دسته‌بندی نشده

دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی و کاربرد آن

دستگاه روتاری دندانپزشکی برای عصب کشی

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه‌های جدید، درمان بیماران نیز شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد. شاید 60 سال قبل تنها راه خلاصی از دردِ دندان، کشیدن آن بود، ولی امروزه کشیدن دندان، آخرین راه، خلاصی از درد و دندان پوسیده است. در این مقاله یکی از دستگاه‌های پرکاربرد دندانپزشکی، یعنی دستگاه اندو روتاری و کاربردهای آن را بررسی می‌کنیم.

کاربرد دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی در درمان ریشه

پوسیدگی دندان و رسیدن پوسیدگی به عصب دندان یکی از رایج ترین دلایل درد زیاد دندان است که سالانه افراد زیادی دچار این مشکل می شوند و به مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. به عصب رسیدن دندان می تواند علل متفاوتی داشته باشد و این درد با علائم متفاوتی بروز خواهد کرد که در مقاله عصب کشی دندان به صورت کامل به این نکات پرداخته شده است و امروزه استفاده از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی غیر قابل چشم پوشی می باشد و این دستگاه به کیفیت بالاتر، سرعت و درمان بهتر عصب کشی کمک زیادی خواهد کرد.

عصب کشی دندان یا همان روت کانال یا درمان ریشه(اندو) یکی از روش های درمانی در دندانپزشکی می باشد که دندانپزشک در این درمان به پاکسازی و تمیز کردن بخش داخلی دندان که پالپ نام دارد و تمامی بخش های عروق و عصب در آن قرار دارد می پردازد و آن را ابتدا شست و شو داده و سپس با مواد مخصوص پرکردنی پر میکند و یکی از دستگاه های پرکاربرد در درمان ریشه دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی می باشد.

مراحل عصب کشی دندان

عصب کشی دندان(اندو) طی مراحل مشخصی انجام می شود که این مراحل عبارتند از:

 • تهیه عکس رادیوگرافی از دندان مورد نظر و بررسی دقیق دندان،میزان پوسیدگی،طول ریشه و…
 • تزریق بی حسی به دندان مورد نظر و بی حس کردن دندان برای شروع فرایند درمان
 • برداشتن پوسیدگی های دندان به وسیله توربین،آنگل و دیگر اینسترومنت های دندانپزشکی و ایجاد حفره برای رسیدن به کانال ها و عصب های دندان
 • تعیین طول ریشه به وسیله دستگاه اپکس فایندر(تعیین طول ریشه در برخی از نرم افزارهای دستگاه های سنسور rvg نیز امکان پذیر است)
 • پاکسازی محوطه داخلی کانال ها به وسیله فایل های دستی یا دستگاه روتاری و شست و شوی داخلی کانال در حین کار
 • خشک کردن فضای کانال
 • پر کردن کانال ریشه به وسیله گوتاپرکا
 • روکش دندان
 • اصلاح کوتاهی یا بلندی روکش

عصب کشی دندان(اندو) با دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

امروزه در بیشتر کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی مجهز و دیجیتال، درمان ریشه (عصب کشی دندان) با دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی انجام می شود که درواقع این دستگاه جایگزین روش سنتی و فایل های دستی و یا سرآنگل های روتاری شده است. دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی یکی از پیشرفته ترین دستگاه ها برای اندو می‌باشد که با فایل‌های مخصوصی کار می کند؛ این فایل ها دارای شکل،فرم و جنس خاصی می باشند که دقیقا به شکل کانال های دندان در می آیند که استفاده از آن ها کیفیت و دقت درمان را بالاتر می برد و عصب کشی دندان بسیار ساده تر،دقیق تر و بهتر از روش سنتی انجام می شود.

دستگاه دیجیتالی روتاری دندانپزشکی، حرکات ظریف، دقیق و بهتر از دست انسان در فایل ها ایجاد می کند و عمل پاکسازی و تخلیه کانال های عفونی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد و عصب کشی دندان به وسیله روتاری در مقایسه با فایل های دستی با سرعت، کیفیت و دقت بیشتری برای بیماران انجام خواهد شد.

کاربرد فایل روتاری دندانپزشکی دستگاه روتاری دندانپزشکی در حوزه دندانپزشکی و درمان عصب کشی دندان

کاربرد فایل اندو روتاری دندانپزشکی

دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی در حوزه دندانپزشکی و درمان عصب کشی دندان کاربردهای فراوانی دارد که برخی از این موارد عبارتند از:

 • امکان ضدعفونی کردن و شست و شوی داخل کانال و بخش های آسیب دیده در عمق کانال
 • امکان درمان ریشه سریع تر در کانال های کیست دار
 • امکان عصب کشی(اندو) سریع تر و دقیق تر در کانال های انحنا دار(curve) و عمیق
 • امکان شکل دهی به کانال ریشه آسیب دیده

انواع دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

روتاری دندانپزشکی وظیفه خارج سازی بافت آسیب دیده از داخل کانال آسیب دیده را به عهده دارد و به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • سنتی
 • مدرن
اندو روتاری دندانپزشکی سنتی

روتاری دندانپزشکی سنتی به دو دسته سر آنگل روتاری با نسبت تبدیل 64:1 و فایل دستی تقسیم می شود.

سر آنگل اندو روتاری دندانپزشکی با نسبت تبدیل 64:1

این هندپیس ها بر روی ایرموتور سوار می شوند و با فشار هوایی که به ایرموتور می رسد،ایرموتور سبب تبدیل فشار هوا به حرکت مکانیکی می شود و در نتیجه سر آنگل روتاری شروع به حرکت می کند.سر آنگل های روتاری قابلیت تنظیم سرعت و گشتاور را ندارند و به میزانی که دندانپزشک پدال یونیت را فشار دهد،به همان اندازه سر آنگل روتاری حرکت خواهد داشت.

سرآنگل های روتاری فاقد سیستم Auto Reverse و برگشت خودکار می باشند و به همین علت احتمال شکستگی فایل به میزان متوسط در این روش وجود دارد و به همین دلیل در حین پروسه درمان، دندانپزشک باید دقت و توجه بیشتری داشته باشد.

فشار هوای کمپرسور تاثیر مستقیم بر روی عملکرد سر آنگل روتاری دارد و همانند دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی نیازمند سرویس و روغن کاری نیز می باشند.

سر آنگل روتاری با نسبت تبدیل 64:1

فایل دستی

در عصب کشی دندان با استفاده از این روش دندانپزشک با استفاده از تکنیک و مهارت دست خود عمل خارج سازی بافت آسیب دیده و پالپ مرده را انجام می دهد که در این روش میزان خطای دندان پزشک بسیار زیاد بوده و احتمال نیمه کاره انجام شدن اندو (درمان ریشه) وجود دارد.پس در نتیجه کمتر دندانپزشکی دیده می شود که با وجود تکنولوژی های امروزی و جدید اقدام به درمان بیمار با استفاده از روش های سنتی را انتخاب کند.

اندو (درمان ریشه) با روش های سنتی

اجزای دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

کلمه روتاری در واقع به معنی (چرخشی-دورانی-چرخنده=Rotary) می باشد و دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

قسمت هِد(Head)

در این قسمت فایل روتاری به نوک دستگاه وصل می شود.قطعاتی که فایل روتاری را نگه می دارند اصطلاحا کارتریج نامیده می شوند که شامل بلبرینگ،سه نظام،پروانه و واشرهای فنری است.کارتریج وظیفه نگهداری فایل و انتقال سرعت و گشتاور انتقالی از قسمت Neck را برعهده دارد.بلبرینگ های دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی برای موارد سرعت پایین و گشتاور بالا تعبیه شده اند.شکل فایل های روتاری با فایل های دستی تماما متفاوت می باشد.

قسمت نِک(Neck)

این قسمت از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی شامل چرخ دنده و اکسل می باشد که وظیفه انتقال سرعت و گشتاور مورد نیاز از گیربکس به کارتریج را عهده دار است.لازم به ذکر است قسمت هِد و نِک دستگاه روتاری قابلیت جدا شدن از بدنه را دارند و هم چنین قابل اتوکلاو شدن نیز می باشند.به منظور بالابردن طول عمر و هم چنین کارکرد بهتر دستگاه این دو بخش از دستگاه به نگهداری پیشگیرانه و روغن کاری نیاز دارند.

قسمت گیربکس

این بخش از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی دارای گیربکس و 9 عدد چرخ دنده ریز و 9 عدد واشر فلزی می باشد.به دلیل نساز به گشتاور بالا و متغیر از تعداد بالای چرخ دنده های بسیار ریز و حساس در این دستگاه ها استفاده شده است.

بدنه دستگاه

این قسمت از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی دارای صفحه نمایش،دکمه های تنظیم سرعت و گشتاور(لمسی و غیرلمسی با توجه به برند دستگاه)،باتری(در صورتی که دستگاه wireless باشد)،شارژر(در دستگاه های بدون سیم)،برد الکترونیکی SMD می باشد.

مدل‌های مختلف سر آنگل‌های دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

سر آنگل های دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی دارای مدل های مختلفی می باشند که عبارتند از:

 • ناخنکی
 • پوش باتن
 • دارای سیستم اپتیک یا LED
 • مدل های با نسبت تبدیل 64:1
 • مدل های با نسبت تبدیل 16:1
ویژگی های فنی اندوموتور دندانپزشکی
 • قابلیت کار در محیط کانال های خشک و مرطوب
 • قابلیت تنظیم سرعت چرخش
 • قابلیت تنظیم گشتاور و یا تورک
 • قابلیت ذخیره سازی در حافظه داخلی
 • مجهز به سیستم Auto Reverse
 • صدای بسیار کم و بدون لرزش
 • قابلیت استریل و ضدعفونی کردن توسط دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی
 • قابلیت انتخاب جهت چرخش به صورت ساعت گرد و یا پاد ساعت گرد
 • قابلیت استفاده به صورت Wireless
 • وزن سبک و ارگونومی استاندارد و کاربری راحت برای دندانپزشک
تفاوت روش های سنتی عصب کشی و روش نوین عصب کشی با دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

همانطور که می‌دانید هر دندان دارای چندین کانال و عروق می‌باشد که پس از تراش سطح دندان دسترسی به قسمت کانال و پالپ امکان پذیر خواهد بود. در روش سنتی درمان ریشه، از فایل های دستی یا سر آنگل روتاری برای خارج کردن پالپ دندان آسیب دیده و بخش های مرده از کانال دندان و پاکسازی و شست و شو استفاده می‌شد.

کانال دندان دارای دیواره های نامنظم و یا در برخی از موارد دارای انحنا می باشد که فایل های دستی قدرت کافی برای صاف کردن یا رد شدن از دیواره های نامنظم را ندارند و احتمال شکستگی فایل و یا عدم خارج سازی کامل بخش آسیب دیده دندان وجود خواهد داشت.

در روش درمانی نوین عصب‌کشی که از فایل‌های چرخشی و دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی استفاده می شود، به دلیل استفاده از رزوه های هیدروکونیکال تخریب دیواره های نامنظم عاج دندان و کانال دندان راحت تر انجام شده و کانال مسیر مستقیمی را خواهد داشت.فایل های چرخشی به هیچ عنوان نوک تیز نمی باشند و رزوه های برنده ندارند و به همین خاطر خطر سوراخ شدن دیواره دندان را نخواهند داشت.

نوع طراحی فایل های چرخشی به این صورت است که بخش های آسیب دیده پالپ و یا عفونت های داخل کانال و همینطور بخش های عاج پوسیده شده را به سمت بیرون هدایت می کند و به همین خاطر پاکسازی به شکل بهتر و دقیق تری انجام شده و دندانپزشک می تواند از خروج کامل عفونت،پالپ و بخش های آسیب دیده اطمینان خاطر داشته باشد.

این فایل های چرخشی به راحتی به نوک دستگاه اندو روتاری دندان پزشکی متصل می شوند که ارگونومی و طراحی خاصی دارند و به دلیل برخورداری از انعطاف پذیری بالا(با توجه به برند) امکان کار در کانال های دارای انحنا و Curve نیز وجود دارد.

یکی از مزیت های بسیار خوبی که دستگاه های اندو روتاری دندانپزشکی با استفاده از فایل های چرخشی در اختیار دندانپزشک قرار می دهند این است که دندانپزشک با توجه به میزان سرعت و گشتاور(تورک) که روی دستگاه روتاری تنظیم می شود،شروع به خارج سازی پالپ آسیب دیده می کند و در صورتی که زاویه مسیر رفت و برگشت فایل به داخل کانال درست نباشد،دستگاه بصورت خودکار شروع به برگشت از مسیر کانال می کند که اصطلاحا (Auto Reverse) گفته می شود.این قابلیت دستگاه باعث می شود تا احتمال شکستگی فایل در داخل کانال به حداقل برسد اما در نهایت باز هم تکنیک و مهارت دندانپزشک بسیار مهم و کلیدی می باشد.

مزایای دستگاه روتاری دندانپزشکی

درمان ریشه(عصب کشی دندان) به وسیله دستگاه اندو روتاری دندان پزشکی دارای مزیت های زیادی نسبت به روش سنتی و استفاده از فایل‌های دستی می‌باشد که به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

 • درمان ریشه در این روش با دقت و کیفیت بسیار بالاتر نسبت به روش دستی انجام می شود.
 • عصب کشی دندان با استفاده از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی راحت تر و با سرعت بیشتری انجام می شود.
 • در عصب کشی دندان با استفاده از دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی بیمار حس بهتری خواهد داشت و میزان درد عصب کشی پس از درمان با استفاده از دستگاه اندو روتاری دندان پزشکی در مقایسه با روش سنتی بسیار کمتر می باشد.
 • صدای دستگاه اندو روتاری در حین کار بسیار کم می باشد و به همین دلیل بیمار استرس و هیجان کمتری را تجربه خواهد کرد.
 • در عصب کشی دندان به وسیله دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی احتمال آسیب به دیواره های کانال دندان به حداقل می رسد.
 • فایل های روتاری فاقد نوک تیز و برنده می باشند و در نتیجه عصب کشی دندان به وسیله این دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی ریسک سوراخ شدن دندان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
 • احتمال بروز هرگونه آسیب به دندان در حین درمان ریشه(اندو) با استفاده از دستگاه اندو روتاری نسبت به فایل های دستی به حداقل می رسد.
 • امکان تغییر مسیر خودکار فایل های دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی با توجه به سختی مسیر کانال که احتمال شکستگی فایل در داخل کانال را کاهش می دهد.

 

معرفی و خرید بهترین دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

مجموعه دنتی اسمایل پیشنهاد می کند در خرید دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی به موارد زیر توجه بیشتری داشته باشید:

 • حداقل و حداکثر میزان گشتاور
 • حداقل و حداکثر میزان سرعت
 • وزن دستگاه
 • با سیم یا بدون سیم بودن دستگاه
 • تعداد حافظه
 • نوع صفحه نمایش
 • باطری
 • سیستم Auto Reverse
 • قابلیت هشدار صوتی

خرید دستگاه روتاری دندانپزشکی

نگهداری پیشگیرانه دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی

با توجه به حساس بودن قطعات دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی و همینطور به دلیل احتمال انتقال عفونت از یک بیمار به بیمار دیگر و یا در برخی موارد از بیمار به کادر درمان، رعایت نکات نگهداری جهت جلوگیری از خرابی دستگاه و همچنین برای رعایت نکات بهداشتی اهمیت بالایی دارد.در ادامه به نکات نگهداری پیشگیرانه طبق توصیه کمپانی سازنده و سازمان علوم پزشکی کشور می پردازیم:

 • عدم استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند دکونکس، سارفوسپت و …
 • روغنکاری هد دستگاه قبل و بعد از هر بار استفاده
 • روغنکاری هد دستگاه قبل و بعد از اتوکلاو
 • سرویس های دوره ای توسط تکنسین دندانپزشکی هر 6 ماه یکبار
 • تمیز کردن دستگاه قبل از اتوکلاو با استفاده از پد الکلی-یا ترکیب آب و الکل 96% به میزان یک سوم الکل و دو سوم آب تمیز و یا یک دوم الکل 70% و یک دوم دیگر آب تمیز

اندو روتاری دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *