دسته‌بندی نشده

معرفی و انتخاب بهترین خمیر دندان مناسب دندان شما

خمیردندان و استفاده از انواع خمیر دندان های ایرانی و خارجی برای حفظ سلامت دهان و دندان

خمیردندان که امروزه یکی از ملزومات بهداشت دهان و دندان است سابقه‌ای طولانی در تاریخ و تمدن انسان‌دارد. در بسیاری از اکتشافات تاریخی در غارها، شهرهای کهن و تمدن‌های قدیم ابزارهایی برای نظافت دندان یافت شده است. در ادامه تاریخچه پیدایش خمیردندان را مرور می‌کنیم و به معرفی انواع خمیر دندان و بهترین خمیردندان ساخته شده می‌پردازیم.

تاریخچه پیدایش، تولید و ساخت انواع خمیر دندان

بیش از 5000 سال، پیش از میلاد مسیح مصریان باستان از ترکیبات مختلفی برای سفید کردن دندان خود استفاده می‌کردند. یک نمونه از این ترکیبات، مخلوطی از پودر پوسته تخم مرغ، میخک، سنگ‌های متخلخل آتشفشانی بود.

سال‌ها بعد، رومیان و یونانیان به بهبود بخشی دستور ساخت خمیردندان مصریان پرداختند آنها موادی نظیر صدف و لاک سوخته ی حلزون، پودر سُمِ چارپایان را به مواد قبلی افزودند و موجب بهبود سفید کنندگی خمیردندان شدند. همچنین رومیان و یونانیان پس از مدتی پودر زغال را نیز به مواد قبلی اضافه کردند و متوجه تاثیر منحصر به فرد پودر زغال بر روی دندان‌های خود شدند.

حدود 500 سال پیش از میلاد مسیح در کشور های آسیایی از جمله هند و چین مردم برای خوش بو شدن دهان خود از نمک دریا، جنسینگ و خوشبو کننده‌های گیاهی استفاده می‌کردند.

در قرن نهم هجری نیز ابوالحسن علی ابن نافع که طراح مد، نوازنده و زریاب بود نوعی از خمیردندان را اختراع کرد که به سرعت بین مردم اسپانیای اسلامی محبوب شد. اگر چه ترکیبات این خمیر دندان نا‌معلوم است اما گفته می‌شود که این خمیردندان طعم خوبی داشته است.

ترکیبات خمیردندان تا چند قرن ثابت ماند تا اینکه در قرن 19 میلادی مردم انگلستان از پودر‌های دندانی برای سلامت دهان و دندان خود بهره گرفتند؛ این پودر‌ها خانگی بودند و شامل موادی از جمله گچ، آجر و نمک بودند. در سال1866 یک دانشنامه خانگی نسبت به پودر‌های دندانی که در بازار عرضه می شد واکنش نشان داد و به مردم هشدار داد که آسیب‌های این گونه پودر‌ها از فواید آن‌ها بیشتر است همچنین این دانشنامه خانگی به مردم توصیه کرد که زغال چوب را جایگزین این گونه پودر‌ها کنند.

بهترین خمیردندان برای مصارف مختلف و خمیردندان ایرانی و خارجی برای کودکان

تولید خمیردندان‌های امروزی

تا قرن 19 میلادی هیدروژن پر اکسید و جوش شیرین همراه با مسواک استفاده می شد. در قرن 19 میلادی خمیر دندان‌های پیش مخلوط برای اولین بار به بازار عرضه شدند اما تا جنگ جهانی اول نتوانستند به محبوبیت پودر‌های دندانی دست پیدا کنند.

اولین خمیردندانی که حاوی مواد ضد عفونی کننده بود توسط میلر و جنکینز ساخته شد این خمیردندان نیز پیشرفت چشم‌گیری نکرد؛ پس از انجام آزمون‌های کلینیکی و پیشرفت اولیه پس از 17 سال جنکینز بازنشسته شد و تولید و توزیع این محصول را به پسر خود واگذار گرد. پسر جنکینز نیز در سال 1908 اولین خمیردندان تیوپی را در بازار عرضه کرد.

با گذشت چندین سال این شرکت در نقاط دیگر دنیا از جمله آمریکای لاتین، آمریکای شمالی، خاور دور و اروپا گسترش پیدا کرد. پس از 30 سال کولینوس در 22 شرکت در نقاط مختلف دنیا تولید می شد و در بیش از 88 کشور به فروش می‌رسید. سر انجام در سال 1995 کمپانی کولینوس توسط شرکت کولگیت پالمولیو به قیمت 1 میلیارد دلار خریداری شد.

مواد تشکیل دهنده خمیردندان 

در خمیردندان‌های نوین از مواد مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • ساینده
 • مرطوب کننده
 • کف کننده
 • ژل کننده
 • شیرین کننده
 • طعم دهنده
 • نگهدارنده
 • ترکیبات حاوی فلوئور
 • رنگ
 • آب
 • تری کلوزان
سای‏نده

همانطور که مشخص است مواد ساینده خاصیت سایندگی دارند و لایه‌های اضافه ای که بر سطح دندان‌ها می چسبد را بر می‌دارد. سیلیکای هیدراته (si02)، دی کلسیم فسفات (CaHPO4) دی هیدرات (2H2O) کربنات کلسیم (CaCO3) مواد ساینده ای هستند که در خمیردندان ها وجود دارند. استفاده مرتب و منظم از خمیردندان در کاهش جرم دندان و نیاز به جرم گیری از دندان‌ها بسیار موثر است.

مرطوب کننده

مرطوب کننده یا نگهدارنده ی رطوبت که به آن (Humectants) نیز گفته می شود به منظور جلوگیری از خشک، سفت و غیر قابل مصرف شدن خمیردندان به کار می‌رود.

گلیسیرین و سوربیتول 70 درصد از پرکاربرد ترین مرطوب کننده‌هایی هستند که امروزه در خمیردندانها استفاده می‌شوند این مواد علاوه بر خصلت پلاستیکی که دارند موجب سفید شدن دندان‌ها هم می شوند.

لازم به ذکر است که پلی اتیلن گلایکل ها و پلی پروپیلن گلیکول‌ ها نیز به مقدار کم در ساختار خمیردندان ها دیده می‌شود.

کف کننده

مواد کف زا ترکیبی از یک اسید چرب، یک فاز قلیایی (سورفاکتانت ها) و ماده ای برای افزایش کشش سطحی آب می‌باشند. وظیفه اصلی کف‌کننده تولید کف و حباب است تا فرد در هنگام مسواک زدن احساس کند که دندان هایش تمیز شده است.  ماده کف کننده ای که در ساختار محصول استفاده می شود سدیم لوریل سولفات (SLS) نام دارد که البته ناگفته نماند که برخی از محققان معتقدند که این ماده عامل آفت دهان است.

جرم گیری دندان؛ مزایا، معایب، روش‌ها، قیمت 1402

طعم دهنده

خمیر دندان به تنهایی طعم خوشایندی ندارد و به همین دلیل است که از طعم دهنده‌ها استفاده می شود  طعم دهنده ها می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند و علاوه بر پوشش طعم بد خمیردندان موجب از بین رفتن بوی بد دهان و تازه شدن نفس نیز میشوند. از رایج ترین طعم دهنده هایی که استفاده می‌شوند آدامس،دارچین، نعناع، اکالیپتوس، آویشن و انواع میوه را می‌توان نام برد.

ژل کننده

ترکیبات ژل کننده از مهم‌ترین و متنوع ترین مواد در خمیردندان ها به شمار می روند این مواد موجب کف کردن خمیر و آزاد شدن اجزای طعم دهنده می شوند. ترکیبات ژل کننده یا چسبان کولوئید های هیدرو فیل و آب دوستی می باشند که در فاز آبی خمیر دندان پخش شده اند. وجود این ماده در ترکیب خمیر دندان ضروری است زیرا علاوه بر جلوگیری از دو فاز شدن خمیر دندان موجب پایداری فیزیکی محصول نهایی نیز می شود.

از مهم‌ترین ژل کننده‌ها سدیم کربوکسی متیل سلولز(C8H16NAO8)، زانتان(C35H49O29) کاراژینان (C23H23FN4O7ZN)، کربومر(C3H4O2) می‌باشند.

شیرین کننده

طعم خمیر دندان باید طوری باشد که نه خیلی شیرین و نه خیلی تلخ باشد به طور کلی کمتر از نیم درصد از خمیردندان را شیرین کننده ای به نام سدیم ساخارین تشکیل می دهد همچنین شیرین کننده باید با عوامل طعم دهنده اثر هم افزایی داشته باشد.

دی اتیلن گلیکول طعم دهنده ای شیرین اما سمی است که در گذشته در کشور چین به کار میرفت در سال 2007 میلادی کمپانی های خمیردندان توسط مقامات فراخوانده شدند و مقامات چینی استفاده از این ماده را در همه ی خمیردندان ها ممنوع اعلام کردند.

ترکیبات حاوی فلوئور

فلوراید ها به دلیل خواص متفاوت و مفید خود مورد توجه بسیاری قرار می گیرند. به همین دلیل فلوراید در فرمولاسیون خمیر دندان نیز دیده می شود و علاوه بر استحکام بخشی به دندان ها از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می کند . سدیم فلوراید رایج ترین نوع فلوراید است که در خمیر دندان استفاده می شود  و همچنین افزون بر سدیم فلوراید از سدیم پربورات به دلیل خاصیت سفید کنندگی اش استفاده می شود.

نگهدارنده

مواد نگهدارنده موجب حفظ ساختار محصول می شوند رایج ترین ماده نگهدارنده ای که در اکثر خمیر‌دندان ها استفاده می شود هیدروکسی بنزوات است.

رنگ

علاوه بر طعم بد، خمیر دندان‌های طبیعی دارای رنگ بدی نیز هستند. اضافه کردن رنگ‌های مختلف به خمیر دندان‌ها رنگ دلپذیر و زیبا در آن ها ایجاد می‌کند.

تری کلوزان

تری کلوزان ماده ای ضد باکتری است که طیف وسیعی دارد و در مقابل انواع مختلفی از باکتری ها مقاومت می‌کند. در مواد بهداشتی همچون صابون های دئودورنت و اسکراب های ضد باکتری پوست که خاصیت ضد باکتری دارند از تری کلوزان استفاده می شود.

علاوه بر محصولات پوستی، تری کلوزان در محصولات دهانی همچون دهان‌شویه و خمیر دندان نیز استفاده می شود و خاصیت آنتی باکتریال دارد.تری کلوزان می تواند 3 درصد از خمیر دندان را تشکیل دهد اما با این حال استفاده از خمیردندان هایی که حاوی مقدار زیادی از این ماده هستند توصیه نمی شود.

انواع خمیر دندان برای استفاده در سنین مختلف از خمیر دندان کودک تا ارتودنسی

شناخت خمیر دندان با کیفیت 

خمیردندان با کیفیت و مناسب باید دارای مواد اولیه و تاییده‌های معتبر باشد که به چند مورد اصلی آن اشاره می‌کنیم:

خمیر دندانی که دارای فلوراید است

میزان فلوراید موجود در یک خمیر دندان مناسب مقداری بینPPM 1300 تا 1500 PPM (PPM شاخصی است که میزان غلظت ذرات در محلول را اندازه می گیرد) می باشد.

فاقد شیرین کننده

اغلب شیرین کننده هایی که در خمیر دندان ها استفاده می شوند برای جذب مشتری است و باعث پوسیدگی و آسیب به دندان ها می شوند.

مورد تایید سازمان بهداشت و انجمن های معتبر باشد

از خمیر دندان هایی استفاده کنید که از سازمان بهداشت و انجمن های دندانپزشکی معتبر ، مانند ADA امریکا گواهی تایید دریافت کرده باشند.

برند های معتبر و فاقد مواد سمی

از خمیر دندان هایی استفاده کنید که از برند های معتبر و شناخته شده باشند و محصول کشور چین نباشند زیرا خمیر دندان های چینی حاوی مواد سمی می باشند و برای سلامت دهان و دندان مضر هستند.

دارای طعم و بوی خوش

این نوع خمیر دندان ها برای افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند مناسب است. این خمیر دندان ها دهان را خوشبو می کنند و با باکتری هایی که موجب این بوی بد می شوند مقابله می کنند.

به مینای دندان آسیب نزند

خمیر دندانی را انتخاب کنید که از مواد مرغوب و طبیعی ساخته شده باشند تا به ساختار دندان هایتان از جمله مینای دندان آسیب وارد نکند .

خمیر دندانی که ژل یا خمیری شکل است؟

به طور کلی خمیر دندان ها محلول ، ژل و خمیر هستند اگر چه از نظر عملکرد با یکدیگر تفوتی ندارند اما استفاده از خمیر دندان های ژل و خمیر راحت تر است.

از دیگر خصوصیات خمیردندان‌های خوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از ایجاد جرم دندان جلوگیری کند
 • موجب افزایش ترشح بزاق دهان شود
 • حساسیت دندان ها و لثه را تا حد امکان کاهش دهد.
 • باقی مانده ی ذرات مواد غذایی را به خوبی از بین ببرد.
 • بسته بندی مناسب داشته باشد
 • قیمت مناسب داشته باشد.

خصوصیات خمیر‌دندان مناسب برای دندان‌های شما

از چه خمیر‌دندانی استفاده کنم بهتر است؟ از خمیر دندانی استفاده کنید که مختص به دندان شما باشد برای مثال اگر لثه و دندان حساسی دارید که به راحتی تحریک می شود از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید یا از خمیر دندان بچگانه برای کودکان استفاده کنید زیرا میزان فلوراید کمتری دارد و به دندان ها آسیب نمی زند.

ممعرفی انواع خمیردندان ایرانی و خارجی با قیمت های متنوع برای دندان های شما

معرفی بهترین خمیردندان‌های ایرانی

بعد از جنگ تحمیلی با پیشرفت صنایع تولیدی و بهداشتی در کشورمان، برندهای متنوعی که اغلب دارای کیفیت بسیار بالا و قابل رقابت با برندهای خارجی هستند، در داخل کشور تولید می‌شوند. در این میان شرکت‌های تولیدی با تکیه بر پژوهش و نوآوری در تولیدات محصولات دانش بنیان و طبیعی هر روز به کیفیت محصولات داخلی اضافه می‌کنند.

نام تجاری مریدنت

خمیر دندان مریدنت یک نمونه از خمیر دندان های با کیفیت و تولید داخل است که نسبت به رقیب های دیگر خود برتری دارد. این خمیر دندان به دلیل سفید کنندگی بالای خود محبوب است و علاوه بر کیفیت نسبتا خوب خود دارای قیمتی مناسب نسبت به سایر برند های خارجی است.

ناگفته نماند که خمیردندان سفید کننده مریدنت منتقدان خود را نیز دارد یکی از رایج ترین دلایل این انتقاد ها نا مناسب بودن این خمیر دندان برای دندان و لثه حساس است این خمیر دندان از دندان های حساس قوی تر بوده و موجب آزردگی و حساسیت دندان می شود. قیمت این خمیر دندان بین 30 تا 40 هزار تومان می باشد.

نام تجاری پونه

خمیر دندان پونه که متعلق به گروه تولیدی پاکسان می باشد از برند های قدیمی و به نام ایرانی است که از گذشته تا الان طرفداران خود را داشته است این محصول نسبت به دیگر رقیب های خود از کیفیت مطلوب و قابل قبولی برخوردار  است . یکی از نقاط قوت این محصول تنوع خطوط تولید آن است این تولیدی خمیر دندان های مختلفی برای مصرف کنندگان تولید کرده و تمام افراد با شرایط مختلف می توانند از این برند استفاده کنند.

خمیردندان مخصوص دندان‌ های حساس، خمیر دندان معمولی ، خمیر دندان سفید کننده ، خمیر دندان سیلیکاتی، خمیر دندان ویتامینه ، خمیر دندان طولانی اثر ، خمیر دندان ضد لک از جمله محصولات این شرکت هستند. قیمت خمیر دندان پونه با توجه به نوع آن  بین 40 تا 90 هزار تومان متغیر است.

برند نسیم

نسیم یکید یگر از برند های خمیر دندان ایرانی است که نسبت به دیگر رقیبان ایرانی خود ضغیف تر است و قابل رقابت با نمونه های خارجی نیست اما با این وجود نسیم نیز از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. یکی از نقاط قوت این خمیر دندان پاک کنندگی خوبی است که دارد اما در کار های دیگر از جمله سفید کنندگی دندان ها، رفع بوی بد دهان ضعف دارد. نسیم نیز دارای قیمتی مناسب و مقرون به صرفه است  . قیمت این محصول بین 30 تا 50 هزار تومان متغیر است.

خمیردندان بس

بس یکی دیگر از برند های خوب و به نام ایرانی است که محصولات بهداشتی آن پر طرفدار است. یکی از نقاط قوت خمیر دندان بس پیشرو و همراه بودن آن با برند های معروف جهان است برای مثال خمیر دندان های زغالی که امروزه در سراسر دنیا طرفدار های بسیار زیادی پیدا کرده اند در داروخانه ها با قیمت بالایی به فروش می رسند. از این رو شرکت بس نیز خمیر دندان زغالی تولید کرده است و با قیمتی پایین تر و کیفیت خوب به فروش می رساند. طبق نظرات کاربران و مصرف کنندگان نتیجه ی استفاده از این خمیر دندان مطلوب بوده است. به طور کلی خمیر دندان های بس از کیفیت خوبی برخوردار بوده اند و قیمت مناسبی دارند.  قیمت این خمیر دندان بین 20 تا 70 هزارتومان می باشد.

انواع خمیر دندان خارجی

خمیر دندان‌های خارجی که برخی به صورت آماده وارد کشور می‌شوند و برخی هم با همکاری شرکت‌های ایرانی در ایران تولید می‌شوند را در ادامه معرفی می‌کنیم

برند سیگنال

سیگنال، برندی محبوب و معروف است که تقریبا هر ایرانی آن را می شناسد. سیگنال در 10 سال گذشته جزو 10 برند معروف دنیا بوده است و همچنین دارای تاییدیه از FDI (فدراسیون دندانپزشکان جهان) می‌باشد.

خمیر دندان های سیگنال بسیار متنوع هستند و افراد می توانند با مشکلات دهان و دندانی مختلف از آن استفاده کنند. بیشتر خمیر دندان های سیگنال برای استفاده روزانه مناسب هستند و مشکلی برای دندان ها به وجود نمیاورند. خمیر دندان های سیگنال خاصیت آنتی باکتریال دارند و از دندان‌ها در برابر آلودگی، میکروب و باکتری محافظت می‌کنند.

خمیردندان سنسوداین

سنسوداین که یک برند انگلیسی است بهترین تولید کننده خمیر دندان در جهان نام دارد و در سراسر دنیا تولید و مصرف می شود. این کمپانی تحقیق های بسیار زیادی بر روی مشکلات دهان و دندان ها کرده است به همین دلیل محصولاتی که تولید می کند تمامی مشکلات دهان و دندان ها را پوشش می دهند . تنوع محصولات این کمپانی بالا می باشد و این کمپانی برای تمام مشکلات دهان و دندان خمیردندان دارد. علاوه بر کیفیت بسیار بالایی که محصولات این کمپانی دارند یکی از گران قیمت ترین خمیر دندان ها به شمار می روند .

برند کرست

خمیردندان کرست تنها خمیر‌دندانی است که دارای RDA می باشد؛ RDA (که مخفف  RELATIVE DENTIN ABRASION می باشد ) یک معیار رده بندی است که سایش نسبی عاج را ارزیابی می‌کند. این نشان هنگامی داده می شود که RDA خمیر دندان کمتر از 250 باشد.

کرست نیز جزو بهترین تولیدکنندگان خمیردندان در جهان است که از ابتدا طرفدارهای خود را داشته است این برند نیز برای انواع دندان‌ها با مشکلات مختلف خمیر دندان تولید می کند و نیاز مصرف کنندگان را تامین می‌کند.

مقایسه و بررسی پوشش بیمه‌ تکمیلی دندانپزشکی 1402 کلیک کنید

برند کلگیت

خمیردندان کلگیت یکی از معروف ترین خمیردندان ها بین ایرانی ها می باشد که نسبت به برند های دیگر فروش بیشتری دارد. این محصول سالیان سال است که مورد توجه دندان‌پزشکان و عموم مردم است و توسط دندان‌پزشکان نیز توصیه می شود. محصولات کلگیت اغلب  دارای فلوراید بوده و حتی در استفاده روزانه نیز موجب درخشندگی و سفید شدن دندان ها می‌شوند.

نام تجاری اورال بی

خمیر دندان‌های اورال‌بی دارای قلع و فلوراید می باشند و بهترین انتخاب برای لثه و دندان های حساس خمیر دندان اورال بی است. اگر به دنبال ترمیم مینای دندان‌هایتان و جلوگیری از التهابات لثه هستید این خمیر دندان، بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

خمیردندان های زغالی

امروزه خمیر دندان‌های زغالی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود از جمله از بین بردن لک و سفید کردن دندان مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته اند. خمیر دندان‌های زغالی از مواد طبیعی تشکیل شده اند و ترکیبات تقریبا یکسانی با دیگر خمیردندان‌ها دارند.

خمیر دندان زغالی از زغال فعال درست شده است. هنگام یک تغییر شیمیایی زغال فعال عملکرد بیشتری پیدا می‌کند و می‌تواند باکتری و ذرات مواد غذایی را جذب کند. زغال فعال یک ماده طبیعی است و از ترکیبات مختلفی همچون هسته زیتون، استخوان، خاک اره و پوست نارگیل به وجود میاید.

در گذشته مردم از زغال برای تمیز و درخشان کردن دندان هایشان استفاده می کردند امروزه نیز مردم مانند قدیم از زغال برای سفید شدن دندان های خود استفاده می کنند. زغال فعال قابلیت جذب میکروب، باکتری و ذرات غذا را دارد و به عنوان یک آنتی باکتریال از آن یاد می شود.

اکنون به برخی از مزایا و معایب خمیر دندان زغالی خواهیم پرداخت.

مزایای خمیر‌دندان زغالی

خمیر دندان زغالی آنتی باکتریال بوده و موجب رفع بوی بد دهان می شود یکی از دلایل رایج استفاده از این نوع خمیر دندان ها سفید شدن دندان ها است. زغال فعال خاصیت سایشی خفیف دارد و از این رو می تواند مقداری از تار‌تار‌ها و پلاک‌های روی دندان را از بین ببرد.

این نوع خمیر دندان لک‌های روی دندان را از بین برده و موجب سفیدی نسبی دندان ها می شود با این وجود شواهد کافی برای اثبات اینکه این ماده لک های زیر مینای دندان را نیز از بین می برد در دست نیست پس در نتیجه خمیر دندان های زغالی برای از بین بردن لک های زیر مینای دندان مناسب نمی باشند. گفتنی است که شواهد نشان می دهند استفاده از زغال فعال به مقدار کم و نرمال به سلامت بدن آسیب نمی رساند.

معایب خمیر دندان زغالی

به طور کلی دندان پزشکان استفاده از خمیر دندان زغالی را توصیه نمی کنند؛ همانطور که گفته شد خمیر دندانی مناسب است که دارای فلوراید باشد. فلوراید استحکام دندان‌ها را افزایش می دهد و همچنین از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. اگر چه زغال فعال می تواند لک های دندان را از بین ببرد اما نمی تواند مانند خمیر دندان های دارای فلوراید سطوح عمیق دندان را تمیز کند.

استفاده زیاد از خمیردندان زغالی موجب آسیب به مینای دندان شده و هنگامی که مینای دندان از بین رود لایه های داخلی دندان دیده می شود در نتیجه دندان ها زرد رنگ دیده می شوند همچنین از بین رفتن مینای دندان، زمینه ی حساسیت و التهاب دندان ها را فراهم می سازد .

زغال فعال جاذبه ی بالایی دارد و این جاذبه مواد غذایی و دارو ها را جذب می کند و اثر گذاری دارو های مختلف را کاهش می دهد در نتیجه جاذبه بالای زغال فعال همزمان از مزایا و معایب آن به شمار می‌رود.

خمیردندان ارتودنسی

هنگامی که فرد با مشکل بی نظمی های دندانی و عدم قرار گیری درست فک بالا و فک پایین روی یکدیگر به دندانپزشک مراجعه می کند، درمان ارتودنسی تجویز می شود. در چنین شرایطی دندانپزشک با به کارگیری تکنیک های مختلف و وسایل مورد نیاز ارتودنسی به اصلاح بی نظمی های دندان و ناهمانگی های بین فکی می پردازد. انجام ارتودنسی اختلال در عملکرد دهان و دندان در فک بیمار را اصلاح کرده و به زیبایی بیشتر لبخند فرد نیز کمک می‌کند.

پس از پیاده‌سازی طرح درمان ارتودنسی برای بیمار، با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص براکت‌های اردتودنسی جایگذاری شده در داخل دهان بیمار بین 6 ماه الی 4 سال باید در داخل دهان بیمار باقی بماند تا اصلاح ناهنجاری ها به بهترین نحو ممکن صورت گیرد. در طول درمان ارتودنسی رعایت نکات بهداشتی توسط بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است و مسواک زدن یکی از مواردی است که بیمار باید توجه خاصی به آن داشته باشد.

بیمارانی که درمان ارتودنسی را انجام می دهند برای از بین بردن ذرات غذایی انباشته شده در میان براکت ها و سیم های ارتودنسی و هم چنین جلوگیری از اجتماع پلاک دندانی باید از خمیردندان مخصوص ارتودنسی استفاده نمایند که ارتودنتیست ها اصولا خمیردندان های حاوی فلوراید را به عنوان مناسب ترین خمیردندان به بیمار پیشنهاد می دهند.

ویژگی های خمیردندان مخصوص بریس

همانطور که گفته شد خمیردندان های حاوی فلوراید بهترین نوع خمیردندان برای افرادی که ارتودنسی انجام داده اند می‌باشند زیرا این خمیردندان‌ها پاکسازی و نظافت بریس ارتودنسی را به نحو بهتری انجام می دهند و هم چنین از تشکیل لکه های رنگی و زنگ زدگی بریس ارتودنسی نیز جلوگیری خواهند کرد.خمیردندان های مخصوص بریس باید دارای ویژگی های مختلفی باشند کحه این موارد عبارتند از:

خنثی کننده اسیدهای دندان

بعضی از خمیردندان ها سبب خنثی کردن اسیدهای دهان شده از آسیب دیدن بریس ارتودنسی جلوگیری می کنند.

حاوی فلوراید

فلوراید یکی از عناصر مهم برای جلوگیری از ایجاد لکه های رنگی و زنگ زدگی روی سطح بریس می باشد.

ضد باکتری

خمیر دندان مناسب، باید قابلیت کشتن باکتری را به جهت کاهش پوسیدگی و بوی بد دهان داشته باشد.

خنک کننده دهان

بعضی از خمیردندان ها دارای مواد خنک کننده هستند که سبب افزایش حس خنکی و تمیزی بیشتر دهان فرد می شوند.

ملایم

محصول مناسب ارتودنسی باید ملایم باشد و از بروز خراشیدگی و آسیب به سطح بریس ارتودنسی جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که شما پس از انجام درمان ارتودنسی می توانید از خمیردندان های معمولی موجود در داروخانه ها که حاوی فلوراید هستند نیز استفاده کنید و بهتر است در این مورد از دندانپزشک متخصص خود راهنمایی بگیرید و حتما طبق تجویز دندانپزشک عمل کنید.

خمیردندان و استفاده از انواع خمیر دندان های ایرانی و خارجی برای حفظ سلامت دهان و دندان

خمیردندان کودک

تمیز نگه داشتن دهان و دندان کودک از مواردی است که والدین باید از همان ایتدای رشد اولین دندان کودک به آن توجه زیادی داشته باشند تا از پوسیدگی و درد دندان کودک جلوگیری کنند.

عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان کودک می تواند باعث پوسیدگی دندان های شیری و درنتیجه کشیدن دندان شود که این موضوع سبب حرکت دندان های دیگر شده و فضای دندان های دائمی را کاهش می دهد.

نکات قابل توجه در انتخاب خمیردندان بچه

همانطور که در بخش بالا گفته شد،دندان های کودکان بسیار حساس بوده و در انتخاب محصول باید دقت زیادی شود، البته کارخانه های تولیدی خمیردندان موارد مورد نیاز را در تولید خمیردندان مخصوص کودکان لحاظ کرده و به داروخانه ها توزیع نموده اند؛ اما بهتر است به عنوان اطلاعات عمومی در حین خرید خمیردندان بچه به نکات زیر توجه داشته باشید:

میزان فلوراید کمتر

فلوراید در واقع نوعی اسید می باشد که وظیفه برداشتن برخی از پلاک ها و جرم های روی دندان را به عهده دارد.استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید در هر سنی امکان پذیر است اما باید توجه داشت که برای کودکان زیر 3 سال میزان استفاده از این عنصر باید در کمترین میزان خود باشد.

بلعیدن فلوراید می تواند سبب بروز مشکلی به نام فلوئوروزیس دندانی شود که این بیماری از تشکیل مینای دندان در حالت مطلوب جلوگیری می کند و باعث بروز لکه های مات،قهوه ای و زرد رنگ بر روی مینای دندان می شود.بلعیدن زیاد فلوراید توسط کودک می تواند سبب بروز حالت تهوع و استفراغ در کودکان شود.

میزان مواد ساینده کمتر

در تمامی خمیردندان ها میزان معینی مواد ساینده وجود دارد که می توانید این مواد شیمیایی را در بخش ترکیبات خمیردندان که در پشت جلد آن نوشته شده است مشاهده کنید.برخی از این مواد شیمیایی عبارتند از:

 • کلسیم فسفات
 • دی کلسیم کربنات
 • سدیم کربنات

بهتر است در خمیردندان کودک از این موارد استفاده نشود و یا در حداقل ترین میزان در خمیردندان وجود داشته باشد زیرا باعث از بین رفتن سمنتوم دندان و فرسودگی مینای دندان می شود و در نتیجه سبب بروز حساسیت دندانی در کودکان می شود.

بهترین روکش دندان متناسب با دندان هر شخص

مواد سفید کننده

مواد سفید کننده در خمیردندان برای اطفال به خصوص در کودکان زیر 6 سال اصلا توصیه نمی شود زیرا در خمیردندان های سفید کننده ماده ای فعال به نام هیدروژن پراکساید وجود دارد که این ماده رنگ دانه ها را از بین برده و علاوه بر ایجاد درخشندگی می تواند سبب حساسیت دندانی نیز شود.

مواد کف زا

در تمامی خمیردندان های اطفال موادی به نام sls وجود دارد که به عنوان طعم دهنده در خمیردندان استفاده می شود تا با ایجاد کف حس خوبی به فرد منتقل کند که ایجاد این حس خوب فرد را برای مسواک زدن ترغیب می کند.

در این مقاله به معرفی کلی انواع خمیردندان پرداخته شد تا بتوانید با در نظرگیری موارد مختلف بهترین نوع خمیردندان را انتخاب کرده و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید.در موارد خاص می توانید از دندانپزشک خود راهنمایی گرفته و طبق تجویز دندانپزشک خمیردندان مناسب خود را خریداری نمایید.

تهیه و تنظیم: غزل تقوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *