دسته‌بندی نشده

بهترین روکش دندان متناسب با دندان هر شخص

بهترین روکش دندان متناسب با هزینه و دندان های هر شخص

بهترین روکش برای دندان هر شخص، بسته به نوع دندان‌ها، آداب نگهداری، شرایط محیطی،سن و سایر متغیرهای محیطی و جنسیتی متفاوت است.برای انتخاب بهترین روکش متناسب با دندانهایتان همراه ما باشید.

مقدمه‌ای برای انتخاب بهترین روکش دندان

در طول زندگی دندان نیز مانند هر عضو دیگری از بدن ممکن است دچار مشکل شود و برای درمان دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد. پس از سرما خوردگی دومین مشکل شایع میان مردم در کل دنیا پوسیدگی دندان است؛ که اگر به موقع به این پوسیدگی توجه نشود می تواند ریشه را نیز درگیر کند و پوسیدگی دندان تا حد زیادی پیش برود که حتی شکستگی بخشی از دندان را نیز در پی خواهد داشت.

درگیری ریشه اگر ادامه دار باشد می تواند درد مداومی را برای فرد ایجاد کند تا حدی که دیگر هیچ مسکنی درد را التیام ندهد. در چنین شرایطی با مراجعه به دندانپزشک متخصص می توان دندان را درمان کرد.
دندانپزشک در چنین مواقعی برای جلوگیری از کشیده شدن دندان و حفظ دندان طبیعی و هم چنین کاهش هزینه های بیمار نسبت به سایر درمان های جایگزین، ابتدا پوسیدگی را از بین برده و به درمان ریشه می پردازد.در برخی از بیماران پوسیدگی به حدی زیاد است که دندان دیگر استحکام قبلی خود را ندارد و یا بخش های زیادی از دندان دچار شکستگی شده است.

با توجه به اینکه تاج دندان به تنهایی قابلیت ترمیم پذیری ندارد و تحت هیچ شرایطی نمی توان دندان را ترمیم کرد در آخرین مرحله، دندانپزشک تکنیک روکش دندان را برای بیمار تجویز می کند تا بیمار دندان طبیعی خود را از دست ندهد.
اما باید توجه داشت که تکنیک روکش دندان تنها برای دندان های عصب کشی شده و یا دچار پوسیدگی توسط دندانپزشکان تجویز نمی شود. در برخی از مواقع ممکن است دندان بیمار دارای ریشه سالمی باشد و پوسیدگی نیز نداشته باشد و تنها به دلیل موارد مختلفی از جمله تصادف، ضربه شدید به دندان، گاز گرفتن شیء سخت، ورزش های رزمی و…بخش زیادی از تاج دندان خود را از دست بدهد که در این شرایط نیز برای حفظ دندان بیمار از روکش دندان استفاده خواهد شد.
امروز در این مقاله به معرفی اجمالی روکش دندان و انواع آن،مراحل انجام روکش و هزینه‌های روکش دندان و…میپردازیم تا با کسب اطلاعات بیشتر و دقیق با بهترین روکش دندان متناسب با دندان خودتان آشنا شوید.

روکش دندان چیست؟

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد دندان انسان در طول زندگی ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، نگهداری نامناسب،حوادث و…در معرض مشکلات گوناگون مانند ضربه و شکستگی، پوسیدگی، عفونت و….قرار گیرد که در چنین شرایطی روکش دندان می تواند دندان را به حالت اول برگرداند.
قبل از آشنایی با روکش دندان بهتر است بدانید که تاج دندان کدام بخش دندان را شامل می شود؛ در حقیقت تاج دندان به بخش قابل مشاهده دندان گفته می شود که معمولا انواع پوسیدگی های دندانی به دلیل قرار گرفتن این بخش در معرض مواد غذایی، مایعات،هوا و…در این بخش مشاهده می شوند.
روکش دندان که در انگلیسی به آن dental crown گفته می شود در واقع نوعی از پروتز دندانی است که جایگزین تاج دندان آسیب دیده یا شکسته می شود.در واقع این تاج یا کلاهک دقیقا هم رنگ دندان طبیعی انسان می باشد که به صورت سفارشی از سمت دندانپزشک توسط لابراتوار طراحی و ساخته می شود.

پس از آماده سازی روکش توسط لابراتوار، دندانپزشک با استفاده از سمان یا باندینگ روکش را دقیقا در محل مورد نظر می چسباند.
این روکش ها دقیقا مانند دندان اصلی انسان عمل می کنند و در برابر فشار و نیروهای ناشی از جویدن، مطابق با نوع جنس روکش، مقاوم هستند. روکش های دندانی علاوه بر بازسازی و استحکام بخشی مجدد به دندان به ظاهر زیباتر دندان‌ها نیز کمک می کنند و به همین علت در دسته درمان های ترمیمی زیبایی قرار میگیرند.
روکش های دندان از زمان های قدیم وجود داشته اند و اما امروزه تنوع بیشتری از آن ها وجود دارد و بهتر است قبل از آن که اقدام به روکش دندان کنید با انواع روکش دندان،تفاوت هر یک با یکدیگر و…آشنا شوید که در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

روکشهای دندان برای دندان پر شده و دندان های خراب

انواع روکش دندان

روکش‌های دندان به دلیل تفاوت در نوع موادی که در ساخت آن ها استفاده می شود و هم چنین تفاوت در نوع کاربرد آن‌ها انواع مختلفی دارند که عبار تند از:

 •  روکش های تمام سرامیک
 •  روکش های تمام فلز
 •  روکش های فلز-سرامیک
 • روکش های تمام سرامیک

روکش‌های سرامیکی

روکش های سرامیکی دندان یا لمینیت ها، روکش های نازکی هستند که تماما از سرامیک بسیار با کیفیت به صورت سفارشی برای هر فرد توسط لابراتوار ساخته می شوند. روکش‌های تمام سرامیکی دقیقا مانند دندان طبیعی انسان هستند و به دلیل هم رنگ بودن با سایر دندان ها معمولا در دندان های قدامی پرکاربرد و رایج‌تر است و به همین علت در زیبایی نیز از این نوع روکش استفاده می شود.

معایب روکش های سرامیکی دندان

اگر بخواهیم به معایب روکش های تمام سرامیکی بپردازیم باید گفته شود که این نوع روکش ها نسبت به روکش های فلزی و فلز-سرامیک از استحکام کمتری برخوردار هستند و به همین دلیل نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند و این نوع روکش به بیمارانی که مشکل دندان قروچه دارند توصیه نمی شود.

‏روکش های تمام فلز

روکش های تمام فلزی دندان از فلزات گوناگونی مانند نیکل، کروم، طلا، پلاتینیوم، کبالت ساخته می شوند که با توجه به نوع فلزی که در ساخت این روکش ها به کار می‌رود، روکش های تمام فلز می توانند رنگ‌های گوناگونی مانند نقره ای، زرد و یا سفید داشته باشند.
معمولا در ساخت روکش‌های تمام فلز، از طلا بیشتر استفاده می شود؛ طلا یکی از قوی ترین و محکم ترین نوع روکش تمام فلز است و به هیچ عنوان خوردگی و یا تغییر رنگ در کنار اطراف لثه ایجاد نمی‌شود.

مزایای روکش های تمام فلز
 •  مقاوم در برابر فشار دندانی و هر گونه ضربه
 • طول عمر بالا
 •  استحکام بالا
 • سازگاری با بدن انسان بدون بروز هیچ گونه حساسیت
 •  تراش کمتر دندان برای آماده سازی
معایب روکش های تمام فلز
 •  بالا بودن هزینه
 • ناهماهنگی رنگی با سایر دندان ها

روکش های فلز-سرامیک

روکش های فلز سرامیک که به آن ها PMF نیز گفته می شود پایه ای از جنس فلز دارند و توسط لایه های سرامیکی پوشیده می شوند. این نوع روکش با توجه به دارا بودن اسکلت فلزی و لایه‌های سرامیکی از نظر استحکام قوی تر و از نظر زیبایی مشابه روکش تمام سرامیک است و به همین خاطر امروزه به عنوان گزینه ای برتر در مطب های دندانپزشکی از این نوع روکش استفاده می شود.
یکی از معایب رایج این نوع روکش دندانی، زیبایی کمتر نسبت به روکش تمام سرامیکی به دلیل احتمال نمایان شدن اسکلت فلزی در اثر تحلیل لثه در طولانی مدت در پشت لایه‌های سرامیکی است.

مقایسه انواع قیمت هزینه روکش فلزی، سرامیک، لمینیت دندان در دندانپزشکی

بهترین نوع روکش دندان کدام است؟

دندانپزشک متخصص با توجه به وضعیت دهان و دندان هر بیمار می‌تواند روکش‌های دندانی متفاوتی را تجویز کند. به طور مثال برای دندان‌های قدامی(جلویی) که در معرض دید بیشتری هستند و تماما در لبخند هر فردی تاثیرگذارند،از نظر زیبایی روکش نوع تمام سرامیکی پیشنهاد می شود.

همینطور برای دندان های خلفی(عقبی) که تحمل فشار در آنها اولویت بیشتری دارد و در معرض دید کمتری نیز هستند اغلب از نوع روکش تمام فلزی یا فلزی-سرامیکی استفاده می شود. البته به این نکته توجه کنید که برخی از دندانپزشکان برای کسب درآمد بیشتر، سرامیک را پیشنهاد میکنند.

هر نوع روکش دندان چه زمانی کاربرد دارد؟

هر سه مورد از روکش های دندانی که در بخش های قبلی به توضیح آن پرداخته شد در شرایط مختلفی می‌تواند کاربرد داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • محافظت از دندان ضعیف(برای مثال دندان پوسیده) در مقابل شکستگی و یا محکم نگه داشتن بخش های گوناگون دندان ترک خورده در کنار یکدیگر
 • برای ترمیم و اصلاح شکستگی تاج دندان
 • اصلاح و ترمیم دندانی که دچار ساییدگی بیش از حد در بخش اکلوژن باشد
 • به جهت حفاظت از دندان عصب کشی شده(دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است)
 •  برای ترمیم و اصلاح شکل دندان های بدشکل و دندان هایی که به شدت تغییر رنگ داده اند.
 • به جهت پوشاندن ایمپلنت دندان
 • نگهداری بریج دندان در جای خود
 • به دنبال هدف های زیبایی مانند اصلاح طرح لبخند

مقایسه و بررسی پوشش بیمه‌ تکمیلی دندانپزشکی 1402

احتمال ایجاد پوسیدگی در زیر روکش دندان

توصیه می شود هر 6 ماه یک بار یا حداقل سالی یکبار برای بررسی تمام دندان ها دندانپزشک خود مراجعه کنید تا درصورت بروز مشکل، درمان شما به موقع انجام شود.
معمولا در دندان هایی که روکش انجام شده است احتمال باقی ماندن غذا وجود دارد و این موضوع سبب رفتن باکتری ها به زیر روکش شده و احتمال تکثیر باکتری ها را در آن بخش به مراتب افزایش می دهد.در صورت عدم توجه به این موضوع پوسیدگی تا حد زیادی پیشرفت کرده و احتمال بروز دندان درد،حساسیت دندانی و یا تغییر رنگ دندان وجود خواهد داشت.

روکشِ دندانِ موقت چیست

روکش دندان موقت نوعی پروتز دندانی است که تا زمان آماده شدن روکش دائمی بر روی دندان تراش خورده گذاشته می شود. این روکش ها از مواد پلاستیکی، آکریلیکی، پلی کربنات، سرامیک،فلزی و یا ترکیب فلز و سرامیک ساخته می‌شوند و دارای دو نوع دست ساز و آماده هستند که با توجه به تشخیص دندانپزشک و نیاز فرد به روکش از یکی از این دو نوع استفاده می شود.
در حقیقت این روکش‌ها کلاهکی به شکل دندان هستند که تا زمان آماده شدن روکش دائمی بر روی دندان طبیعی و یا ایمپلنت به جهت محافظت از آن قرار می گیرد و به این دلیل که روکش های موقت نسبت به روکش های دائمی ضعیف تر هستند نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

کاربرد‌های روکش موقت دندان

همانطور که می دانید این روکش ها به صورت موقت تقریبا بین دو تا سه هفته تا زمان آماده شدن روکش دائم کاربرد دارد و برخی از کاربرد های روکش موقت دندان عبارت است از:

 • محافظت از لثه
 • محافظت از دندان طبیعی
 • جلوگیری از بروز هرگونه حساسیت در لثه
 • حفظ فاصله دندان های جانبی در طول این مدت
 • پر کردن جای خالی دندان و حفظ ظاهر در طول این زمان
 • نحوه نگهداری روکش موقت دندان

از آنجایی که روکش های دندانی موقت جنس ظریف و استحکام کمتری دارند به چند مورد از نحوه نگهداری از این روکش ها پرداخته می شود:

 • پرهیز از خوردن هرگونه مواد غذایی چسبناک مثل آدامس و…
 • پرهیز از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ و…
 • استفاده کمتر از شیرینیجات
 • عدم خوردن غذا ها و نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم
 • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان البته با دقت و ملایمت

مراحل انجامِ روکش دندان

پروسه روکش دندان اصولا در دو جلسه انجام می شود که در این بخش به بررسی مراحل کلی روکش دندان می پردازیم.

 تزریق بی حسی

قبل از هرکاری دندانپزشک جهت بی حس کردن لثه و اطراف دندان اقدام می کند.اگر دندان مورد نظر قبلا تحت درمان ریشه قرار گرفته باشد تزریق بی حسی ضرورت ندارد اما بازهم این تصمیم بر عهده دندانپزشک متخصص می باشد.

تراش و آماده سازی دندان

همانطور که می دانید دندان های طبیعی انسان مقدار مشخصی ضخامت دارند.در این بخش دندانپزشک نسبت به تراش دندان اقدام می کند تا فضای مناسب برای روکشی که در نظر دارد مهیا شود،البته رعایت حداقل ضخامت پوسته دو میلی متر می باشد و تراشیدن دندان باید به نحوی باشد که تمامی سطوح دندان را شامل شود.
اگر دندانی دارای پوسیدگی باشد،دندانپزشک باید بخش های پوسیده را بتراشد و به همین علت گاها ممکن است بخش های زیادی از دندان تراشیده شود.شکل دندان در افزایش طول عمر روکش تاثیر زیادی دارد و چسب دندانپزشکی در چسباندن روکش به تنهایی ملاک نمی باشد.
اگر بخش عمده ای از دندان دارای شکستگی باشد و یا به جهت برداشتن پوسیدگی تراش خورده باشد،در این وضعیت در مرحله اول به ترمیم دندان به وسیله مواد همرنگ دندان به جهت بلندتر کردن دندان پرداخته می شود تا بتوان ترمیم خوب و مناسبی را داشت.

هزینه و قیمت بهترین لمینیت و کامپوزیت برای روکش دندان

 قالب گیری از دهان

در این مرحله دندانپزشک پش از آماده سازی دندان به صورت کامل باید قالب گیری را شروع کند و با بتواند با استفاده از قالب گیری طرحی از دندان ها،لثه و اطراف آن را تهیه نماید.قالب گیری به دو روش گوناگون انجام می شود:

 • قالب گیری سنتی
 • قالب گیری مدرن
قالب گیری سنتی

در این نوع از قالب گیری دندانپزشک با استفاده مواد قالب گیری که نوعی خمیر مخصوص می باشد قالبی از دندان را تهیه می کند که برای انجام این کار در ابتدا دندان ها باید به صورت کامل شسته و خشک شوند و سپس به جهت نگهداری بافت ها و ساختارهای دیگر، نخ زیر لثه(retraction) با قطر کوچک در اطراف دندان قرار می گیرد.
پس از رترکشن مدتی زمان لازم است تا بافت لثه به عقب برگردد،در این مدت زمان مقدار کمی مواد قالب گیری روان دور دندان گذاشته می شود و با یک ابزار مخصوص به نام تری که حاوی ماده قالب گیری با غلظت زیاد پر می شود،بر روی دندان ها به مدت چند دقیقه گذاشته می شود.

مواد قالب گیری به دلیل داشتن خاصیت سفت شونده به صورت یکپارچه نحوه قرار گیری دندان ها را نسبت به یکدیگر نشان می‌دهد. اقداماتی که انجام شد متقابلا باید برای فک مقابل نیز انجام شود.

قالب گیری مدرن

در روش قالب‌گیری مدرن یا اپتیکال از دستگاه‌های مخصوصی به نام اسکنرهای داخل دهانی استفاده می شود. این اسکنرها به توجه به تکنولوژی خاصی که دارا هستند دارای دو دوربین کوچک در داخل خود می باشند که تصویر به دست آمده به کمک نرم افزار مخصوص به صورت تماما حرفه‌ای آماده می‌شود و بر اساس آن فایل با فرمت الکترونیکی به انتخاب دندانپزشک به لابراتواری دندانپزشکی ارسال می شود.

مزایای استفاده از اسکنرهای داخل دهانی

دستگاه های اسکنر داخل دهانی باتوجه به داده‌های بسیار دقیقی که از داخل دهان بیمار و نسبت قرارگیری دندان های کناری به دندانپزشک ارائه می دهند امروزه محبوبیت زیادی در حوزه دندانپزشکی پیدا کرده اند و یکی از موارد کاربرد این دستگاه ها در بخش ساخت پروتز ثابت و متحرک دندان از جمله انواع گوناگون روکش های دندانی می باشد.

همانطور که می دانید دستگاه های اسکنر داخل دهانی به سرعت وارد عرصه دندانپزشکی شده اند و در ادامه به بررسی مزایای بیشتر این دستگاه‌ها و برتری آن‌ها نسبت به قالب گیری سنتی پرداخته خواهد شد:

 • سرعت عمل بیشتر دندانپزشک
 • کاهش هزینه های دندانپزشک
 • صرفه جویی در زمان(هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک)
 • امکان ویزیت تعداد بیشتر بیماران
 • راحتی هرچه بیشتر بیمار
 • بسیار مناسب برای بیمارانی که در هنگام قالب گیری سنتی مشکل عق زدن (Gag) دارند.
 • دقت فوق العاده بالای دستگاه و کاهش احتمال خطا
 • امکان آرشیو کردن اطلاعات بیمار در حافظه دستگاه
 • داشتن خروجی سه بعدی
 • اتصال روکش موقت

بین یک الی سه هفته باید صبر کنید تا روکش دائمی شما توسط لابراتوار آماده شود و به همین علت در طول این مدت از روکش موقت برای شما استفاده خواهد شد.

فروش ویژه دستگاه اسکنر داخل دهانی Aidite cameo elegant 3

انتخاب رنگ روکش دندان

در این مرحله دندانپزشک متخصص با توجه به رنگ پوست صورت بیمار و هم چنین رنگ دندان های مجاور بهترین رنگ را برای روکش دائمی بیمار انتخاب می کند.

برداشتن روکش موقتی دندان

این مرحله از درمان غالبا در جلسه دوم(بعد از یک الی سه هفته)می باشد.روکش دائم بیمار در لابراتوار دندانسازی ساخته شده و در اختیار دندانپزشک قرار گرفته است.ابتدا روکش موقت برداشته می شود و دندان زیرین کاملا به جهت آمادگی برای مرحله بعد به صورت کامل تمیز می شود.

 چسباندن روکش دائمی

ابتدا مقداری چسب در لایه های پله ای شکل دندان زیرین مالیده می شود و سپس روکش دائمی پس از تطبیق کامل از نظر رنگ و شکل و با تایید نهایی دندانپزشک از تمام لحاظ،بر روی دندان زیرین وصل می شود.
و در نهایت دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص اطراف روکش دائمی را تمیز می کند.

مراقبت های بعد از روکش دندان

روکش ها پس از قرار‌گیری بر روی دندان‌ها به مراقبت زیادی نیاز دارند و اکنون به نکات مراقبتی ضروری پس از روکش دندان می پردازیم:

 • پس از نصب روکش های دائمی به مدت 6 ساعت ساعت از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم باید پرهیز کرد.
 • توصیه می شود که تا 24 ساعت با دندان روکش شده غذا خورده نشود و از خوردن و گاز زدن خوراکی های سفت جلوگیری شود.
 • بیمار تا 24 ساعت پس از روکش دائم باید از مسواک زدن خودداری کند.
 • اگر بعد از گذشت یک هفته اگر احساس بلندی و نامطلوب در بخش دندان روکش شده داشتید باید برای ترمیم و اصلاح روکش به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر برای دندان روکش شده قبلا درمان ریشه انجام نشده باشد ممکن است حساسیت زیادی را نسبت به سرما و گرما نشان دهد که این موضوع موقتی است و جای نگرانی ندارد و با گذشت زمان حل خواهد شد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن به موقع و مداوم و هم چنین استفاده از نخ دندان
 • پرهیز از خوردن شکلات,قهوه و…که ممکن است باعث تغییر رنگ روکش در ماه های اولیه شود.

عوارض و معایب روکش دندان

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد روکش دندان جزو آخرین مراحل پیشنهادی دندانپزشک می‌باشد و این موضوع را که هر یک از روش‌های زیبایی و درمانی می تواند در کنار تمامی مزایایی که دارد هم چنین دارای معایب مخصوص به خود نیز باشد نمی توان انکار کرد و روکش دندان نیز می تواند عوارض و معایب خاص خود را داشته باشد که در ادامه به هر یک از این موارد اشاره خواهد شد.

امکان ایجاد حساسیت برای روکش های دائمی

گاهی ممکن است برخی از بیماران به موادی که در ساخت روکش دندانی استفاده می شود حساسیت نشان دهند که با توجه به تفاوت در جنس روکش های دندانی و گوناگونی این روکش ها این حساسیت نیز ممکن است در افراد مختلف به گونه های مختلفی رخ دهد.البته جای نگرانی زیادی وجود ندارد و در چنین شرایطی دندانپزشک داروهای ضد حساسیت را برای بیمار تجویز می کند.

احتمال ایجاد عفونت زیر روکش دندان

احتمال بروز عفونت زیر روکش دندان چندان دور از انتظار و عجیب نمی باشد و گاهی ممکن است این عفونت ایجاد شود.بروز عفونت پس از روکش به مراقبت های لازم به جهت پاکسازی محیط داخلی دهان پیش از نصب روکش بر میگردد و ممکن است دندانپزشک مراقبت های لازم را به خوبی انجام نداده باشد و محیط به خوبی تمیز نشده باشد چرا که ریز ترین ذرات خارجی می توانند سبب بروز عفونت زیر روکش شوند.

نامناسب بودن اندازه روکش

اندازه روکش از همه لحاظ (ارتفاع و عرض) باید نسبت به دندان های مجاور و مقابل کنترل شود.از نظر عرضی روکش باید با دندان های طرفین به اندازه رد شدن نخ دندان فاصله داشته باشد و از نظر ارتفاع روکش باید با دندان های فک مقابل متناسب باشد در غیر اینصورت ناهماهنگی هایی در قسمت اوکلورن و بایت فکی ایجاد خواهد شد و همینطور نامتناسب بودن اندازه روکش کاهش طول عمر روکش,ساییده شدن و یا شکستگی را در پی خواهد داشت.

لق شدن روکش دندان

قاعدتا روکش دندان پس از نصب نباید حرکت کند اما اگر مرحله بایدینگ به خوبی و با تکنیک درست انجام نشود روکش بعد از مدتی لق شده و می افتد که در چنین شرایطی بیمار باید برای نصب مجدد روکش دندان به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کند.

فاصله بین روکش و لثه

یکی از موارد حائز اهمیت عدم وجود فاصله بین روکش و لثه می باشد.عدم توجه به این موضوع علاوه بر ایجاد ظاهری نامتعارف, می تواند شامل گیر کردن مواد غذایی در آن قسمت شود که این گیر کردن غذا به مرور زمان می تواند سبب پوسیدگی دندان زیر روکش شود که یکی از علائم شایع آن بوی بد دهان می باشد.

عفونت دندان روکش شده

بعضی از افراد معتقدند که بعد از روکش دندان دیگر دچار بیماری‌های دندانی نخواهند شد که این باور کاملا اشتباه است و دندان روکش شده نیز ممکن است به دلایل مختلفی دچار پوسیدگی، تغییر رنگ، عفونت و… شود.

علائم عفونت روکش دندان

علائم عفونت روکش دندان می تواند مختلف باشد که برخی از این موارد عبارتند از:

 • التهاب لثه
 • التهاب عصب دندان
 •  نامناسب بودن سایز روکش دندان
 • تحریک شدن بافت لثه
 •  داشتن مشکل دندان قروچه

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر شما به توضیح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

التهاب لثه

همانطور که گفته شد روکش ها کلاهک هایی هستند که روی دندان زیرین سوار می شوند و در صورتی که بخشی از این کلاهک با لثه برخورد و یا فاصله داشته باشد می تواند سبب بروز تورم و التهاب در آن بخش از لثه شود و معمولا علائمی مانند تحریک، التهاب، تغییر رنگ و تحلیل لثه در پی خواهد داشت که در صورت مشاهده هر یک از این موارد باید سریعا به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کرد.
در صورتی که روکش با لثه فاصله داشته باشد می تواند باعث ایجاد فضایی مناسب برای رشد باکتری ها شود و در نتیجه این باکتری‌ها باعث به وجود آمدن پوسیدگی دندان شده و فرد دچار درد دندان خواهد شد.

التهاب عصب دندان

اگر قبل از انجام دادن روکش،درمان ریشه برای دندان انجام نشده باشد بنابراین دندان همچنان عصب هایی دارد که به علت به وجود آمدن پوسیدگی های متفاوت دندان دچار عفونت شده و یا به اصطلاح پوسیدگی به عصب دندان رسیده و در نتیجه باید تحت درمان ریشه قرار گیرد.

بهتر است قبل از انجام روکش دندان، دندان مورد نظر و دندان‌های مجاور با استفاده از اشعه ایکس که در مراکز رادیولوژی و تصویر برداری از آن استفاده می شود به صورت دقیق بررسی شوند تا بیمار بعدها با چنین مشکلی مواجه نشود.

برخی از نشانه های عفونت پیشرفته که سبب ایجاد التهاب در عصب می شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد عبارت است از:

 • درد زیاد در هنگام جویدن غذا
 • تغییر رنگ دندان
 • درد ناگهانی و طولانی مدت در مواجهه با گرما و سرما
 • بوی نامطبوع دهان
 • آبسه یا ترشح چرک در اطراف دندان و لثه آسیب دیده
 • لثه نرم و ملتهب در اطراف دندان مورد نظر

نامناسب بودن سایز روکش دندان

یکی از علائم رایج برای بیمارانی که روکش انجام می دهند بلند و یا کوتاه بودن روکش دندان است. روکش دندان سبب ایجاد سطح جدیدی برای گاز گرفتن و جویدن غذا می شود و دندان را به صورت کامل با مواد محکم و جدید پوشش می دهد و علاوه بر اینکه ظاهر بهتری را برای دندان می‌سازد سبب حفاظت از دندان نیز می‌شود.

اگر بعد از انجام روکش تا چندین روز احساس نامناسبی نسبت به روکش دندان خود داشتید و روکش از نظر سایز غیرمساعد بود و در جویدن غذا دچار مشکل شدید باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا در ارتباط با سطوح جویدن دندان،کمترین میزان ناهماهنگی و عدم تناسب روکش می تواند سبب بروز درد در هنگام جویدن و گاز زدن غذا شود.

تحریک شدن بافت لثه

در حقیقت روکش کردن دندان روشی ساده و راحت و تقریبا بدون عوارض است که در کلینیک های دندانپزشکی صورت می گیرد،اما این فرایند می تواند سبب تحریک لثه شود و لثه را درگیر کند.اگر پس از روکش گذاری در روزهای اول دچار درد و ناراحتی شدید این درد می تواند نتیجه تحریک،التهاب و حساسیت لثه باشد.

برای کاهش این درد می توان از داروهای مسکن استفاده کرد اما ادامه دار بودن این موضوع و عدم توجه به آن می تواند سبب عفونت دندان روکش شده شود، بنابراین در صورت ادامه این درد و حساسیت بعد از گذشت چندین روز باید به دندانپزشک متخصص مراجعه شود.

داشتن مشکل دندان قروچه

دندان قروچه که در اصطلاح به آن Bruxism نیز گفته می شود می تواند باعث آسیب و عفونت دندان شود. دندان قروچه در خواب باعث فشردن محکم فک و دندان ها روی هم می شود و در نتیجه ساییدگی سطوح دندان را در پی خواهد داشت.این فشار زیاد و غیر طبیعی که در شب و هنگام خواب به دندان وارد می‌شود به قدری زیاد است که می تواند باعث آسیب روکش دندان و در نهایت بروز درد و عفونت در دندان روکش شده شود.

به دلیل بروز دندان قروچه در شب و در خواب ممکن است بیمار از این موضوع بی اطلاع باشد و علت درد و عفونت دندان روکش شده را چیز دیگری بداند که برای تشخیص این موضوع باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد چرا که بسیاری از درد‌ها و عفونت‌ها در دندان روکش شده می‌توانند نتیجه بروکسیسم باشند که در این صورت دندانپزشک با تشخیص صحیح و ارائه راه کارهای مناسب به درمان عفونت دندان روکش شده و بیماری دندان قروچه خواهد پرداخت.

چه موقع باید روکش دندان را عوض کرد؟

روکش دندان زمانی که دیگر کارایی لازم و موثر خود را نداشته باشد باید تعویض شود. تعویض روکش دندان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در این بخش به بررسی هر یک از موارد خواهیم پرداخت:

پوسیدگی دندان

همانطور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره شد پوسیدگی دندان یکی از علل شایع درد دندان روکش شده می باشد.زمانی که دندان دچار پوسیدگی شود و لثه را نیز درگیر کند،لثه ملتهب شده و بیمار دچار دندان درد خواهد شد.در چنین شرایطی دندانپزشک متخصص باید روکش دندان را بردارد و پوسیدگی ها را از بین ببرد و سپس پس از انجام پاکسازی های لازم به درمان ریشه و درمان لثه ملتهب بپردازد.
گاهی پوسیدگی دندان به حدی زیاد است که دیگر نمی توان دندان را زنده نگه داشت که در این شرایط دندانپزشک به ناچار باید دندان پوسیده را خارج کند.به همین علت توصیه می شود که هر 6 ماه یکبار برای چکاپ کامل به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

لمینیت کامپوزیت و انواع روکش دندان برای دندان با مقایسه بهترین قیمت و کیفیت

 ترک خوردگی و شکستگی

یکی از موارد شایع در تعویض روکش دندان، ترک‌خوردگی و یا شکستگی روکش که در اصطلاح به آن Fracture نیز گفته می شود، می باشد.
در بخش های قبلی در مورد جنس روکش دندان توضیح داده شد و با انواع گوناگون هر یک از روکش‌ها آشنا شدید.

گفته شد که احتمال شکستگی در روکش های مختلف با جنس های گوناگون کاملا متفاوت با یکدیگر می باشد البته نحوه نگهداری از روکش دندان نیز در ماندگاری روکش بی تاثیر نخواهد بود. برای محافظت بیشتر از روکش دندان به توصیه های زیر توجه داشته باشید:

 • نشکستن پسته،بادام،فندق و خوراکی های سخت
 • نخوردن یخ
 • باز نکردن درب بطری های نوشیدنی با دندان
 • استفاده از محافظ دندان هنگام ورزش
 • بستن کمربند ایمنی در هنگام رانندگی
 • عدم مصرف قهوه
 • نکشیدن سیگار

در صورتی که روکش دندان دچار ترک خوردگی شود باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد.در چنین مواقعی دندانپزشک باقی روکش را برداشته،در صورت نیاز دندان زیرین به بازسازی مجدد،دندان را ترمیم کرده و قالب گیری دندان به صورت مجدد انجام خواهد شد و سپس پس از آماده سازی روکش دندان، چسب دائمی(باندینگ) زده شده و روکش دائمی بر روی دندان بیمار نصب می شود.

تحلیل لثه

یکی از مواردی که گاهی برای تعویض روکش دندان رخ می دهد تحلیل لثه می باشد که عوامل مختلفی می توانند در تحلیل و پس‌روی لثه نقش داشته باشند که برخی از این موارد عبارتند از:

ژنتیک

حدود 20 تا 40 درصد مردم مستعد این نوع تحلیل لثه می باشند.

مراقبت دهان و دندان

استفاده مرتب و منظم از مسواک و نخ دندان و به خصوص دهانشویه الزامی می باشد. پلاک‌ها و باکتری‌هایی که از مصرف غذاها در داخل دهان و بین دندان ها باقی می مانند تبدیل به جرم سخت شده و این جرم ها منجر به عفونت, پسروی لثه و تحلیل لثه می شوند که در این صورت دندانپزشک با انجام روش جرمگیری، جرم‌ها را از بین می برد اما برای تحلیل رفتن لثه نوعی دیگر از درمان‌ها برای بیمار در نظر گرفته می شود.

جرم گیری دندان؛ مزایا، معایب، روش‌ها، قیمت 1402

بیماری لثه

عفونت های ناشی از باکتری ها می توانند لثه را تخریب کنند و استخوان زیر دندان که آن را نگه داشته است را نیز تحلیل کند.بیماری و التهاب لثه دلیل اصلی پسروی لثه می باشد.

سفت مسواک زدن

نوع انتخاب مسواک بسیار مهم است و هر فرد باید مطابق با لثه خود مسواک خود را انتخاب کند و برخی از لثه ها نیازمند مسواک سخت و برخی دیگر نیازمند مسواک نرم هستند.اگر مسواک زدن به درستی انجام نشود و یا خیلی سخت و سفت مسواک بزنید هم مینای دندان شما ساییده خواهد شد و هم لثه التهاب پیدا کرده و پسروی می کند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی که در طول زندگی بانوان رخ می دهد(بلوغ، بارداری، یائسگی) سبب حساس شدن بیشتر لثه شده و لثه مستعد پسروی خواهد شد.

استفاده از دخانیات

استفاده از دخانیات و تنباکو سبب چسبیدن بیشتر پلاک ها به دندان شده و از سوی دیگر پاکسازی آن ها نیز سخت تر می شود. افراد سیگاری و یا کسانی که به زیادی قلیان می کشند بیشتر از افراد دیگر دچار تحلیل لثه می شوند.

روکش موقت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از بهترین و مناسب ترین روش های جایگزینی برای دندان از دست رفته می باشد که در چندین سال اخیر در خدمات دندانپزشکی در سراسر دنیا جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

قسمت های تشکیل دهنده ایمپلنت

ایمپلنت از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

 • پایه ایمپلنت(پیکسچر)
 • اواتمنت
 • روکش ایمپلنت
 • پایه ایمپلنت
پیکسچر ایمپلنت (پایه ایمپلنت)

غالبا از جنس فلز تیتانیوم ساخته می شود زیرا سازگاری خوبی با بافت مغز و استخوان انسان دارد. فیکسچر در واقع جای دندان از دست رفته جایگزین می شود و به مدت یک الی سه ماه در فک بیمار می ماند تا به استحکام کافی برسد.

اواتمنت

این قسمت در واقع اتصال دهنده فیکسچر به روکش می باشد.

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت از نظر زیبایی مهم ترین بخش ایمپلنت می باشد و حتما باید به صورت اصولی و حرفه ای انجام شود.روکش ایمپلنت دقیقا ظاهری شبیه به تاج دندان دارد که پس از مرحله نصب اواتمنت روی آن قرار می گیرد.

کاربرد روکش ایمپلنت دندان

در ایمپلنت بیمار پروسه طولانی مدتی را نسبت به سایر درمان های دندانپزشکی سپری خواهد کرد، به اینصورت که ابتدا پایه ایمپلنت به مدت حداکثر 6 ماه (در بیماران متفاوت مدت زمان متغیر است) داخل فک بیمار قرار داده خواهد شد تا با بافت فک بیمار پیوند بخورد. بعد از گذشت این مدت زمان دندانپزشک متخصص، اواتمنت را روی پایه ایمپلنت جایگذاری می کند.

بعد از این مرحله برای اینکه بیمار بتواند زیبایی دندان خود را حفظ کند باید از روکش موقت تا زمان آماده سازی روکش دائم استفاده کرد.

روکش موقت ایمپلنت دندان مناسب چه افرادی می باشد

معمولا در روکش موقت برای ایمپلنت به رنگ و شکل دندان های مجاور دقت می شود تا روکش موقت ایمپلنت می تواند در افراد با سنین و شرایط متفاوت کاربرد داشته باشد که در حالت کلی عبارتند از:

 • افرادی که تراکم استخوان کافی را در بخش فک خود دارند
 • افرادی که دندان های قدامی خود را ایمپلنت کرده باشند
 • افرادی که به زیبایی و خالی نبودن دندان های خود در پروسه ایمپلنت اهمیت می دهند
 • افرادی که با پرداخت هزینه بالاتر برای روکش موقت در پروسه ایمپلنت مشکلی نداشته باشند.

معرفی و انتخاب بهترین خمیر دندان مناسب دندان شما

هزینه روکش دندان

پس از آشنایی با تمام موارد مرتبط با روکش دندان و تصمیم گیری و مشورت با دندانپزشک متخصص برای روکش دندان یکی از سوالات رایج و دغدغه های اصلی بیماران مربوط به بخش هزینه ها می شود. هزینه روکش دندان نیز مانند سایر خدمات درمانی دیگر در این حوزه به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت که برخی از این موارد عبارتند از:

 • استان
 •  شهر
 •  منطقه محل سکونت
 • نوع روکش دندان
 • نوع جنس روکش دندان
 •  نوع مرکز درمانی
 • منطقه مرکز درمانی
 • بیماری های زمینه ای
 •  تعداد واحد روکش
 • نوع تعرفه و….
هزینه روکش دندان در سال 1402

هزینه روکش دندان در سال 1402 و طبق تعرفه اعلام شده در جدول زیر گرداوری شده است.با این حال تاکید می شود که هزینه های ذکر شده با توجه به تمامی عواملی که در بخش بالا گفته شد می تواند کمی متفاوت باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *