالب گیری سنتی ابتدا دندان های بیمار باید به صورت کامل شسته و سپس خشک شوند تا هر گونه آلودگی از سطح دندان پاک شود و قالب گیری با دقت بالاتری انجام شود. در مرحله بعدی دندانپزشک باید نخ مخصوص یا همان رترکشن را  در حد فاصل بین لثه و دندان (Finishing line) قرار دهد که قرار گیری این نخ دور تا دور لثه و دندان به منظور ایجاد فاصله چند میلی‌متری می‌باشد.

در این مرحله مقداری از خمیر قالب گیری سافت باید در اطراف دندان مالیده شود و سپس مواد قالبگیری سخت (با غلظت بالاتر) بر روی دندان و لثه توسط دندانپزشک قرار داده می شود. این مواد باید به مدت یک الی دو دقیقه در داخل دهان بیمار باقی بمانند و هنگامی که مواد قالبگیری به صورت یکپارچه درآمد دندانپزشک باید آن را از دهان بیمار خارج کند و این قالب کپی را برای ساخت قالب اصلی دندان بیمار به لابراتوار ارسال کند.

معرفی اسکنر داخل دهانی ؛ اسکنر چیست و چگونه کار میکند

معایب قالبگیری سنتی

قالبگیری به روش سنتی می تواند دارای معایب متفاوتی باشد که برخی از این موارد عبارتند از:

طعم بد آلژینات

همانطور که گفته شد در قالبگیری دندان به روش سنتی از ماده ای به نام آلژینات استفاده می شود که این ماده به دلیل طعم و بوی بدی که دارد در حین پروسه درمان ممکن است برای بیمار حس ناخوشایند و نارضایتی را به وجود آورد و علاوه بر این برخی از بیماران به این ماده حساسیت نشان می دهند.

هزینه مواد و مصرفی

مواد قالبگیری ترکیبی از چند ماده به نام های آلژینات،پوتی،واش،تری و…می باشد که خرید این مواد باهم می تواند هزینه زیادی را برای دندانپزشک داشته باشد که در نتیجه هزینه این مواد باید از بیمار دریافت شود.

تعداد جلسات بیشتر

در قالب گیری به روش سنتی بیمار باید چندین مرحله به مطب دندانپزشکی مراجعه کند و حتی در صورتی که در انجام کار به دلیل وجود خطای انسانی مشکلی پیش بیاید تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشکی بیشتر خواهد شد.

احتمال درصد خطا

قالبگیری به روش سنتی روشی حساس و ظریف می باشد و علاوه بر تکنیک و مهارت دندانپزشک به دانش و مهارت بصری زیادی نیز نیاز دارد.خطای انسانی می تواند سبب ایجاد حفره در مواد قالبگیری شود و قالب دندان حتی با تفاوت میلی متری می تواند سبب نارضایتی بیمار شود که در چنین شرایطی تعداد مراجعه به دندانپزشک بیشتر می شود.

تغییر حالت قالب کپی در حین ارسال به لابراتوار

پس از آماده کردن قالب کپی و ارسال آن به لابراتوار ممکن است در حین ارسال مشکلاتی برای قالب پیش بیاید و یا قالب تغییر حالت بدهد.

قالب گیری دیجیتال توسط اسکنرهای داخل دهانی

با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه های جدید و همزمان با توسعه و گسترش فناوری CAD/CAM در دهه 1970 مفهوم طراحی و ساخت با کمک رایانه (CAD/CAM) برای کاربردهای دندانپزشکی توسط دکتر فرانوسوا دورت برای اولین بار معرفی گردید.حدودا در سال 1985 اولین اسکنر داخل دهانی به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت و لابراتوار ها برای ساخت دقیق تر و سریع تر استفاده از این دستگاه را آغاز کردند.

اکنون نوبت معرفی دستگاه اسکنر داخل دهانی است که این دستگاه جدید شیوه ای نوین را برای قالب گیری دندان به ارمغان آورده است و امروزه جایگزین روش قدیمی و سنتی قالبگیری شده است.دستگاه اسکنر داخل دهانی برای تصویربرداری دیجیتالی از دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد و تصاویر به دست آمده توسط این دستگاه دیجیتالی یک نقشه مختصاتی از فضای داخل دهان می باشند که جایگاه دقیق دندان ها را مشخص می کند.

مختصات به دست آمده که ترکیبی از چندین فریم عکس در کنار یکدیگر می باشد و منجر به تشکیل نهایی قالب دندان به روش دیجیتالی است می تواتند در فرمت های مختلف که رایج ترین فرمت آن اکنون PLY می باشد از طریق ایمیل،پیام رسان های مختلف و یا حتی فضای ابری نرم افزار(با توجه به برند دستگاه) برای لابراتوار ارسال شوند.

معرفی انواع دستگاه‌های رادیوگرافی دندانپزشکی

آشنایی بیشتر با اسکنر داخل دهانی

اسکنر داخل دهانی از یک دوربین اسکن دستی، یک کامپیوتر و نرم افزار تشکیل شده است که در واقع یکی از مهم ترین مواردی که باعث برتری یک اسکنر نسبت به اسکنر دیگر می شود همان نرم افزار اسکنر می باشد.اسکنر های داخل دهانی دارای چندین تیپ متفاوت می باشند که در برندهای مختلف این مورد متفاوت است.برای مثال در برخی از اسکنر ها تیپ های دستگاه دارای زاویه متفاوتی هستند و برخی دیگر از برند ها دارای تیپ ها در سایزهای استاندارد و کوچک می باشند که از تیپ های کوچک اغلب برای اسکن دندان های کودکان و یا بانوانی که فک های کوچک تری دارند استفاده می شود.

امروزه اسکنرهای داخل دهانی در دو نوع با سیم و بدون سیم(WIRELESS) در بازار وجود دارند که طبق تجربه شخصی در کارکرد با انواع دستگاه ها و هم چنین بازخورد به دست آمده از نظرات دندانپزشکان متفاوت دستگاه های با سیم نوع بهتری هستند زیرا سرعت اسکن و انتقال داده ها در این دستگاه ها نسبت به نوع بدون سیم بیشتر می باشد و دستگاه های بدون سیم با هر بار اسکن به شارژ مجدد نیاز خواهند داشت و ممکن است چندین اسکن متوالی را به تاخیر بیندازند.

معرفی کامل اسکنر داخل دهانی و چگونگی عملکرد اسکنر داخل دهان

اسکنر داخل دهانی چگونه کار می کند

پس از انتخاب تیپ اسکنر داخل دهانی و قرار دادن آن بر روی دستگاه، دندانپزشک باید هد دستگاه را وارد دهان بیمار کند.شیوه صحیح اسکن بدین صورت است که دندانپزشک ابتدا باید اسکنر را روی سطح اکلوزال قرار دهد و روی سطح دندان حرکت داده و در مرحله بعد سطح باکال و پس از آن سطح لینگوال را اسکن کند.مراحل انجام شده برای هر فک(فک بالا و فک پایین) باید انجام شود و سپس پس از اسکن هر دو فک به صورت جداگانه باید اسکن بایت Bite برای نحوه قرارگیری کامل و صحیح هر دو فک بر روی یکدیگر انجام شود.

زمان اسکن هر فک با توجه به اسکنرهای برندهای مختلف متفاوت است اما در دستگاه های با کیفیت موجود در بازار که امروزه به فروش می رسند زمان تقریبی برای اسکن هر فک در خدود یک دقیقه می باشد.دندانپزشک حین اسکن می تواند نواحی در حال اسکن را بر روی لپ تاپ متصل به دستگاه مشاهده کند.در حقیقت این اسکن ها ترکیبی از چندین فریم عکس به صورت متوالی و پشت سر هم می باشند که در نهایت منجر به ساخت قالب دیجیتال نهایی می شوند.

پس از اتمام مراحل اسکن در حدود یک و نیم الی 3 دقیقه برای گرفتن خروجی زمان نیاز است.فرمت فایل های خروجی در اسکنرهای داخل دهانی عبارتند از:STL,PLY و OBJ که رایج ترین نوع فرمت خروجی که تمامی لابراتوار ها با آن سروکار دارند فرمت STL می باشد.

دندانپزشک در اتمام کار می تواند فایل خروجی را از طریق پیام رسان های مختلف،ایمیل و یا فضای ابری نرم افزار برای لابراتوار ارسال کند.

کاربرد اسکنرهای داخل دهانی

اسکنرهای داخل دهانی در انواع درمان ها می‌توانند به دندانپزشک کمک کنند که یکی از پرکاربردترین آنها،قالبگیری و ساخت روکش دندان می باشد. از اسکنرهای داخل دهانی برای مشکلات دندانی متفاوتی استفاده می شود که برخی از این موارد عبارتند از:

ایمپلنت Implant

در درمان ایمپلنت دندان،دندانپزشک نواحی پانتیک یا همان بی دندانی را می تواند با اسکنر داخل دهانی اسکن کرده و با دقت و سرعت بالا جایگاه دقیق نواحی بی دندان را نسبت به دندان های مجاور برای قرار دادن ایمپلنت تشخیص دهد.

معرفی و خرید بهترین دستگاه موتور ایمپلنت دندانپزشکی 2023

قالبگیری Molding

دندانپزشک می تواند به جای استفاده از روش های سنتی قالبگیری و استفاده از مواد و مصرفی از اسکنر داخل دهانی جهت قالبگیری دقیق تر و سریع تر استفاده کند و فایل کپی دندان را به لابراتوار ارسال کند.

روکش دندان dental crown

دندانپزشک برای ساخت تاج دندان باید جایگاه دقیق دندان را نسبت به دندان های مجاور به خوبی تشخیص دهد که با استفاده از اسکنر داخل دهانی می تواند با دقت بالا و درصد خطای کمتر این کار را انجام دهد.

اینله Inlay، آنله Onlay و Overlay

زمانی که دندان دچار شکستگی و پوسیدگی شود برای ترمیم و پر کردن دندان،طبق تشخیص و تجویز دندانپزشک از این نوع درمان ها استفاده می شود به این صورت که به جای استفاده از درمان روکش از یکی از این سه روش درمانی ابتدا قالبگیری دیجیتال انجام داده و سپس پر کردن دندان با دقت بالا انجام می شود.

ساخت پروتز ثابت و متحرک prosthesis

در مواردی که فرد دچار بی دندانی باشد با توجه به تشخیص و تجویز دندانپزشک می تواند از پروتزهای ثابت و یا متحرک استفاده کند.برای ساخت این پروتز ها دندانپزشک می تواند با اسکنرهای داخل دهانی وضعیت کلی نواحی پانتیک و دندان های مجاور را تشخیص دهد و اسکن نهایی را برای ساخت به لابراتوار ارسال کند.

لمینیت و زیبایی Cosmetic Veneer

درمان های زیبایی امروزه یکی از پرطرفدارترین درمان های حوزه دندانپزشکی به حساب می آیند برای مثال در صورتی که فرد بخواهد یک و یا چند واحد لمینیت انجام دهد دندانپزشک می تواند برای انجام دقیق تر،ظریف تر و زیبا تر ابتدا اسکن نواحی مورد نیاز را توسط دستگاه اسکنر داخل دهانی انجام دهد.

بررسی، مقایسه و مراحل انواع کامپوزیت دندان

بریج Bridges

در صورتی که بیمار به دلایل متفاوت یکی از دندان های خود را از دست داده باشد اما دو دندان مجاور به صورت کامل سالم باشند ممکن است دندانپزشک درمان بریج را به جای ایمپلنت دندان برای بیمار تجویز کند که این درمان نسبت به ایمپلنت هزینه کمتری را برای بیمار خواهد داشت.در این شرایط دندانپزشک می تواند برای اطلاع دقیق از وضعیت ناحیه بی دندان و دندان های مجاور اسکن را به وسیله اسکنر داخل دهانی انجام داده و سپس فایل خروجی را برای ساخت به لابراتوار ارسال کند.

ارتودنسی Ortho

برای درمان نامنظمی های دندانی و ارتودنسی نیز می توان از اسکنر داخل دهانی استفاده کرد.

مزایای اسکنرهای داخل دهانی

همانطور که گفته شد استفاده از دستگاه های جدید اسکنر داخل دهانی قابلیت های پیشرفته ای را در اختیار دنیای دندانپزشکی و دندانپزشکان قرار داده است و استفاده از این روش دیجیتالی کار را برای دندانپزشکان ساده تر و دقیق تر کرده است.قطعا دستگاه های اسکنر داخل دهانی دارای مزایای زیادی می باشند که به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

دقت بسیار بالا

یکی از ویژگی های اصلی اسکنرهای داخل دهانی دقت بسیار زیاد این دستگاه ها در مقایسه با قالب گیری سنتی می باشد.اسکنر های داخل دهانی از جدید ترین و پیشرفته ترین فناوری های تصویربرداری سه بعدی برای اسکن های دهان و دندان استفاده می کنند و  در صورتی که اسکن به نحو کاملا اصولی و صحیح توسط دندانپزشک انجام شوند بدون درصد خطا می باشند.نتایج این اسکن ها اطلاعات دقیق و با کیفیتی را در اختیار دندانپزشک و لابراتوار قرار داده و در نتیجه درمان دقیق تر و با کیفیت تری برای بیمار صورت خواهد گرفت.

رضایت بیشتر بیمار

همانطور که در بخش های قبلی به آن پرداخته شد استفاده از روش مرسوم قالبگیری به دلیل استفاده از مواد و مصرفی می تواند حس ناخوشایندی را برای بیمار به وجود آورد در صورتی که با استفاده از اسکنر های داخل دهانی،بیمار درمان راحت تر و بهتری را تجربه خواهد کرد و احساس حالت تهوع،گگ gag و…را به دلیل استفاده از مواد قالبگیری نخواهد داشت.

معرفی و خرید بهترین اسکنر داخل دهانی از دنتی اسمایل

سرعت بالاتر

اسکن دندان ها توسط دستگاه اسکنر داخل دهانی با توجه به میزان مهارت دندانپزشک در استفاده از این دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد برای مثال دندانپزشک می تواند هر فک را در کمتر از 60 ثانیه اسکن کند.لازم به ذکر است که سرعت عمل دندانپزشک در نتیجه گیری اسکنر های داخل دهانی بسیار مهم و حائز اهمیت است اما در حالت کلی سرعت در این روش نسبت به روش های مرسوم بسیار بیشتر خواهد بود.

مشاهده محصولات اسکنر داخل دهانی 

صرفه جویی در زمان

به دلیل دقت بسیار بالای دستگاه های اسکنر داخل دهانی و همچنین ساخت با کیفیت و بدون خطا توسط لابراتوار، تعداد مراجعه بیمار به مطب و کلینیک دندانپزشکی کاهش پیدا خواهد کرد و علاوه بر این دندانپزشک می تواند اسکن را در مقایسه با قالبگیری سنتی با سرعت بالاتری انجام دهد و در نتیجه در زمان بیمار و هم چنین دندانپزشک تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد.

پذیرش تعداد بیشتر بیماران

زمانی که بیمار تجربه خوبی از اسکن دندان های خود داشته باشد و هم چنین این کار در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین دقت انجام شود نیازی به انجام چندین مرحله ای،اصلاح، ارسال مجدد به لابراتوار و…نمی باشد در نتیجه دندانپزشک می تواند تعداد بیمار بیشتری را پذیرش کند و درآمد بالاتری را کسب کند. در حقیقت خرید اسکنر داخل دهانی یک سرمایه گذاری سودآور برای دندانپزشکان به حساب می آید.

خروجی سه بعدی

اکثر شیوه های تصویربرداری دیجیتال تصاویر دو بعدی را به دندانپزشکان ارائه می دهند اما با استفاده از اسکنر داخل دهانی به تصاویر سه بعدی به همراه دقیق ترین جزئیات دسترسی خواهید داشت که این مورد می تواند به تشخیص و درمان بهتر کمک زیادی کند.

صرفه جویی در هزینه

با حذف مواد و مصرفی قالبگیری برای همیشه می توان با خرید این مواد خداحافظی کرد و تا حد زیادی در هزینه های پرداختی مواد و مصرفی برای قالبگیری صرفه جویی کرد.

پرونده سازی بیماران به صورت دیجیتال

در روش های سنتی و قدیمی، پرونده بیماران در مطب ها به صورت کاغذی انجام می شد که امکان گم شدن و…وجود داشت اما امروزه اسکنرهای داخل دهانی امکان ایجاد پرونده بیماران را به صورت دیجیتالی فراهم کرده اند که این مورد دقیق تر،کامل تر بوده و دسترسی به پرونده مراجعین را راحت تر کرده است.

دسترسی بهتر و سریع تر بین کلینیک دندانپزشکی و لابراتوار

دندانپزشک پس از اسکن می تواند فایل خروجی اسکن را در چند ثانیه به لابراتوار ایمیل کند و یا اجازه دسترسی به فایل را از طریق فضای ابری نرم افزار به لابراتوار بدهد و پس از اتمام کار، لابراتوار اجازه دسترسی به فایل خروجی را خواهد داشت که این قابلیت سبب صرفه جویی در زمان دندانپزشک و لابراتوار می شود. علاوه بر این در حین ارسال کپی قالبگیری در روش های قدیمی احتمال خرابی و تغییر شکل کست ساخته شده وجود داشت که در روش دیجیتال این احتمال نیز از بین می رود.

دیجیتالی شدن و استفاده از اسکنرهای داخل دهانی امروزه به تمام دندانپزشکان توصیه می شود؛ استفاده از اسکنرهای داخل دهانی، درمان و کیفیت کار دندانپزشک را تا حد زیادی افزایش داده و موجب رضایت بیشتر بیماران می شود و طبق آمار به دست آمده امروزه به دلیل راحتی بیشتر،بیماران ترجیح می دهند که برای انجام کارهای درمانی دندانپزشکی خود به کلینیک ها و مطب های مجهز به تجهیزات دیجیتال مراجعه کنند.درنتیجه خرید اسکنر داخل دهانی و دیجیتالی شدن نوعی سرمایه گذاری سودآور بلند مدت برای دندانپرشکان می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *