دسته‌بندی نشده

جرم گیری دندان؛ مزایا، معایب، روش‌ها، قیمت 1402

جرم گیری چیست و بهترین روش جرمگیری کدام است

ار بین بردن جرم‌دندان یا جرم‌ گیری دندان که به آن بروساژ هم می‌گویند، دارای روش‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی تمام روش‌های متداول جرمگیری دندان می‌پردازیم.

جرم دندان چیست؟

پیش از اینکه به صحبت درباره ی جرم دندان بپردازیم باید با پلاک های دندانی آشنا شوید.

پلاک دندان چیست؟

پلاک دندان که در انگلیسی به آن Dental Plaque گفته می شود لایه ای شفاف و چسبنده است که از باکتری ها تشکیل شده و به دلیل چسبندگی بالای خود به سطوح مختلف دندان از جمله سطوح ترمیمی و پروتز های دندانی می چسبند.پلاک های دندان بر روی دندان ها، لثه و حتی بر روی زبان و حتی بر روی دندان های مصنوعی نیز تشکیل می شوند. به طور کلی پلاک های دندانی که عامل اصلی عمده ی مشکلات دهانی هستند بیشتر بر روی دندان ها تشکیل می شوند اما گاهی اوقات زیر خط دندان ها هم هستند.

تشکیل جرم های دندانی

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ها باعث تشکیل لایه ای سخت به نام پلاک می شود اگر که این لایه به طور روزانه تمیز نشود پس از مدتی پلاک های دندانی با بزاق دهان که دارای مواد معدنی حاوی کلسیم است ترکیب شده و لایه ای سخت به نام جرم را به وجود می آورد.

از آنجا که پلاک های دندانی در سطوح مختلف دندان تشکیل می شوند پس جرم های دندانی نیز می توانند در سطوح مختلف دندان وجود داشته باشند.وجود جرم های دندان، مکانی مناسب برای رشد و ایجاد باکتری ها فراهم می کند و موجب مشکلات فراوانی می شود.

هنگامی که جرم بر روی دندان تشکیل می شود استفاده از نخ دندان و مسواک زدن آن را بر طرف نمی سازد و باید برای جرم گیری به دندان پزشک مراجعه کرد.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان که گاهی اوقات به آن بروساژ هم گفته می شود در زبان انگلیسی tooth scaling  نام دارد.در این عمل به پاک سازی عمیق دندان و از بین بردن لایه های زرد و محکم جرم، پلاک و کلکولوس (تارتار) پرداخته می شود.

جرم گیری دندان به کمک لیزر (ابزار اولتراسونیک)

جرم گیری دندان و روت پلنینگ از درمان های مهمی هستند که اگر چه جراحی محسوب نمی شوند اما در حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری‌های لثه و دندان موثر هستند. امروزه با پیشرفت روزانه ی تکنولوژی به جز ابزار های دستی از لیزر نیز برای جرم گیری استفاده می شود.

در جرم گیری با لیزر جرم های سطح دندان برداشته می شوند و سطح ریشه نیز تسطیح می گردد و همچنین باکتری ها و پلاک ها نیز از بین می روند.

مراحل جرم گیری با کمک لیزر

در ابتدا دندان‌پزشک با یک اسکیلر پروب پاکت پریودنتال (فاصله ی بین دندان تا لثه) را اندازه می گیرد و سپس با استفاده از لیزر باکتری‌ها و بافت‌ها از بین می‌روند و در ادامه با قلم جرم گیری دندان ، رسوبات و جرم هایی که بر روی سطح دندان ها و لثه قرار دارند برداشته می شوند. پس از اتمام کار جرم گیری لیزر فضای بین لثه و دندان را می بندد و بافت ها و سطح جونده ی دندان که تمیز شده اند التیام پیدا می کنند و پاکسازی می شوند.

لثه ی تحلیل رفته در قسمت های اطراف دندان نیز دوباره رشد می کند و به دندان متصل می شود.

چرا جرم گیری با لیزر مفید است؟

در جرم گیری با ابزار دستی فاصله ی بین لثه و دندان بین 3 الی 5 روز بصورت بسته و مهر و موم باقی می ماند اما در جرم گیری با لیزر این مدت افزایش پیدا کرده و تا 2 هفته فاصله ی بین دندان و لثه بسته باقی می ماند و از نفوذ باکتری ها جلوگیری می شود.در جرم گیری با لیزر بافت ها به رشد و بازسازی تحریک می شوند.

جرم گیری دندان ها به وسیله وسایل جرمگیری دندان توسط لیزر

جرم گیری دندان با چه ابزار‌هایی انجام می‌شود؟

جرم گیری دندان در دندان پزشکی با استفاده از دستگاه کویترون انجام می شود و این دستگاه بر روی یونیت‌های دندانپزشکی نصب میشود این دستگاه با استفاده از ایجاد ارتعاش و لرزش خود پلاک ها، تارتار ها و جرم ها را از بین می برد. سر این دستگاه حفره ای وجود دارد که از طریق این حفره آب بر روی دندان ها اسپری می شود. اسپری شدن آب بر روی دندان ها باعث خنک شدن آنها می شود و همچنین در پایان کار در پاک کردن و شست و شوی جرم ها از وی دندان کمک می کند.

ابزار های‌جرم‌گیری به دو دسته ابزار های دستی و اولتراسونیک تقسیم می شوند.

جرم گیری دندان با استفاده از ابزار‌های اولترا‌سونیک

این دستگاه با استفاده از امواج فرا‌صوت، جرم و پلاک و تارتار را از بین می‌برد و در این فرآیند برای شست و شو و خنک کردن دهان نیز از اسپری آب و هوا استفاده می شود.

انواع جرم گیری اولتراسونیک

دستگاه جرمگیری اولتراسونیک هم دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

استریکتیو

اولین نوع از اولتراسونیک مدل مغناطیسی استریکتیو می باشد که حرکت سر این دستگاه به شکل دایره ای است و ارتعاشات آن 25000 تا 30000 چرخه در ثانیه است.

پیزوالکتریک

این دستگاه مدل مقیاس کننده پیزوالکتریک نام دارد و مشابه سایر روش های جرمگیری، با ایجاد ارتعاش بین 28000 تا 36000 سیکل کار جرمگیری را انجام می دهد.

تفاوتی که این دو با هم دارند حرکت در نوک آنها است. نوک این دستگاه در برابر مینا های دندان به جلو عقب می لرزد و شباهت این دو در اسپری داخلی آنها است که به خنک کردن و شست و شوی دهان کمک می کنند

ایر فلو

 دارای تیغه های مغناطیسی است که این تیغه ها در کویل سیم پیچ قرار دارند و با لرزش خود جرم ها و پلاک ها را از بین می برد همچنین عمدتا در این روش از فشار آب بالا برای از بین بردن جرم ها استفاده می کنند.

جرم گیری دندان با استفاده از ابزار‌های دستی

ابزار های دستی که برای جرم گیری دندان استفاده می شوند از جنس فلز و یا استیل هستند و بصورت نوک تیز هستند.این ابزار ها رسوبات و جرم های دندان را خراش می دهند و همچنین برای جلوگیری از بیماری لثه(پریو) از این ابزار ها برای از بین بردن رسوبات زیر خط لثه هم استفاده می شود.

روش های از بین بردن جرم دندانی

جرمگیری و روت پلنینگ هم دو روش موثر برای سفیدی و از بین بردن اجرام دندان هستند.

جرمگیری دندان

یکی از روش های پاکسازی عمیق دندان جرم گیری است . هدف از جرم گیری دندان از بین بردن تار تار و پلاک های دندانی است که برخی روی دندان ها و برخی نیز بین لثه و دندان ها قرار دارند که در این روش،دندانپزشک از ابزار های دستی و اولتراسونیک استفاده می کنند.

روت پلنینگ

از دیگر روش های پاکسازی عمیق دندانی روت پلنینگ است که طی 2 جلسه توسط دندان پزشک انجام می شود. در روت پلنینگ هدف حذف تار تار و پلاک دندان از ریشه ی دندان است که با استفاده از ابزار های جرم گیری دندان و در صورت نیاز با استفاده از امواج کم توان لیزر انجام می شود.

جرم گیری دندان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان جرم گیری دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد برای مثال وضعیت دهان و دندان،میزان مهارت و تجربه ی دندان پزشک عواملی هستد که مدت زمان جرم گیری دندان را مشخص می کنند.به طور میانگین مدت زمان صرف شده برای جرم گیری دندان بیماران بین 15 دقیقه تا 1 ساعت تخمین زده شده است.

جرم گیری دندان هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

همانطور که گفته شد مدت زمان جرم گیری به شرایط دهان و دندان ها بستگی دارد. پس از جلسه ی اول با توجه به شرایط دندان ها جلسات بعدی تعیین می شود اگر پس از جلسه ی اول جرم گیری،بهداشت دهان و دندان ها رعایت شود و به طور مرتب از نخ دندان ، مسواک و دهان شویه استفاده شود جلسات بعدی به تعویق می افتند.معمولا جرم گیری دندان هر 6 ماه یک بار انجام می شود و توصیه می شود تا حد امکان بیشتر از 2 جلسه در سال انجام نشود البته در شرایط خاص با تایید دندان پزشک تعداد این جلسات می تواند تغییر کند.

بهترین روش برای جرم گیری دندان ها توسط دستگاه های جرمگیری و لیزر

مزایای جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان علاوه بر حفظ سلامتی دهان و دندان موجب سلامتی دیگر اعضای بدن نیز می شود.

تاثیر بر روی سلامت قلب و عروق

اگر چه جرم گیری دندان برای عموم مردم امری واجب است اما برای افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند ضرورت بیشتری دارد به شکلی که کوچکترین عفونت بر روی لثه می تواند همراه با جریان خون به قلب شما برود و به سلامت قلب شما آسیب بزند در نتیجه افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان خود و استفاده ی صحیح از نخ دندان و مسواک،در صورت مشاهده کوچکترین آثار از جرم دندان به پزشک مراجعه کنند.

کاهش خطر از دست دادن دندان ها

جرم گیری دندان فاصله ی پاکت پریو دنتال (فاصله ی بین دندان ها و لثه ) را تا 5/0 میلی متر بهبود می بخشد وقتی این فاصله کاهش پیدا کند خطر از دست دادن دندان ها و مبتلا شدن به بیماری پریودنتال ( التهابات لثه) کاهش می یابد.

رفع بوی بد دهان با جرمگیری

اگر لثه ی شما سالم باشد و به شکل محکم اطراف دندان های شما را در بر گرفته باشد پلاک های دندانی توانایی عبور از آن را ندارند اما اگر شما دچار بیماری لثه شوید بافث لثه ی شما شل شده و استحکام آن کاهش می یابد. در صورتی که لثه سالم باشد عمق شیار آن 1 تا 3 میلی متر است اما زمانی که فردی به بیماری لثه مبتلا می شود عمق پاکت پریودنتال افزایش پیدا می کند و در نتیجه ی این افزایش عمق فضای خالی با پلاک های دندانی پر می شود و این پلاک های دندانی موجب بوی بد دهان می شوند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها با جرم‌گیری

هنگامی که بر روی دندان‌ها جرم تشکیل می‌شود فضای مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها بر روی دندان ها فراهم می شود در نتیجه در صورتی که شما اقدامی برای از بین بردن جرم های دندانتان نکنید زودتر دچار پوسیدگی دندان می شوید.

جلو گیری از درمان‌های پر هزینه

جرم گیری دندان ها ، درمانی ساده و کم هزینه است که جرم دندان ها را از بین می برد و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. اما اگر جرم گیری دندان انجام نشود جرم های دندان افزایش پیدا کرده و به بافت دندان ها آسیب می رسانند که در این صورت دندان نیاز به درمان های پر هزینه تر دارد. در بعضی از موارد نیز دندان نیاز به اندو (درمان ریشه) پیدا می کند.

در نتیجه با توجه به اینکه جرم گیری هزینه ی کمتری نسبت به سایر درمان ها مانند اندو (درمان ریشه) دارد توصیه می شود هر 6 ماه یک بار برای جرم گیری به دندان پزشک مراجعه شود.

آیا جرم گیری دندان عوارض دارد؟

برخلاف تصور عموم مردم جرم گیری دندان باعث آسیب به دندان‌ها نمی شود بلکه جرم و پلاک بر روی دندان باعث آسیب به دهان و دندان می شود.جرم روی دندان فضای مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب ها به وجود می آورد و می تواند موجب پریودنتال(التهابات لثه) و پوسیدگی دندان و… شود.

هر چند که نمی توانیم عوارض دقیق و مشخصی برای جرم گیری دندان در نظر بگیریم اما باز هم می توانیم مواردی را عنوان کنیم:

متورم شدن لثه بعد از جرم گیری دندان

در صورتی که جرم گیری دندان ها غیر اصولی انجام شود به خصوص برای افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند به دلیل نازک شدن پوست لثه، لثه دچار تورم خواهد شد.

عفونت بعد از جرم گیری دندان

عفونت هنگامی رخ می‌دهد که فرد دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد علاوه بر این اگر بهداشت دهان و دندان بیمار ضعیف باشد و یا بیمار دارای لثه های حساس باشد ، هنگام درمان و تقریبا تا یک هفته بعد از درمان هنگام استفاده از نخ دندان و مسواک بیمار با خونریزی روبرو می شود. اگر بیمار نسبت به این شرایط بی توجه باشد و از مسواک و دهان شویه استفاده نکند احتمال بروز عفونت وجود دارد.

معایب جرم گیری دندان

با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف برخی از خمیردندان ها هم با عوارضی گزارش شده است. به هر ترتیب در جرم گیری دندان هم عوارضی ممکن است به وجود آید که به مرور آن‌ها میپردازیم.

معرفی و انتخاب بهترین خمیر دندان مناسب دندان شما

افزایش حساسیت دندان‌ها

یکی از معایب جرم گیری دندان افزایش حساسیت دندان ها است. وقتی پلاک و جرم برای مدت زمان زیادی بر روی دندان می ماند لایه ای اضافی بر روی دندان تشکیل می شود . با جرم گیری دندان این لایه ی اضافه از بین می رود و لایه ی تمیز دندان در معرض هوا ، مایعات و مواد غذایی مختلف قرار می گیرد در نتیجه بیمار احساس ناراحتی و درد می کند. تقریبا تمام بیمارانی که جرمگیری کرده اند از افزایش حساسیت دندان ها و درد آنها تا چند ماه گله می کنند که البته حساسیت و درد دندان ها امری طبیعی است و یک الی چند هفته پس از درمان برطرف می شود.

تحلیل لثه

تحلیل لثه زمانی رخ می دهد که پزشک مهارت کافی نداشته باشد و به همین دلیل در زمان جرم گیری دندان بیمار دچار تحلیل لثه می شود. در نتیجه اگر قصد دارید که دندان هایتان را جرم گیری کنید از کافی بودن مهارت پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

خونریزی لثه

اگر بیمار دارای لثه های حساس  باشد یا مبتلا به بیماری هایی مانند پریودنتال شدید باشد، برداشتن پلاک و جرم روی دندان می تواند موجب خونریزی جزئی و کوتاه مدت شود. خونریزی لثه پس از جرمگیری امری طبیعی است اما اگر این خونریزی در دفعات زیاد و با شدت بالا رخ دهد، به پزشک معارج خود مراجعه کنید.

ایجاد شکاف بین دندان‌ها

بین دندان ها شکاف های کوچک و بزرگی وجود دارد . رسوبات غذایی که بر روی دندان ها وجود دارند پس از مدتی تبدیل به جرم و پلاک می شوند. این جرم و پلاک ها به مرور فضای خالی بین دندان ها را پر می کنند و این شکاف ها را کوچکتر نشان میدهند یا حتی آنها را کاملا می پوشانند . هنگامی که این جرم ها از بین می روند شکاف بین دندان ها که تا الان در معرض دید نبودند یا کوچکتر دیده می شدند آشکار می شوند.

در واقع جرم گیری دندان شیاری بین دندان های شما ایجاد نمی کند و فقط فضا های خالی که بین دندان‌هایتان بوده را آشکار می‌کند.

بهترین روش جرم گیری دندان برای دندان های جرمگیری نشده

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

رعایت موارد زیر عوارض جرمگیری را کاهش خواهد داد.

رعایت تغذیه و جرمگیری دندان

همانطور که گفته شد پس از جرم گیری دندان ها حساس می شوند به همین دلیل بعد از جرم گیری دندان توصیه می شود تا از برخی مواد غذایی استفاده نشود. مواد غذایی که باید از خوردن آنها بلافاصله بعد از درمان اجتناب کنید عبارتند از:

  • مواد غذایی اسیدی: مانند پرتقال ، گوجه فرنگی و….
  • غذاهای سفت که باید آنها رو بجوید : مانند گوشت و….غذا هایی که تکه های کوچک دارند و ممکن است که در لثه گیر کنند: مانند اجیل ، پاپ کورن و….
  • غذا های خیلی سرد و خیلی گرم استفاده نکنید زیرا پس از جرم گیری دندان به دمای سرد و گرم حساس می شود.
  • نوشیدنی های شیرین (برای جلوگیری از لکه دار شدن دندان ها توصیه می شود تا از نوشیدنی های شیرین استفاده نشود)

اکنون به این سوال بر می خوریم که بلافاصله بعد از جرم گیری دندان بهتر است از چه غذاهایی استفاده کنیم. غذاهای مناسب برای بعد از جرمگیری دندان ها عبارتند از:

  • سوپ
  • غذاهای نرمی که آسان جویده می شوند (پوره ی سیب زمینی – ماست- تخم مرغ آب پز)
  • میوه های نرم ( موز)
  • آب ( آب بهترین نوشیدنی است که بدن انسان را هیدراته نگه می دارد و دندان شما را لک نمی کند)
استفاده از آنتی بیوتیک پس از جرمگیری دندان

در صورتی که پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرد حتما از آن استفاده کنید این قرص ها برای جلوگیری از عفونت تجویز می شوند و تجویز آن برای برخی از بیماری‌های لثه شایع تر است.

تورم بعد از جرمگیری دندان

تورم لثه به ندرت اتفاق می افتد و همانطور که گفته شد تورم لثه بعد از جرم گیری طبیعی است. تورم لثه در افرادی که بیماری لثه دارند شایع تر است.قرار دادن کمپرس یخ به بهبود لثه ی شما کمک می کند در صورتی که لثه ی شما بیش از حد ورم دارد به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی پس از جرم گیری دندان

خونریزی لثه نیز به ندرت در بیماران اتفاق می افتد و در بیمارانی که لثه ی حساسی دارند شایع تر است.خونریزی جزئی تا 48 ساعت پس از جرم گیری می تواند ادامه داشته باشد و به شکل رنگ صورتی در بزاق دهان دیده می شود. اگر بعد از 48 ساعت همچنان خونریزی ادامه پیدا کرد به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

تمیز نگه داشتن دهان و جلوگیری از عفونت

تا 24 ساعت پس از جرم گیری دندان، از آب و نمک برای شست و شوی دهان خود استفاده کنید .سعی کنید دهان خود را روزی 4 الی 6 مرتبه با آب نمک بشویید . جهت تمیز نگه داشتن دهان و جلوگیری از عفونت،شست و شوی دهان با ترکیب آب و نمک پیشنهاد میشود.

شستن دهان با دهان شویه (در صورت تجویز پزشک)

معمولا پس از جرم گیری دهان شویه استفاده نمی شود . دهان شویه برای بیمارانی تجویز می شود که جرم دندانی زیادی داشته اند . این بیماران برای کاهش میکروب های دهان خود و جلوگیری از عفونت، با توجه به تجویز پزشک از دهان شویه استفاده می کنند.

جرم گیری دندان با روش‌های خانگی

جرم گیری دندان در منزل و با استفاده از روش های خانگی تا حدی امکان پذیر است اما به دلیل عدم تجربه ی کافی و انجام نادرست روش ها ممکن است به دندان و لثه آسیب برسد در نتیجه توصیه می شود جرم گیری دندان نیز مانند دیگر خدمات دندان پزشکی در مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی توسط دندان پزشک با تجربه و ماهر به روش کاملا صحیح و اصولی انجام شود.

مسواک زدن همراه با روغن زیتون

مسواک زدن با روغن زیتون یا ماساژ با روغن زیتون بر روی دندان ها به استحکام لثه و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. همچنین برای جرم گیری با استفاده از روغن زیتون می توانید 1 قاشق روغن زیتون را به مدت 20 تا 30 دقیقه قرقره کنید.

استفاده از جوش شیرین برای جرم گیری دندان ها

برای سفید کردن و جرم گیری دندان خود می توانید از جوش شیرین به جای خمیر دندان استفاده کنید و با جوش شیرین دندان های خود را مسواک بزنید. برای این کار لازم است تا جوش شیرین را همراه با مقداری آب ترکیب کنید تا ترکیب سفتی به دست بیاید سپس  این مخاوط را به عنوان خمیر دندان استفاده کنید . پس از مسواک زدن اجازه دهید تا این ترکیب 2 الی 3 دقیقه بر روی دندان هایتان بماند و سپس دندان هایتان را بشورید.

توجه داشته باشید که جوش شیرین خاصیت ساینگی دارد پس بهتر است از آن زیاد استفاده نشود.

جوش شیرین همراه با آب و سرکه

مانند روش قبلی، مقداری جوش شیرین را یا چند قطره آب و سرکه مخلوط کنید تا ترکیب سفتی به دست بیاید و سپس دندان هایتان را با این مخلوط مسواک بزنید.

جوش شیرین و لیمو برای جرم گیری دندان

لیمو به دلیل داشتن خواص مختلف مانند جلوگیری از خون ریزی و سفید کنندگی از مواد مفید برای دندان ها است.همچنین ترکیب لیمو و جوش شیرین می تواند به رفع زردی دندان هایتان کمک کند.

جوش شیرین و روغن زیتون

یکی از خواص مفید روغن زیتون از بین بردن اسید های چرب موجود در دهان است.یک قاشق چای خوری جوش شیرین و چند قطره آب و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید و دندان هایتان را این مخلوط مسواک کنید.

جوش شیرین و نمک دریا برای جرم‌گیری دندان

نمک خاصیت ضد عفونی کننده دارد و می تواند در از بین بردن جرم و پلاک دندانی موثر باشد.یک قاشق چای خوری جوش شیرین و نمک دریا را همراه با چند قطره آب ترکیب کنید و دندان های خود را با این مخلوط مسواک کنید.

نمک دریا و خمیر دندان برای جرمگیری دندان

به مقدار مناسبی از خمیر دندان 4/1 قاشق چای خوری نمک دریا اضافه کنید و دندان هایتان را با این مخلوط مسواک بزنید.

جوش شیرین و توت فرنگی

توت فرنگی دارای اسید مالیک است و به رفع زردی کمک می کند. از این رو ترکیب آن با جوش شیرین به رفع زردی و جرم گیری دندان هایتان کمک می کند.برای انجام این کار ابتدا توت فرنگی را له کنید و با یک قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب آن را مخلوط کنید . سپس با مخلوط به دست آمده دندان های خود را مسواک کنید.

توت فرنگی با خمیر دندان

همان طور که گفته شد اسید مالیک موجود در توت فرنگی به رفع زردی دندان کمک می کند برای جرم گیری و رفع زردی دندان توت فرنگی را به پوره تبدیل کنید و با خمیر دندان ترکیب کنید.اکنون با مخلوط به دست آمده مسواک بزنید.

جوش شیرین و روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از مواد مفیدی است که می توان برای دهان و دندان استفاده کرد .همچنین روغن نارگیل می تواند باکتری های استرپتوکوک که یکی از عوامل از بین برنده ی مینا های دندان هستند را از بین ببرد.

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با چند قطره روغن نارگیل ترکیب کنید و دندان هایتان را با این مخلوط مسواک کنید.

استفاده از سرکه سیب برای جرم گیری دندان

سرکه سیب را با آب ولرم و نمک ترکیب کنید و دندان های خود را با این مخلوط مسواک بزنید.استفاده از سرکه سیب به جرم گیری و جلوگیری از عفونت لثه کمک می کند.

استفاده از لایه داخلی پرتقال

دندان های خود را با لایه داخلی پوست پرتقال ماساژ دهید این کار پلاک ها و جرم های دندان شما را کاهش می دهد. همچنین می توانید لایه ی داخلی پوست پرتقال را له کنید و آن را با آب مخلوط کنید و با این ترکیب دندان های خود را مسواک بزنید.

هیدروژن پراکسید با آب

هیدروژن پراکسید خواص گوناگونی دارد. از جمله خواص های این ماده ضد عفونی کنندگی آن است.

این ماده با از بین بردن باکتری های موجود در دهان به خوش بو شدن دهان کمک می کند همچنین برای رفع زردی دندان ها می توان از آن استفاده کرد. مقداری هیدروژن پر اکسید را با آب ترکیب کنید توجه داشته باشید که مقدار آب و هیدروژن پر اکسید با هم برابر باشد سپس از این مخلوط به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

هیدروژن پر اکسید وجوش شیرین

هیدروژن پراکسید را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید تا مخلوط سفتی به دست آید سپس با استفاده از این مخلوط مسواک بزنید.

پوست موز برای رفع جرم دندان

پوست موز یکی از موثر ترین روش های جرم گیری در خانه است.لایه داخلی پوست موز را بر روی دندان هایتان ماساژ دهید و بگذارید 2 الی 3 دقیقه بر روی دندان هایتان باقی بماند سپس با استفاده از مسواک دندان هایتان را بشورید.

سیب و جرمگیری دندان

سیب را تکه تکه کنید و بر روی دندان هایتان ماساژ دهید اجازه دهید 2 الی 3 دقیقه بر روی دندان هایتان باقی بماند و سپس با کمک مسواک دندان هایتان را بشورید.

پوست گردو برای جرم گیری

پوست گردو را در ظرفی فلزی به مدت 10 دقیقه  بجوشانید. از محلول به دست آمده به عنوان دهان شویه استفاده کنید محلول پوست گردو برای سلامت لثه و دندان ها بسیار مفید است.

بلیچینگ دندان 

بلیچینگ دندان از درمان های زیبایی به شمار می رود و از آن به عنوان طرح لبخند نیز یاد میشود.در بلیچینگ دندان پزشک با استفاده از مواد شیمیایی غلیظ رنگدانه های غیر طبیعی که بر سطح دندان چسبیده اند را از بین می برد این درمان تمام لک ها و رنگ هایی که بر روی دندان های طبیعی ایجاد شده اند را از بین می برد. مطلب قابل توجهی که درباره بلیچینگ وجود دارد این است که این درمان فقط توانایی سفید کردن دندان های طبیعی را دارد و بر روی ایمپلنت و روکش کار ساز نمی باشد.

در بلیچینگ ساختار جدید بر دندان ها اضافه نمی شود و فقط دندان ها سفید میشوند . میزان تاثیر گذاری بلیچینگ بر روی دندان ها متفاوت است و به جنس دندان، قابلیت تغییر رنگ دندان و میزان زردی دندان ها بستگی دارد.

تفاوت بلیچینگ با جرم گیری دندان در چیست؟

جرم گیری با هدف از بین بردن رسوبات ، جرم ها و پلاک های دندانی صورت می گیرد و در نهایت باکتری ها و بوی بد دهان را نیز از بین می برد تغییر رنگی که بر اثر جرم گیری انجام می شود به دلیل از بین رفتن جرم ها و رسوبات است اما در بلیچینگ با استفاده از مواد شیمیایی رنگدانه ها و پلاک هایی که به سطح دندان نفوذ کرده اند از بین می روند و دندان چندین درجه روشن تر می شود.

هزینه جرم گیری دندان 

طبق تعرفه ی داده شده با توجه به شرایط دندان ها هزینه ی جرم گیری از پانصد هزار تومان تا یک میلیون تومان می باشد. البته عواملی وجود دارد که می تواند این هزینه را تحت تاثیر خود قرار بدهد.

 عوامل موثر بر قیمت جرم گیری دندان

با توجه به این‌که خدمات دندانپزشکی پرهزینه هستند و معمولا درصدی از آن در پوشش بیمه‌های تکمیلی دندانپزشکی قرار می‌گیرد، بهترین راه برای مشکلات دندانپزشکی، پیشگیری و استفاده از نخ دندان و …. است.

مقایسه و بررسی پوشش بیمه‌ تکمیلی دندانپزشکی 1402

هزینه تصویربرداری

پیش از شروع درمان، دندان پزشک به چکاپ و بررسی دندان شما می پردازد و به عکس دقیق از دندان شما نیاز دارد پس در نتیجه هزینه ی تصویر برداری نیز به هزینه ی درمان اضافه می شود.

میزان جرم دندان ها

مهم ترین عاملی که هزینه ی جرم گیری را تغییر می دهد سطح بهداشت و جرم دندان های بیمار است.

جرم و رسوبات دندان بیمار مشخص کننده میزان درمانی است که او احتیاج دارد برای مثال درمان بعضی از بیماران در یک جلسه تمام می شود اما افرادی که جرم های زیادی سطح دندانشان را پوشانده به تعداد جلسات بیشتری احتیاج پیدا می کنند.

هزینه جرم گیری دندان برای سیگاری ها و جرم گیری دندانهای معمولی چقدر هزینه دارد؟

تعداد جلسات درمانی

جلسات جرم گیری هر 2 هفته یک بار به مدت 3 جلسه انجام می شوند و اگر بین جلسات درمانی فاصله ی طولانی بیفتد نتیجه ی حاصل شده مطلوب نخواهد بود.

بیمه درمانی

با توجه به نوع بیمه، اگر بیمه شما تعرفه ای برای جرم گیری داشته باشد، بخشی از هزینه درمان را می پردازد؛ اما برای دریافت هزینه کامل باید از بیمه های تکمیلی دندانپزشکی استفاده کرد.

سوالات متداول جرمگیری دندان

در ادامه به سوالات متداول در مورد جرم‌گیری دندان پاسخ میدهیم.

آیا بعد از جرم گیری لثه خون ریزی خواهد داشت؟

خونریزی لثه به ندرت بین بیماران اتفاق میفتد و بیشتر در بین افرادی رایج است که دارای لثه های حساس یا بیماری لثه باشند. شایان ذکر است این خونریزی کوتاه مدت بوده و متوقف خواهد شد. اگر 48 ساعت پس از درمان، خونریزی شما متوقف نشد و شاهد خونریزی شدید در تعداد دفعات بالا بودید به دندان پزشک مراجعه کنید.

آیا دندان ارتودنسی را میتوان جرم گیری کرد؟

واقعیت این است که جرم گیری قبل از انجام ارتودنسی توصیه می شود اما با تجویز دندان پزشک جرم گیری دندان ارتودنسی امکان پذیر است.

آیا بعد از جرم گیری، دندان ها لق می شوند؟

خیر ، بر خلاف تصور عموم جرم گیری باعث لق شدن دندان ها نمی شود . جرم هایی که بر روی لثه و دندان قرار دارند باعث تحلیل رفتن استخوان نگه دارننده ی دندان می شود اما به دلیل ابنکه فضای خالی بین دندان ها با جرم پر شده اند بیمار این لقی را احساس نمی کند و بعد از جرم گیری متوجه آن می شود.

آیا جرم‌گیری باعث از بین رفتن مینا های دندان می شود؟

خیر این مورد از دیگر باور های نادرست و رایج بین مردم است که از اطلاعات نا کافی سرچشمه می گیرد. در جرم گیری پلاک و جرم هایی که بر روی دندان ها انباشته شده اند تراشیده می شوند و به این دلیل که سطح دندان ها تراشیده نمیشود آسیبی به مینای دندان نمی رسد.

آیا دندان کامپوزیت و لمینت شده را می توان جرم گیری کرد؟

بله جرم گیری دندانی که کامپوزیت و لمینت دارد امکان پذیر می باشد و یکی از راه های حذف جرم و رسوبات از روی لمینت و کامپوزیت جرم گیری است. نکته ای که قابل توجه می باشد این است که جرم گیری در این دندان ها باید با دقت بالا و تسلط کافی انجام شود تا آسیبی به لمینت و کامپوزیت نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *