دسته‌بندی نشده

بررسی، مقایسه و مراحل انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان و انواع آن

ترمیم و زیبا سازی دندان‌ها همواره مورد توجه انسان بوده است. امروزه کامپوزیت دندان ( به انگلیسی  dental composite) و تکنیک اسید اچ از روش‌هایی هستند که برای ترمیم و زیبا سازی دندان استفاده می‌شوند. از کامپوزیت دندان به منظور ترمیم شکستی ، تغییر سایز ، فرم دهی و تغییر رنگ استفاده می شود. کامپوزیت ماده‌ای چسبناک است که مخلوطی از رزین آکریلیک ، کوارتز و گلاس می باشد.

این ماده که حالت خمیری دارد در طیف‌های رنگی مختلف در دسترس است و افراد مختلف می توانند با توجه به رنگ دندان‌های خود، کامپوزیت دندان مورد نظر خود را انتخاب کنند. مواد کامپوزیت تک تک روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و با استفاده از دستگاه لایت کیور و تاباندن نور مرئی با طیف رنگی بنفش و آبی سفت و سخت می شوند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان با توجه به کاربرد خود طبقه بندی می شود. کامپوزیت ها انواع مختلفی دارند و دندان پزشک با توجه به شرایط دندان های شما کامپوزیت مناسب را انتخاب می‌کند.

به طور کلی کامپوزیت‌ها در چهار گروه طبقه بندی می شوند:

 1. کامپوزیت‌های سرامیکی یا پرسلن
 2. رزین کامپوزیت‌ها : ماکروفیل ها و میکروفیل ها
 3. هیبرید ها: نانو هیبرید ها ، میکرو هیبرید ها و هیبرید های معمولی
 4. کامپوزیت‌های ips

انواع کامپوزیت بر اساس محل قرارگیری

همچنین کامپوزیت ها بر اساس محل قرار گیری نیز تقسیم می شوند

 1. کامپوزیت های خلفی
 2. کامپوزیت های قدامی
 3. ونیر کامپوزیت مایع

یکی دیگر از انواع طبقه بندی کامپوزیت‌ها برند و کشور سازنده می باشد برای مثال سارمکو که ساخت کشور سوییس است از شناخته شده ترین کامپوزیت‌ها می باشد.

بهترین روکش دندان متناسب با دندان هر شخص

کامپوزیت دندان پرسلن

پرسلن که یک ماده ی سخت و سرامیکی است در آزمایشگاه ها با توجه به شرایط فک و دندان بیمار ساخته می شود . کامپوزیت‌های پرسلن شفاف هستند و ظاهری مطلوب به دندان ها می بخشند. برای استفاده از پرسلن ابتدا باید دندان قالب گیری شود این قالب ها به طور اختصاصی برای هر بیمار ساخته می شوند.

به طور کلی کامپوزیت‌های پرسلن به دلیل  مقاومت خود در برابر لکه و ایجاد ظاهری طبیعی گزینه ای مناسب برای کامپوزیت می‌باشند همچنین این کامپوزیت‌ها از کیفیت بالایی برخوردار می باشند و در صورت مراقبت صحیح تا 10 سال ماندگاری خواهند داشت.

این ماده بیشتر برای ترمیم دندان خلفی و قدامی به کار برده می شود.

رزین کامپوزیت‌ها

رزین کامپوزیت ترکیبی از مواد معدنی تغییر شکل یافته و مونومر می باشد. رزین کامپوزیت که یک ترکیب پر کننده معدنی است و یک پایه رزینی دارد؛ برای ترمیم دندان به کار برده می شود. رزین کامپوزیت ها غالبا هم رنگ دندان هستند و هنگامی که در معرض نور آبی لایت کیور قرار می گیرند سفت و محکم می شوند.

رزین کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند ، کامپوزیت های میکروفیل و ماکروفیل ، هیبریدی و نانو هیبرید از انواع آن هستند . امروزه اکثر دندان پزشکان از رزین کامپوزیت‌ها به دلیل بی خطر بودن ، اصلاح دندان های خراب و پوسیده و تغییر رنگ دندان ها استفاده می کنند.

کامپوزیت دندان ماکروفیل

کامپوزیت های ماکروفیل یا درشت دانه  اولین کامپوزیت هایی بودند که در بازار عرضه شدند این کامپوزیت‌ها از رزین کامپوزیت‌ها محسوب شده و دارای ذراتی با درشتی 10 تا 50 میکرو متر می باشند . درشت دانه بودن کامپوزیت های ماکروفیل مزایا و معایبی را با خود به همراه دارد . این کامپوزیت به دلیل درشت دانه بودن روکش های دندان را کاملا می پوشاند و استحکام خوبی را برای دندان ها ایجاد می کند.

از معایب این کامپوزیت می توان به ترمیم سخت آن اشاره کرد همچنین کامپوزیت ماکروفیل به دلیل دانه های درشت خود  به سرعت رنگدانه ها را جذب خود کرده و موجب زردی و لک کامپوزیت می شود.

کامپوزیت میکروفیل

کامپوزیت‌های میکروفیل در اواخر دهه 70 به بازار عرضه شدند. کامپوزیت میکروفیل نسبت به دیگر کامپوزیت ها مانند ماکروفیل از خواص ظاهری و ساختاری برتری بر خوردار است. کامپوزیت میکروفیل درای ذرات سیلیکای کلوئیدی است همچنین این کامپوزیت از ذراتی با درشتی 1 تا 4 تشکیل شده است. یکی از دلایلی که باعث شد این کامپوزیت بین مردم محبوب شود این بود که دیگر خبری از سختی و خشونت ظاهری بر سطح دندان ها نبود.

هر چند خواص فیزیکی و مکانیکی این کامپوزیت کم است اما شفافیت و لطافت آن بر روی دندان‌ها باعث شد تا انتخاب مناسب تری برای کامپوزیت باشد. کامپوزیت میکروفیل در برابر سایش مقاومت بسیار بالایی دارد و انعطاف پذیری بالای مواد تشکیل دهنده آن  و مقاومت در برابر خمیدگی از دیگر ویژگی‌های این متریال به شمار می‌رود.

کامپوزیت دندان هیبریدی

همانطور که در پیش گفته شد ، کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل مزایا و معایبی دارند که آن ها را از یکدیگر متمایز می سازد. در پی استفاده از مزایای این دو کامپوزیت، نسل جدیدی از کامپوزیت‌ها به بازار عرضه شد که هیبرید نام داشتند. کامپوزیت‌های هیبرید ترکیبی از ماکروفیل ها و میکروفیل‌ها هستند.

این کامپوزیت از نظر استحکام و مقاومت مانند کامپوزیت‌های ماکروفیل عمل می کند اما از نظر زیبایی و ظرافت همچون کامپوزیت های میکروفیل می باشد.یکی از معایبی که در رابطه با اینگونه کامپوزیت ها می توان گفت، تغییر زیبایی و ظاهر آنها در طول زمان است.

کامپوزیت میکرو هیبرید

کامپوزیت های میکرو هیبرید نیز خواص و ویژگی های مشابه به کامپوزیت های هیبریدی دارند و هر دو در برابر فشار دندان و انواع فرسایش ها از مقاومت یکسانی برخوردار می باشند و تنها تفاوت این کامپوزیت با کامپوزیت هیبریدی در اندازه ی ذرات آن است .کامپوزیت میکرومتر دارای ذراتی از 100 نانومتر تا 1 میکرومتر می باشد.

کامپوزیت دندان نانو هیبرید

کامپوزیت دندان نانو هیبرید از تکامل یافته ترین کامپوزیت ها می باشد. این کامپوزیت دارای ذراتی با قطر 20 نانومتر است و پس از اتصال به دندان ذرات درشتی را تشکیل می دهد که این ذرات استحکام کامپوزیت را در برابر هرگونه فشار و ساییدگی افزایش می دهد . کامپوزیت نانو هیبرید لایه لایه بر روی دندان ها قرار می گیرد و دندان پزشک از استحکام آن مطمئن می شود.

طیف رنگی وسیع این کامپوزیت این امکان را به شما می دهد که رنگ متناسب با دندان خود را انتخاب کنید.همچنین چسبندگی کم این کامپوزیت باعث می شود که دندان پزشک تسلط بهتری بر روی دندان های خلفی داشته باشد.

کامپوزیت های ips

کامپوزیت های ips از جدیدترین کامپوزیت‌های دندان محسوب می شوند و نسبت به دیگر کامپوزیت‌ها مزایای بیشتری دارند. این کامپوزیت ها از پیش ساخته شده هستند که با طول و عرض دندان تطبیق داده شده و سپس با چسبی مخصوص به سطح دندان می چسبند.کامپوزیت های ips از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار بوده و نسبت به دیگر کامپوزیت ها سازگاری بیشتری با لثه دارند که این سازگاری موجب جلوگیری از عفونت و التهابات لثه میشود.

از دیگر مزایای این کامپوزیت استفاده آسان و سرعت بخشیدن روند درمان می باشد. همچنین این کامپوزیت از طیف رنگی وسیعی (رنگ های مات و شفاف) برخوردار بوده و به دلیل وجود ذرات سرامیکی جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت است.

کاربرد کامپوزیت دندان

یکی از کاربرد های کامپوزیت در صنعت دندان پزشکی است.کامپوزیت دندان حفره ها،ترک ها و شکستگی های دندان را پر می کند و همچنین شکل و اندازه دندان را نیز تغییر می دهد.یکی از رایج ترین کاربرد های کامپوزیت دندان،سفید کردن دندان و زیبا تر کردن طرح لبخند می باشد.

طرح لبخند برای انجام کامپوزیت دندان

نحوه مراحل انجام کامپوزیت دندان

برای انجام کامپوزیت باید مراحل زیر طی شود.

مشاوره برای انجام کامپوزیت دندان‌ها

در مقاله انواع روکش دندان و بهترین روکش دندان متناسب با دندان‌های هر شخص ، گفتیم که برای انجام روکش دندان، مشاوره با دندانپزشک حاذق ضروری است. در این جا باز هم تاکید می‌کنیم که پیش از  انجام کامپوزیت نیاز است که اطلاعات کافی درباره کامپوزیت دندان داشته باشید و بتوانید یک دندان پزشک خوب برای خود انتخاب کنید تا با او مشورت کافی را داشته باشید. دندان پزشک شرایط دهان و دندان های شما را مورد بررسی قرار می دهد تا بفهمد که کامپوزیت برای شما مناسب است یا خیر.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

پس از اینکه از انجام کامپوزیت دندان اطمینان حاصل کردید، دندان پزشک پالت رنگی از روکش کامپوزیت را به شما نشان می‌دهد تا شما رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید البته توجه داشته باشید که رنگ روکش کامپوزیت تنها به سلیقه شما وابسته نیست و عوامل دیگری نیز در انتخاب رنگ موثر هستند. این عوامل عبارتند از:

 • رنگ پوست
 • چشم ها
 • مو
 • دندان کناری …

رنگ بندی انواع کامپوزیت دندان ها

برای مثال اگر پوست روشنی دارید رنگ های تیره را انتخاب نکنید یا اگر پوست تیره دارید ، رنگ های سفید را انتخاب نکنید. بهتر است که از رنگ های طبیعی استفاده کنید تا دندان های شما مصنوعی دیده نشوند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که غیر ممکن است بتوانید رنگی مشابه رنگ دندان های خود انتخاب کنید زیرا در حین درمان به دلیل کم آّبی رنگ دندان ها شفاف تر و روشن تر دیده می شوند.

پاکسازی دندان‌ها

پس از معاینه دندان ها و اطمینان از سالم و بدون پوسیدگی بودن آنها دندان پزشک اقدام به پاکسازی سطح دندان ها می کند و آنها را از جرم ، پلاک و باقی مانده های غذا عاری می سازد. سپس دندان های مورد نظر را با استفاده از یک رول پنبه یا یک ورق لاتکس در فضای ایزوله و خشک (عاری از ترشحات دهان ، خون و …) قرار می دهند تا هیچ رطوبتی وارد نشود به این دلیل که رطوبت ، چسبیدن چسب کامپوزیت را مختل می کند.

تراشیدن دندان در صورت نیاز

اگر چه کامپوزیت دندان همانند لمینیت نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما با این وجود گاهی ممکن است به دلیل شکل و حالت دندان، دندانپزشک مجبور باشد که کمی از دندان را بتراشد تا با قرار گرفتن کامپوزیت بر روی دندان‌ها ، دندان‌هایتان غیر طبیعی دیده نشوند.

اسید شویی سطح دندان ها

در مرحله بعد برای اینکه مواد کامپوزیت پیوند  محکمی با دندان ها ایجاد کنند اسید شویی انجام می شود؛ در این مرحله ماده ای به نام هیپو کلراید اسید که حاوی 30 تا  40 درصد  اسید فسفریک است که بر روی دندان ها ریخته می شود و پس ازگذشت 15 ثانیه شسته می شود.

قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان

در این مرحله مواد کامپوزیت دندان با رنگ دلخواه شما بر روی دندان هایتان قرار می گیرد تا تایید نهایی از طرف شما صورت گیرد و در نهایت مواد رزینی کامپوزیت بر روی دندان‌هایتان قرار می گیرند و با چسب چسبانده می شوند.

لایت کیور برای خشک و سفت شدن کامپوزیت دندان

خشک و سفت شدن مواد کامپوزیت

چسب مخصوص کامپوزیت دندان دارای کاتالیست هایی است که در اثر تابش نور آّبی رنگ فعال می شوند. مدت تابش این نور آّبی رنگ معمولا 10 تا 20 ثانیه می‌باشد. پس از قرار گرفتن کامپوزیت اولیه و خشک شدن آن، لایه های دیگر از این ماده بر روی سطح دندان ها قرار داده می شود تا دندان به ضخامت و شکل مورد نظر رسد.

سپس به طور مجدد نور آبی رنگ بین 10 تا 40 ثانیه (بعضی از اوقات بیشتر از این مدت ) بر روی کامپوزیت دندان‌ها می‌تابد.

پولیش کامپوزیت

در این مرحله اضافات و باقی مانده  کامپوزیت از دندان برداشته شده و از پولیش به منظور درخشان و صاف کردن سطح دندان ها استفاده می شود. پولیش زدن در جلسات بعدی نیز انجام می شود تا دندان ها به میزان فرو رفتگی و بیرون زدگی مورد نظر بیمار برسند.

تست کامپوزیت دندان

در آخرین مرحله،  کامپوزیت های گذاشته شده روی دندان تست می‌شوند. به این صورت که بیمار کاغذ کاربن را بین دندان‌های خود قرار می‌دهد و فک های بالا و پایین خود را باز و بسته می کند تا جای دندان هایش بر روی کاغذ بماند.

سپس دندان پزشک این کاغذ را بررسی می‌کند تا متوجه شود روکش ها اندازه مناسبی دارند یا خیر!؟ در صورتی که روکش ها بلند باشند تراشیده می شوند تا به اندازه مطلوب رسند.

کامپوزیت دندان کج

همانطور که اشاره شد کامپوزیت می‌تواند نقص های ظاهری دندان‌ها را بر طرف کند اما گفتنی است که تمام دندان های کج قابل کامپوزیت شدن، نیستند؛ اگر این کجی کم باشد می توان آن را با تراش بیشتر و استفاده از کامپوزیت صاف کرد.  اگر کجی دندان یا دندان های شما به حدی است که در هنگام جویدن و گفتار دچار مشکل می شوید بهتر است از روش ارتودنسی برای درمان کجی دندان هایتان استفاده کنید زیرا کامپوزیت نمی‌تواند دندان هایتان را از لحاظ ساختاری درست کند وبیشتر جنبه زیبایی دارد.

کامپوزیت دندان‌های فاصله دار

فاصله بین دندان‌ها که به آن دیاستم نیز گفته می شود از مشکلاتی است که بعضی از افراد از آن رنج می برند . دیاستم بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید  .ژنتیک ، نا مناسب بودن سایز دندان ها و مشکلات فکی از این عوامل هستند . گروهی از افراد بر این باورند که فاصله بین دندان ها را فقط با ارتودنسی می توان رفع کرد اگرچه برای رفع فاصله بین دندان ها ارتودنسی روشی دائمی و بهتر است اما امروزه کامپوزیت نیز یکی از روش های آسان و سریع است که می توان با استفاده از آن ، این نقص را بر طرف نمود.

اگر فاصله بین دندان ها زیاد نباشد می توان آن را با روش باندینگ کامپوزیت بر طرف کرد . برای رفع این فاصله با استفاده از کامپوزیت ابتدا دندانپزشک مقداری از مواد کامپوزیت را بین دندان ها می ریزد و سپس با استفاده از نور آبی آن را سفت و محکم می سازد.

کامپوزیت دندان های شکسته

همانطور که در بخش کاربرد های کامپوزیت گفته شد یکی دیگر از کاربرد های کامپوزیت رفع شکستگی های سطحی است. اگر دندان شما دچار شکستگی کوچک و سطحی شده است می توانید  آن را با استفاده از کامپوزیت رفع کنید. توجه داشته باشید که بیشتر شکستگی های دندان مربوط به ریشه دندان می باشد و باید آن را به طور اصولی درمان نمود. اما با تجویز پزشک رفع شکستگی با استفاده از کامپوزیت امکان پذیر است.

مراحل کامپوزیت دندان شکسته

ابتدا سطح دندان مورد نظر به طور کامل تمیز شده تا عاری از هرگونه بزاق دهان ، جرم و پلاک شود سپس مواد کامپوزیت در نقطه مورد نظر ریخته شده و با استفاده از نور آّبی سفت و سخت می شود. در آخرین مرحله دندانپزشک اضافه متریال را پاک کرده و سطحی صاف و صیقلی می‌سازد.

مراحل کامپوزیت دو دندان جلو

مراحل کامپویت دندان های جلو نیز همانند دندان های دیگر است و تفاوتی ندارد . ابتدا مراجعه کننده رنگ مورد نظر خود را انتخاب می کند و  پس از انتخاب رنگ، دندان پزشک دندان‌ها را به طور کامل از هر گونه جرم‌، تار تار و باقی مانده غذا عاری می‌سازد و دندان ها را از بزاق دهان دور نگه می دارد. پس از اسید شویی دندان‌ها ، دندان پزشک مواد را لایه لایه بر روی دندان‌ها قرار می‌دهد و آن‌ها را با نور آبی مخصوص سفت می‌کند . در آخر دندانپزشک کامپوزیت‌ها را تست می‌کند و آن ها را می‌تراشد تا جلوه طبیعی‌‍تری داشته باشند.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان‌ها

اکنون که به کاربرد های کامپوزیت و ویژگی های آن پی بردیم لازم است تا مزایا ئ معایب آن را بررسی کنیم.

سفید کردن دندان ها

یکی از اصلی ترین مزایای کامپوزیت سفید کردن دندان‌ها می باشد . به طور میانگین 76 درصد مردم از لبخند خود رضایت ندارند و از زردی دندان های خود رنج می برند. کامپوزیت روش مناسبی است که می توان با استفاده از آن دندان ها را سفید کرد و اعتماد به نفس را نیز افزایش داد.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت نسبت به دیگر روش های سفید سازی دندان ها طول عمر نسبتا بالای آن است. اگر چه بعضی از پودر ها و خمیر دندان ها می توانند دندان ها را سفید کنند اما برای عموم مردم روشی مناسب نمی باشند برای مثال افرادی که دندان هایشان با نقره پر شده است نمی توانند از این روش استفاده کنند.

جرم گیری دندان؛ مزایا، معایب، روش‌ها، قیمت 1402

هزینه مناسب

کامپوزیت دندان نسبت به لمینت، روکش و ارتودنسی دندان هزینه مناسب تری دارد و برای کسانی که بودجه کمتری دارند روش مناسب‌تری است.

تغییر ظاهر دندان های کج

بسیاری از افراد بر این باورند که تنها روش اصلاح دندان های کج ارتودنسی است؛ در صورتی که کامپوزیت دندان نسبت به ارتودنسی کم هزینه تر و سریع‌تر است. البته گفتنی است که اگر مشکلات دندان ها زیاد باشد این متریال جواب‌گو نخواهد بود.

پر کردن فاصله های کوچک بین دندان ها

با استفاده از کامپوزیت دندان می‌توان فاصله های کوچک ببین دندانها را پر کرد به شکلی که اثری از شکاف های کوچک نماند. البته توجه داشته باشید که اگر فاصله میان دندان‌ها زیاد باشد این عمل، روشی مناسب نمی‌باشد و دندان‌ها به ارتودنسی نیاز دارند.

اصلاح اندازه دندان

کامپوزیت می‌تواند اندازه دندان‌های شما را تغییر دهد برای مثال می تواند طول و انحنای دندان هایتان را بیشتر کند.

برگشت پذیری

در صورتی که  لایه بیرونی مینای دندان برداشته نشده باشد کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم و برداشته شدن دارد همچنین روکش کامپوزیت قابلیت جابجایی نیز دارد. گاهی اوقات بر اثر عوامل مختلف روکش کامپوزیت لب پر می شود و می شکند در این مواقع دندانپزشک مقداری از ماده کامپوزیت را بر نواحی آسیب دیده قرار می دهد و آنها را ترمیم می کند.

کوتاه بودن مدت زمان درمان

یکی از مزایا کامپوزیت دندان این است که همانند درمان های دیگر پروسه طولانی ندارد و شما در یک جلسه می‌توانید ایرادات ظاهری دندان‌هایتان را برطرف کنید و لبخندی زیبا به خود هدیه دهید.

بدون نیاز به بی هوشی

انجام این عمل، یک درمان آسان و بدون درد محسوب می شود و این درمان به هیچ گونه بی‌هوشی احتیاج ندارد.

کاهش حساسیت

در این روش مینای دندان تراشیده نمی شود و به همین منظور امکان ایجاد حساسیت دندان تا حد زیادی کاهش می یابد.

حفظ ساختار دندان

یکی از مهمترین مزیت‌های کامپوزیت دندان این است که تغییری در ساختار دندان ایجاد نمی‌شود. در لمینت و روکش ، دندانپزشک چند میلی متر از سطح دندان طبیعی را می‌تراشد تا بتواند روکش را بر روی دندان نصب کند.

در کامپوزیت دندان ماده رزینی است که به راحتی حالت می گیرد و بر سطح دندان می نشیند در نتیجه  دندان احتیاجی به تراشیدن پیدا نمی کند. البته گاهی اوقات دندان ها بزرگ و برجسته هستند در نتیجه دندانپزشک ناچار است برای ایجاد ظاهری بهتر مقداری از سطح دندان را بتراشد.

معایب کامپوزیت

کامپوزیت علاوه بر تمام ویژگی های مثبتی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که به آنها اشاره خواهد شد.

ماندگاری کمتر

یکی از معایب کامپوزیت دندان عمر کمتر آن نسبت به لمینت است. اگر چه لمینت پر هزینه‌تر است و نیاز به تراشیدن دندان دارد اما نسبت به کامپوزیت دندان عمر طولانی‌تری دارد. میزان ماندگاری کامپوزیت بسته به برند آن بین 5 تا 10 سال است.

تغییر رنگ روکش ها

روکش کامپوزیت دندان به راحتی رنگ می گیرد و لکه دار می شود به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می کنند که پس از آن مراجعه کنندگان رژیم غذایی خود را رعایت کنند و از مصرف مواد و نوشیدنی های رنگی مانند شاتوت ، شراب، چای و … پرهیز کنند .

تعمیر و پولیش مداوم

کامپوزیت به مراقبت بسیاری زیادی نیاز دارد و مراجعه کنندگان علاوه بر مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و سایر مراقبت های دهان و دندان باید هر 6 ماه یکبار برای پولیش زدن به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

پولیش زدن وظیفه مهمی در شفاف و درخشان نگه داشتن روکش دندان ها ایفا می کند.

برجستگی و ایجاد ظاهری غیر طبیعی

به دلیل اینکه در کامپوزیت دندان طبیعی تراشیده نمی شود پس از نصب روکش بر روی دندان ها ممکن است که دندان برجسته شود همچنین استفاده از برند های ارزان قیمت و بی کیفیت ظاهری غیر طبیعی به دندان ها می بخشد.

مراقب های کوتاه مدت بلافاصله پس از کامپوزیت

اگر تصمیم بر انجام کامپوزیت دندان دارید باید از مراقبت های بعد زا آن آگاه باشید زیرا هر چه مراقبت های بعد از کامپوزیت بهتر و اصولی‌تر انجام شوند طول عمر آن نیز بیشتر می شود.

مراقب تغذیه خود تا زمان رفع بی حسی باشید

در هنگام انجام کامپوزیت دندان ممکن است که به بی حسی موضعی احتیاج پیدا کنید به همین دلیل تا زمانی که بی حسی دندان هایتان بر طرف نشده است از گاز گرفتن و جویدن غذا‌های سفت (شنسل، استیک ، مرغ و…) پرهیز کنید.

شما در مدت نقاهت، فشار وارد شده به دندان‌هایتان را به خوبی احساس نمی‌کنید و با وارد کردن فشار زیاد به روکش ها ممکن است که به آنها آسیب وارد کنید و آنها را بشکنید.

در  تغذیه خود دقت کنید

تا 48 ساعت پس از کامپوزیت دندان از نوشیدن نوشیدنی هایی از جمله الکل ، چای ، شراب قرمز ، قهوه ، نوشیدنی های کافئین دار  و استفاده از هر گونه مواد غذایی رنگی پرهیز کنید تا روکش ها دچار تغییر رنگ نشوند. توصیه می شود که از مایعات سرد استفاده کنید و از نوشیدن مایعات داغ خودداری کنید.

اصلاح شکل کامپوزیت ها

اگر چند روز پس از انجام کامپوزیت احساس کردید که روکش ها برای شما بلند و تیز هستند به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او این مشکل را اصلاح کند.

مسواک نزنید و از سفید کننده استفاده نکنید.

تا یک شب پس از انجام کامپوزیت مسواک نزنید. همچنین از استفاده  نخ دندان  و هر گونه سفید کننده دندان پرهیز کنید.

معرفی و انتخاب بهترین خمیر دندان مناسب دندان شما

دخانیات ممنوع

استفاده از هرگونه دخانیات از جمله سیگار ، قلیان و… ممنوع است زیرا دخانیات موجب لک دار شدن روکش دندان ها می شود.

مراقبت های طولانی مدت از کامپوزیت

مراقبت از کامپوزیت فقط به طور کوتاه مدت نمی باشد . اگر می خواهید که کامپوزیت دندان هایتان ، ماندگاری بالایی داشته باشند باید از آن به طور صحیح مراقبت کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان از مهم ترین فاکتور ها به شمار می رود . به همین دلیل توصیه می شود که پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. توجه داشته باشید که عمل مسواک زدن را با حوصله و آرام انجام دهید زیرا اگر این عمل تهاجی انجام شود رکود لثه اتفاق می افتد در نتیجه بین کامپوزیت و لثه فاصله می افتد و کامپوزیت زیبایی خود را از دست می دهد.

از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید همچنین به نوع مسواک خود نیز توجه کنید برای مثال استفاده از مسواک برقی ممنوع است زیرا این نوع مسواک ها فشار زیادی به دندان ها وارد می کنند و موجب آسیب رسیدن به روکش دندان ها می شوند.

استفاده از دهان شویه نیز نقش مهمی را ایفا می کند و همچنین توصیه می شود که از دهان شویه فاقد الکل استفاده شود.

رعایت رژیم غذایی

رژیم غذایی در حفظ ظاهر کامپوزیت ها نقش اصلی دارد. از استفاده هر گونه مواد غذایی رنگی از جمله چای، شراب قرمز ،قهوه ، توت، سس های رنگی  و… پرهیز کنید.  این مواد به مرور زمان باعث زرد و قهوه ای شدن دندان هایتان می شوند. اگر از این مواد استفاده کردید بلافاصله دندان هایتان را مسواک کنید یا دهانتان را با آب بشویید.

دخانیات ممنوع

استفاده از هر گونه دخانیات ممنوع است زیرا دخانیات باعث لک دار شدن روکش دندانتان  می شود

گفتنی است که انجام بلیچینگ برای دندان های کامپوزیت شده امکان پذیر نمی باشد در نتیجه در صورت زرد شدن کامپوزیت باید آنها را تعویض کنید یا آنها را مجددا پولیش کنید.

استفاده از نایت گارد

بعضی از افراد به دندان قروچه عادت دارند .این عادت باعث می شود که این افراد به طور ناخودآگاه دندان هایشان را بر روی هم فشار دهند. همانطور که گفته شد وارد شدن فشار به کامپوزیت موجب شکستگی و لب پر شدن آن می شود به همین دلیل اگر شما حتی در شب هم دندان قروچه می کنید به دندانپزشک خود مراجعه کنید و نایت گارد مناسب دندان هایتان را تهیه کنید.

 از دندان هایتان درست استفاده کنید

یکی دیگر از عادات رایج  بین افراد  جویدن یخ ، باز کردن درب بطری با دندان ، جویدن ناخن و … می باشد این عادات باعث می شوند که فشار زیادی به کامپوزیت وارد شود و در نتیجه موجب شکستگی و لب پر شدن کامپوزیت می شوند.

مراجعه به دندانپزشک

به طور کلی توصیه می شود که افراد هر 6 ماه یک بار برای معاینه دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند. به همین دلیل افرادی که کامپوزیت کرده‌اند نیز باید برای چکاپ به پیش دندانپزشک بروند تا از سلامت دهان و دندان های خود مطمئن شوند.

جالب است که بدانید کامپوزیت دندان هیچ گونه محافظتی از دندان‌های شما نمی‌کند به همین دلیل در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها پلاک و جرم بر روی دندان هایتان تجمع می‌کنند و علاوه بر پوسیدگی دندان‌ها موجب آسیب رسیدن به روکش‌ها نیز می‌شوند.

غذاهای سفت ممنوع

استفاده از مواد غذایی سفت نظیر استیک ، آجیل ، هویج ، سیب و … ممنوع می باشد؛ این مواد فشار زیادی به کامپوزیت دندان وارد می‌کنند و موجب شکستن و لب پر شدن آن می شوند. در صورت استفاده از این مواد بهتر است که آنها را به ذرات کوچک تبدیل کنید و با دندان های آسیاب خود آنهارا بجوید.

استفاده از موادی نظیر آدامس ، قند ، شکلات های سفت و هر چیزی که حالت چسبنده دارد اکیدا ممنوع است؛ همچنین از تنقلاتی مانند پفک که رنگ مصنوعی دارند استفاده نکنید.

استفاده از گارد ورزشی

اگر در ورزش هایی همچون والیبال، فوتبال ، کشتی و… شرکت می کنید از گارد  ورزشی استفاده کنید زیرا این گونه ورزش ها موجب آسیب رسیدن به روکش دندان ها می شوند. گارد ورزشی را می توانید از لوازم ورزشی ها و یا از دندانپزشک خود تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *