دسته‌بندی نشده

عصب کشی دندان ؛هزینه، مراحل، پوشش بیمه

همه چیز درباره عصب کشی دندان و هزینه های عصب کشی

یکی از بیماری های رایج دندان که تمامی انسان ها در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شوند به عصب رسیدن دندان می باشد که در چنین شرایطی توسط دندانپزشک برای بیمار عصب کشی دندان تجویز می شود.

عصب کشی دندان چیست؟

دندان‌ها، یکی از اعضای اصلی بدن انسان می‌باشند که به صورت روزمره برای خوردن غذا، جویدن غذا، نوشیدن و حتی صحبت کردن از آن‌ها استفاده می‌کنیم و علاوه بر تمامی موارد ذکر شده نقش مهمی در زیبایی صورت و لبخند فرد نیز دارند، در نتیجه برای درک بهتر از فرآیند عصب کشی باید با ساختار دندان انسان آشنا شویم.

ساختار دندان انسان

دندان انسان از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است،تاج دندان همان بخش سفید رنگ قابل مشاهده در داخل دهان است که آن را می بینید  ریشه دندان بخشی از دندان است که در زیر تاج، در داخل لثه و استخوان فک فرو می‌رود و تاج دندان را ثابت نگه می دارد.

لایه‌های دندان انسان

دندان انسان دارای 3 لایه اصلی می باشد که عبارتند از:

 • مینای دندان
 • عاج دندان
 • پالپ
مینای دندان

سخت ترین ماده در داخل بدن انسان مینا می باشد.از بیرون به داخل ابتدا لایه مینا قرار دارد که این لایه سفید رنگ است و برای جلوگیری از آسیب بخش های آسیب پذیر دندان،دندان را به طور کامل احاطه کرده است.

عاج دندان

لایه زیر مینا که تقریبا زرد رنگ است عاج دندان نام دارد.عاج دندان نسبت به مینای دندان نرم تر و آسیب پذیرتر می باشد و این بخش از دندان در افرادی که مینای دندان آن ها از بین رفته باشد تقریبا قابل مشاهده خواهد بود.عاج دندان در افرادی که دارای مشکلاتی مانند دندان قروچه هستند و مدام دندان های خود را به یکدیگر فشار می دهند و می سایند ممکن است نمایان شده باشد.

پالپ دندان

تنها بخش زنده دندان پالپ نام دارد.پالپ درواقع هسته دندان است که عصب و رگ های خونی در آن قرار دارند و دندان را تغذیه رسانی میکنند.در صورتی که پالپ دندان عفونی شود باید بطور کامل تخلیه و پاکسازی شود و سپس با مواد مخصوص پر کردنی دندان پر شود که به این کار در اصطلاح عصب کشی گفته می شود.

عصب کشی دندان توسط دندانپزشکان یا اندو برای چیست؟

پوسیدگی دندان

در داخل دهان انسان باکتری های زنده زیادی از هر دو نوع خوب و بد وجود دارند که اگرچه بیشتر باکتری های داخل دهان سودمند می باشند و برای دهان و دندان مفید هستند اما برخی از این باکتری ها نیز می توانند مضر باشند.باکتری های خرابکار و مضر،کربوهیدرات ها و قندهای موجود در مواد غذایی را تجزیه می کنند و با تبدیل آن ها به اسیدهایی سبب از بین رفتن مینای دندان می شوند.

زمانی که مینای دندان یا همان لایه رویی و سخت دندان انسان از بین برود و یا دچار آسب شود عارضه ای به نام پوسیدگی دندان رخ می دهد.

انواع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان هم دارای درجات مختلفی است که اگر به موقع ترمیم و درمان شود از هزینه‌ و مراحل درمانی می‌کاهد.

پوسیدگی دندان کلاس 1

پوسیدگی هایی که در سطح دندان و در قسمت قابل مشاهده ظاهر میشوند را پوسیدگی کلاس 1 گفته میشود.

این نوع از پوسیدگی بیشتر در دندان های خلفی (پرمولر و مولر) اتفاق میفتد زیرا در این دندان ها،شیار های اکلوژال وجود دارد که وظیفه کمک به جویدن و هضم غذا را برعهده دارند که بخشی از خرده غذا ها در این قسمت ها باقی میمانند و سبب ایجاد پوسیدگی میشوند.

پوسیدگی دندان کلاس  2

پوسیدگی هایی که در دیواره های کناری دندان های خلفی و آسیاب ایجاد میشود را پوسیدگی کلاس 2 گفته میشود.این نوع از کلاس پوسیدگی ها بدلیل اینکه بین دندان ها ایجاد شده و به چشم دیده نمی شوند،احتمال انتقال پوسیدگی به دندان های مجاور را افزایش می دهد.

پوسیدگی دندان کلاس  3

پوسیدگی هایی که در دیواره های کناری دندان های قدامی و نیش ایجاد میشود را کلاس پوسیدگی 3 گفته می شود.این نوع از کلاس پوسیدگی ها به لبه دندان های جلویی نمیرسد و قابل مشاهده نیست.

پوسیدگی دندان کلاس  4

در صورتی که پوسیدگی یک درجه بالاتر از پوسیدگی کلاس 3 باشد بطوریکه پوسیدگی به مرحله لبه دندان های جلویی برسد، پوسیدگی کلاس 4 گفته می شود.

پوسیدگی دندان کلاس  5

این نوع از پوسیدگی تماما برعکس پوسیدگی کلاس 4 می باشد بطوریکه پوسیدگی به سمت لثه پیش رفته و باعث ایجاد فاصله بین دندان و لثه میشود که این نوع از پوسیدگی را پوسیدگی کلاس 5 گفته می شود.

پوسیدگی دندان کلاس  6
حجم پوسیدگی کلاس 6 به مراتب بیشتر از نوع کلاس یک میباشد بطوریکه بصورت گسترده در سطح بالایی دندان ها اتفاق می افتد.

عصب کشی یا اندو برای دندان های پوسیده

به عصب رسیدن دندان چیست؟

یکی از شایع ترین علل درد شدید دندان، داشتن پوسیدگی زیاد و رسیدن آن به عصب دندان می باشد که به شکل های متفاوتی مانند تیر کشیدن دندان،احساس نبض در دندان و … خود را نشان می دهد.در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است پلاک ها و جرم ها بر روی دندان تشکیل شده و باعث از بین رفتن مینای دندان شود که در چنین شرایطی پلاک ها و پوسیدگی ها پیشروی کرده و به پالپ دندان می رسند که در چنین مواقعی به اصطلاح گفته می شود پوسیدگی به عصب دندان رسیده و باید درمان اندو(عصب کشی) انجام شود.

دلایل به عصب رسیدن دندان

اصولا علت به عصب رسیدن دندان به دلیل آسیب به بافت عصب دندان می باشد.آسیب عصبی بافت دندان یکی از مشکلات رایجی است که برای دندان در سنین مختلف رخ می دهد و علل متفاوتی می تواند داشته باشد که برخی از این علل عبارتند از:

 • ترک خوردن دندان ها
 • پوسیدگی دندان
 • مسواک زدن تهاجمی
 • بیماری لثه
 • دندان قروچه
 • استعمال دخانیات

تمامی علل نام برده شده می توانند سبب آسیب به بافت عصبی دندان و در نتیجه درد زیاد در فرد شوند که در چنین شرایطی باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

همه چیز درباره عصب کشی دندان و هزینهای تحت پوشش بیمه و بیمه تکمیلی

علائم به عصب رسیدن دندان

زمانی که دندانی به عصب می رسد می تواند علائم مختلفی را نشان دهد که به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت:

درد از علائم اصلی به عصب رسیدن

درد شدید و مداوم دندان که با مصرف مسکن های مختلف نیز تسکین پیدا نکند یکی از نشانه های دندانی است که به عصب رسیده و به درمان ریشه نیاز دارد.زمانی که انتهای عصب دندان آسیب دیده باشد ممکن است فرد دچار دندان درد شود و با جویدن غذا یا فشار بر روی دندان،درد زیادی را حس کند که این درد نشان دهنده انتهای عصب دندان آسیب دیده و تحت فشار است.در چنین شرایطی برای درمان بهتر و جلوگیری از کشیده شدن دندان بهتر است هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه شود.

تورم از علائم به عصب رسیدن دندان

لثه سالم صورتی رنگ و یا قرمز روشن است.تورم لثه در اطراف یک دندان خاص می تواند یکی از دلایل به عصب رسیدن دندان باشد که در چنین شرایطی لثه به رنگ قرمز تیره در می آید که این رنگ نشان دهنده لثه ملتهب و حساس شده می باشد.

گامبول از علائم به عصب رسیدن 

برآمدگی های کوچکی که در اطراف لثه دندان آسیب دیده به وجود می آیند گامبول نام دارند که نشان دهنده دندان به عصب رسیده می باشند.وقتی دندان به عصب برسد اغلب به صورت مداوم این گامبول ها بر روی لثه ظاهر می شوند که با کشیدن زبان برروی لثه قابل احساس خواهند بود و یا با یک آینه به راحتی می توانید آن ها را مشاهده کنید.علائم دیگر گامبول ها عبارتند از:

 • بوی بد دهان
 • خونریزی
 • ترشح چرک
 • لثه متورم
 • گوش درد
 • حالت تهوع
 • تب

به طور کلی دندانی که به درمان ریشه نیاز دارد علائم مختلفی را از خود نشان می دهد که عبارتند از:

 • درد مداوم و همیشگی یک دندان مشخص
 • احساس درد دندان در حین خوردن و جویدن غذا
 • حساسیت و تیر کشیدن دندان در حین نوشیدن نوشیدنی های گرم و سرد
 • شکستگی در بخشی از دندان
 • تغییر رنگ دندان و تیره شدن آن که نشان دهنده عفونت درونی دندان است
 • ایجاد تورم و آبسه در اطراف لثه دندان عفونی و به عصب رسیده
 • بیرون زدن و ترشح چرک و عفونت از کناره های دندان و لثه

همه چیز درباره عصب کشی دندان 

حال که با مقدمات و ساختار دندان انسان آشنا شدیم، فرآیند عصب کشی را به ور کامل تشریح می‌کنیم.

به درمان بافت‌های آسیب دیده بخش داخلی و نرم دندان(پالپ) عصب کشی دندان گفته می شود. عصب کشی دندان، اندو (Endo)، درمان ریشه یا روت کانال (Root Canal) یک پروسه درمانی در دندانپزشکی می باشد که در این درمان، دندانپزشک به جایِ کشیدن دندان عفونی، پالپ‌های ملتهب و عفونی را از دندان خارج کرده و درد دندان را تسکین می‌دهد. در درمان ریشه کانال‌های دندان تمیز شده و سپس با مواد مخصوص پر می‌شود.

چرا عصب کشی دندان انجام می شود

همانطور که گفته شد دندان پوسیده می تواند از درد خفیف تا شدید را برای انسان به وجود آورد که در چنین شرایطی دندانپزشک برای حفظ دندان طبیعی بیمار و هم چنین تسکین درد و درمان دندان باید اندو(عصب کشی) انجام دهد.

مراحل عصب کشی دندان

برای عصب کشی دندان (درمان ریشه) دندانپزشک در ابتدا به عکس رادیوگرافی نیاز دارد. پس از بررسی عکس رادیوگرافی دندان و ارزیابی دندان پوسیده، ارزیابی قابل نگهداری بودن دندان و قابل درمان بودن آن، سپس درمان ریشه را آغاز خواهد کرد. درمان ریشه (عصب کشی دندان) در طی چند مرحله انجام می شود که عبارتند از:

 • بی حس کردن دندان پوسیده با استفاده از بی حسی موضعی
 • برداشتن بخش های پوسیده دندان و ایجاد حفره به جهت دسترسی به کانال و عصب دندان
 • تعیین طول ریشه دندان با استفاده از دستگاه رادیوگرافی ،سنسور RVG ،فسفرپلیت و یا دستگاه اپکس فایندر دندانپزشکی
 • پاکسازی محوطه داخلی کانال به وسیله دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی یا فایل های دستی و هم چنین شست و شوی داخلی کانال در حین درمان
 • خشک کردن فضای کانال و اطمینان کامل از طول ریشه دندان به جهت پر کردن کانال ریشه به کمک ماده ای به نام گوتاپرکا
 • پانسمان دندان و ارجاع برای ترمیم یا روکش دندان

برای آشنایی با انواع روکش دندان و هزینه روکش دندان کلیک کنید

 

انواع دندان پوسیده و عصب کشی آن ها

عصب کشی دندان(اندو) چگونه انجام می شود

در ادامه به بررسی مراحل عصب‌کشی دندان می‌پردازیم.

بررسی دندان برای عصب‌کشی

اولین مرحله برای شروع کار درمان تشخیص صحیح می باشد؛ این کار باید توسط دندانپزشک متبحر و با تجربه انجام شود.در ابتدای مراجعه بیمار به مطب دندانپزشکی، دندانپزشک با توجه به انجام معاینه ابتدایی عکس OPG و یا پری اپیکال را برای بیمار تجویز می کند. در این مرحله بیمار برای عکسبرداری باید به مراکز تصویربرداری مراجعه کند؛ البته امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه های تصویربرداری دیجیتال، تصویربرداری پری اپیکال توسط دندانپزشکان در کلینیک‌ها و مطب‌های مجهز دندانپزشکی در همان جلسه نخست درمانی انجام می شود.

تجهیزات دندانپزشکی مورد نیاز برای تجهیز مطب دندانپزشکی

دندانپزشک معالج می تواند با استفاده از دستگاه رادیوگرافی و سنسور RVG و یا اسکنر فسفرپلیت از دندان شما عکسبرداری کند و از وضعیت دندان مورد نظر و  دندان های مجاور آن آگاهی دقیق پیدا کند.در این روش سنسور داخل دهانی RVG و یا سنسور(پلیت) فسفرپلیت در داخل دهان بیمار قرار داده شده و سپس اپراتور با تاباندن اشعه ایکس توسط دستگاه رادیوگرافی پروسه عکسبرداری را آغاز می کند. در این روش تصویربرداری دیجیتال عکس دندان بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن(3 تا 8 ثانیه) با توجه به نوع دستگاه بر روی صفحه لپ تاپ نمایان خواهد شد.

آشنایی با فسفرپلیت iScan وودپیکر

پس از انجام عکسبرداری و بررسی دقیق دندان بیمار پروسه درمان آغاز خواهد شد.

تزریق بی حسی

گام دوم در پروسه درمان ریشه (اندو) تزریق بی حسی به لثه بیمار می‌باشد. انتخاب نوع بی حسی توسط دندانپزشک برای بیمار، با توجه به شرایط سلامت بیمار و بیماری‌های زمینه ای که ممکن است داشته باشد،تجویز می شود. برای مثال افرادی که دارای غلظت خون هستند و از داروی آسپرین استفاده می‌کنند نمی‌توانند هر نوع داروی بی حسی را استفاده کنند؛  پیشنهاد می شود بیمار در حین مراجعه به دندانپزشکی این موارد را اعلام نماید.

انواع داروی بی حسی
 • آرتیکائین
 • پریلوکائین
 • مپیواکائین
 • لیدوکائین
 • بوپیواکائین و ….
تراش دندان مورد نظر،برداشتن پوسیدگی ها و رسیدن به عصب(پالپ) آسیب دیده

پس از بی حسی کامل دندان مورد نظر،دندانپزشک ابتدا با استفاده از توربین،آنگل و فرزهای مخصوص دندانپزشکی مینا و تاج دندان را بر می دارد و این کار را تا جایی که بتواند وارد پالپ آسیب دیده شود ادامه می دهد.

تشخیص تعداد و مسیر کانال های دندان مورد نظر

دندان های انسان نسبت به قدامی و خلفی بودن آن ها دارای تعداد  کانال متفاوت هستند برای مثال دندان های سانترال تک کاناله می باشند.در این مرحله از درمان اندو دندانپزشک با استفاده از عکس گرفته شده توسط دستگاه تاریکخانه(ظهور و ثبوت)،سنسور RVG و یا فسفرپلیت و هم چنین طبق مرحله قبلی درمان و مهارت چشمی و تجربه خود باید تعداد کانال ها و مسیر آن ها را تشخیص دهد.

پاکسازی بافت عصب آسیب دیده

یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراحل درمان اندو(عصب کشی دندان) پاکسازی دندان است.در این مرحله از درمان دندانپزشک باید کانال دندان را به صورت کامل پاکسازی کند که این کار با استفاده از ابزاری به نام فایل های دستی انجام می شود.دندانپزشک با استفاده از فایل های دندانپزشکی از سایز نازک تا ضخیم بر طبق قطر و ارتفاع کانال،عفونت و بافت عصب آسیب دیده را خارج می کند.

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از دستگاه اپکس لوکیتور دندانپزشکی می تواند طول کانال را به صورت دقیق با کمترین درصد خطا اندازه گیری کند تا هنگام خارج کردن عصب های مرده دچار مشکل نشود.در واقع در این مرحله دندانپزشک باید دقت لازم را داشته باشد زیرا هنگام استفاده از فایل های دستی دندانپزشکی،نباید بیشتر از حد اندازه گیری شده طول کانال توسط دستگاه اپکس فایندر وارد کانال شد.پس از انجام این مرحله کانال دندان با استفاده از مواد مخصوص مانند هیپوکلراید و….به صورت کامل پاکسازی و با استفاده از پوار آب و هوا شست و شو و تماما خشک می شود.

این مرحله از درمان یکی از حساس ترین مراحل عصب کشی دندان می باشد که باید به صورت کامل و اصولی انجام شود در صورت عدم درمان صحیح و پاکسازی کامل کانال ممکن است درمان به صورت درست و اصولی انجام نشود و بیمار پس از مدت کوتاهی مجددا دچار درد و ناراحتی شود که در چنین شرایطی برای درمان مجدد دندان یا به اصطلاح ری اندو باید به دندانپزشک متخصص درمان ریشه ارجاع داده شود.

پر کردن کانال با گوتاپرکا

همانطور که در مرحله قبلی گفته شد پس از پاکسازی کامل کانال دندان آسیب دیده، دندان باید توسط گوتاپرکا پر شود.

اکثر دندانپزشک‌ها با استفاده از روش دستی گوتاپرکا را با سایز و درصد لازم داخل کانال جایگذاری کرده و اضافات آن را با دستگاه گوتاکاتر برش می دهند و برخی دیگر از دندانپزشک ها با استفاده از روش و دستگاه های نوین و با استفاده از دستگاه تزریق گوتا به حالت مایع و نیمه مایع گوتا را داخل کانال دندان جایگذاری می کنند.

پر کردن تاج دندان با استفاده از آمالگام یا کامپوزیت

این مرحله از درمان در صورتی که به موارد خاص دیگری نیاز نباشد آخرین مرحله درمان عصب کشی می باشد.پس از تزریق گوتا به صورت کامل از موادی به نام اسید فسفریک 35 درصد استفاده می شود تا لایه روی گوتاپرکا پوشانده شود و سپس دندانپزشک برای پر کردن تاج دندان باید از مواد پرکردنی مخصوص به نام آمالگام و یا کامپوزیت استفاده نماید.

آمالگام و یا کامپوزیت برای پر کردن دندان با توجه به موارد متفاوتی انتخاب می شوند که برخی از این موارد عبارتند از:

 • انتخاب بیمار
 • هزینه
 • تشخیص دندانپزشک
 • به هم نخوردن زیبایی لبخند
 • قدامی یا خلفی بودن دندان
 • میزان استحکام دندان
 • طول عمر دندان عصب کشی شده
 • نوع بیمه دندانپزشکی

دندان‌های خلفی (عقبی) انسان در جویدن و خرد کردن غذا نقش اساسی دارند و به دلیل اینکه فشار وارد شده بر روی این دندان ها نسبت به دندان های قدامی (جلویی) بیشتر است،  استحکام کافی این دندان‌ها اهمیت بالایی دارد؛ در نتیجه دندانپزشک برای پر کردن این دندان ها از آمالگام دندانپزشکی استفاده می کند؛ اما در دندان‌های قدامی که در معرض دید بیشتری هستند و زیبایی مولفه مهم تری نسبت به استحکام دندان می باشد دندانپزشک از کامپوزیت استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که هر یک از موارد گفته شده با توجه به تشخیص دندانپزشک معالج می‌تواند متفاوت باشد.

آشنایی با انواع کامپوزیت های دندانپزشکی

در مقاله دیگری به طور کامل انواع روکش دندان را معرفی و بررسی کرده‌ایم؛ اما در این قسمت هم به مرور خلاصه‌ ای از انواع روکش دندان می‌پردازیم.

روکش دندان عصب کشی شده

در مواقعی که بافت دندان دارای خرابی زیادی بوده است و ساختار شکننده ای دارد پس از درمان ریشه(عصب کشی) بیمار به روکش دندان نیاز دارد که دندانپزشک توصیه می کند حدود یک الی سه ماه بعد برای گذاشتن روکش دندان به دلیل حفظ استحکام بیشتر و جلوگیری از شکست و هم چنین حفظ بهتر ظاهر دندان،روکش گذاشته شود.روکش های دندان انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • روکش های فلزی
 • روکش فلز-سرامیک
 • روکش تمام سرامیک
 • روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا از جدیدترین و بهترین نوع روکش ها می باشند که توسط دستگاه های لابراتواری میلینگ به صورت تماما دیجیتال ساخته می شوند.

بهترین روکش دندان متناسب با دندان هر شخص

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

تقریبا می توان گفت که درمان ریشه دندان(عصب کشی) درد ندارد و بیمار در طول پروسه درمان به دلیل تزریق داروی بی حسی دردی حس نخواهد کرد.پس از،از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی به دلیل درمانی که بر روی دندان انجام شده است ممکن است بیمار تا چند روز بعد کمی احساس درد داشته باشد که دندانپزشک داروهای خوراکی مسکن و چرک خشک کن را برای بیمار تجویز می کند تا در صورت احساس درد و پیشگیری از بروز عفونت استفاده کند.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

بلافاصله پس از انجام درمان ریشه(اندو)،به مدت چند روز باید مراقبت های لازم انجام شود که این موارد عبارتند از:

 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک
 • خوردن غذاهای نرم و مایعات بیشتر
 • مراقبت در حین مسواک زدن
 • جویدن غذا با سمت مخالف دندانی که درمان روی آن صورت گرفته است
 • عدم استعمال دخانیات
مراقبت های بعد از درمان ریشه در بلند مدت

در بخش بالا مراقبت های بلافاصله پس از درمان تا مدت چند روز بعد گفته شد اکنون به مراقبت های پس از دوره نقاهت برای نگهداری بهتر دندان درمان شده خواهیم پرداخت.

 • 3 نوبت در روز به صورت مرتب با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک زده شود
 • استفاده از نخ دندان به صورت روزانه
 • عدم استعمال دخانیات
 • به حداقل رساندن میزان مصرف چای و قهوه

عوارض عصب کشی دندان

عصب کشی(درمان ریشه) یکی از روش های درمانی دندانپزشکی به جهت حفظ دندان می باشد و در حالت کلی عوارض خاصی نخواهد داشت اما در صورتی که درمان ریشه به صورت اصولی انجام نشود و یا دندانپزشک مهارت کافی برای درمان ریشه را نداشته باشد می تواند سبب بروز مشکلات مختلفی شود که برخی از این موارد عبارتند از:

 • باقی ماندن عفونت در داخل کانال دندان و آبسه کردن ریشه
 • برداشتن بخش زیادی از دندان(بدون وجود ضرورت) و درنتیجه تضعیف دندان
 • باقی ماندن کانال عفونی در دندان در صورت عدم تشخیص صحیح تعداد کانال های دندان
 • شکستن فایل در داخل کانال که منجر به عفونت و آبسه ریشه می شود

تعداد جلسات درمان عصب کشی دندان (اندو)

مدت زمان لازم برای انجام درمان ریشه به عوامل متعددی مانند تعداد کانال،میزان پوسیدگی دندان،تحمل فرد و…بستگی دارد.در حالت کلی عصب کشی دندان بین 1 الی 3 جلسه انجام می شود.با توجه به میزان عفونت دندان و وجود آبسه جلسات درمان می تواند متغیر باشد.

به صورت  اصولی معمولا درمان ریشه در طی دو جلسه  انجام می شود.اگر دندان بدون عفونت باشد و آسیب دیدگی فقط در قسمت پالپ مشاهده شود معمولا درمان در یک جلسه برای بیمار انجام می شود اما در صورتی که دندان بیمار دچار عفونت بسیار زیاد باشد،دندانپزشک برای بیمار داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند که تا جلسات بعدی باید به صورت مرتب مصرف شود و سپس با توجه به میزان روند بهبود عفونت،درمان ریشه یا همان اندو طی دو الی سه جلسه با توجه به تشخیص دندانپزشک انجام خواهد شد.

روند درمان ریشه به این صورت خواهد بود که در جلسه اول دندانپزشک پس از بررسی وضعیت کامل دهان و دندان بیمار،پوسیدگی های سطحی را برداشته و به مرحله عصب(پالپ) می رسد و بافت آسیب دیده را از کانال دندان خارج می کند که اگر بیمار با درد زیاد دندان به مطب یا کلینیک دندانپزشکی مراجعه کند،پس از انجام این مرحله درد دندان تا حد زیادی تسکین پیدا خواهد کرد.

پس از خارج کردن بافت آسیب دیده از کانال دندان،دندانپزشک با پانسمان موقت کانال را تا جلسه بعدی درمان(جلسه دوم) بسته نگه می دارد تا از ورود باکتری ها و نفوذ خرده غذاها به داخل کانال تا حد ممکن جلوگیری کند

در صورتی که زیر ریشه دندان آسیب دیده یا در مجاورت و دیواره های آن عفونت یا آبسه زیادی وجود داشته باشد،دندانپزشک داروهای آنتی بیوتیک(کپسول آموکسی سیلین،قرص مترونیدازول،آمپول پنی سیلین،آمپول دگزا و ….) برای بیمار تجویز می کند.

در جلسه دوم درمان دندانپزشک ابتدا پانسمان جایگذاری شده در جلسه اول را خارج کرده و سپس کانال را مجددا شست و شو داده و ضدعفونی می کند.در ادامه روند درمان دندانپزشک از موادی به نام گوتا برای پرکردن کانال استفاده می کند.برخی از دندانپزشکان پرکردن تاج دندان را در همین جلسه انجام داده و برخی دیگر نیز پر کردن دندان با استفاده از مواد پرکردنی مخصوص را به جلسه سوم موکول می کنند.

هزینه عصب کشی دندان

یکی از دغدغه افراد برای مراجعه به دندانپزشکی هزینه های بالای درمان می باشد.هزینه درمان عصب کشی با توجه به موارد متعددی متغیر خواهد بود که برخی از این موارد عبارتند از:

 • دولتی و یا غیردولتی بودن مرکز دندانپزشکی
 • استان و شهر محل سکونت
 • منطقه سکونت
 • بیمه دندانپزشکی
 • دندانپزشک عمومی، متخصص و یا دارای بورد تخصصی
 • نوع دندان/خلفی و یا قدامی
 • تعداد کانال دندان
 • تعداد جلسات
 • هزینه تصویربرداری دندان
 • شدت پوسیدگی دندان
 • نوع مواد پر کردنی
 • نیاز به روکش و یا عدم روکش
لیست قیمت عصب کشی دندان در سال 1402
عنوان هزینه درمان حداقل قیمت ها بر اساس تومان
قیمت عصب کشی دندان تک کانال 2.500.000
قیمت عصب‌کشی دندان دو کانال 2.500.000
قیمت عصب کشی دندان سه کانال 3.000.000
هزینه عصب کشی دندان چهار کانال 3.500.000
قیمت عصب‌کشی مجدد دندان تک کانال 3.000.000
هزینه عصب کشی مجدد دندان دو کانال 3.000.000
قیمت عصب کشی مجدد دندان سه کانال 4.000.000
قیمت عصب کشی مجدد دندان چهار کانال 4.500.000
هزینه عصب‌کشی دندان جلو 2.500.000
هزینه عصب کشی دندان نیش بالا 2.500.000
هزینه عصب کشی دندان شماره 6 پایین 3.000.000
هزینه عصب کشی دندان شماره 6 بالا 3.000.000
هزینه عصب‌کشی دندان شماره 7 3.500.000
هزینه عصب کشی دندان عقل 3.500.000
هزینه عصب کشی دندان آسیاب 3.000.000
ترمیم با آمالگام 2.200.000
ترمیم با کامپوزیت 2.200.000
روکش دندان 4.000.000

 

پوشش بیمه درمان تکمیلی دندانپزشکی برای عصب کشی دندان

ری اندو چیست

به عصب کشی(اندو) مجدد دندانی که قبلا عصب کشی شده باشد ری اندو گفته می شود که در حالت کلی یک دندان به دفعات مختلف می تواند اندو(عصب کشی) شود.

درمان ریشه مجدد(ری اندو) چه موقع انجام میشود

در 90 درصد مواقع عصب کشی با همان یک بار موفقیت آمیز خواهد بود و نیازی به درمان ریشه مجدد نخواهد داشت اما در مواردی مشاهده شده است که دندانی که قبلا عصب کشی شده است به دلیل عدم درمان موفق دندانپزشک و یا عدم نگهداری درست و رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از درمان،به درمان مجدد نیاز پیدا می کند.

درمان ریشه به چندین دلیل مختلف ممکن است در دفعه اول درمان کاملا موفق نباشد که این دلایل عبارتند از:

 • عدم شستشو و پاکسازی کامل کانال
 • عدم تشخیص دقیق تعداد کانال ها
 • احتمال Over شدن فایل در کانال (قرار دادن فایل بیشتر از اندازه طول کانال)
 • احتمال شکستگی فایل در داخل کانال
 • بعد از انجام عصب کشی تاج دندان باید پر شود که در برخی از موارد در همان جلسه از درمان امکان پر کردن وجود ندارد،بنابراین بعد از درمان ریشه گاز پانسمان موقت به جهت جلوگیری از ورود باکتری ها در قسمت کانال گذاشته شده و تا جلسه دوم ثابت میماند.تا زمانی که این فرایند دو جلسه ای تکمیل نشود درمان ریشه بصورت کامل انجام نشده است.در مواردی که بیمار برای پر کردن قسمت تاج دندان اقدام نکند و گاز پانسمان موقت در داخل دندان باقی بماند،دندان دچار عفونت شده و نیاز به درمان مجدد خواهد داشت.

تفاوت عصب کشی دندان و درمان ریشه مجدد

عصب کشی و درمان ریشه مجدد تفاوت خاصی باهم ندارند به این صورت که در درمان ریشه مجدد، پر کردگی های دندان عصب کشی شده کاملا برداشته میشود و داخل کانال مجددا شست و شو داده و پاکسازی عمیق انجام می شود و سپس قسمت تاج دندان پر می شود.در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی که دستگاه میکروسکوپ اندودانتیک وجود دارد،درمان های ریشه مجدد به شکل های بهتر و دقیق تر انجام خواهد شد.

عصب کشی دندان با کمک لیزر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مدرنیزه شدن درمان ها،استفاده از دستگاه های پیشرفته با کاربرد پزشکی،یکی از مزیت های رقابتی بین پزشکان و همینطور شرکت های فروش تجهیزات دندانپزشکی به حساب می آید.استفاده از لیزر در دندانپزشکی نیز یکی از بهترین تکنولوژی هایی است که خیلی از درمان های سنتی را به شکل پیشرفته،آسان و راحت تر در اختیار دندانپزشک قرار می دهد بعنوان مثال در خیلی از موارد که عموم مردم ترس از دندانپزشکی دارند به دلیل شنیدن صداهای ناهنجار توربین و آنگل می باشد که بطور کامل لیزر این موارد را برطرف کرده است.در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این دستگاه خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از لیزر در دندانپزشکی
 • عدم وجود صدا های ناهنجار (silence work)

همانطور که میدانید عموم مردم،از صداهای ناهنجار برخی از دستگاه ها مانند صدای چرخش سرعت بالای توربین،تراش قدرتمند آنگل و صدای قوی ساکشن در کیلینیک و مطب دندانپزشکی بسیار هراس دارند.

این موارد در استفاده از دستگاه های لیزر بدون صدا بوده و بیمار می تواند با خیال راحت تحت درمان قرار گیرد.

 • حفظ و نگهداری دندان طبیعی (Safe Natural Teeth)

به دلیل طراحی منحصر به فرد مته های لیزری برای بافت های سخت،این ابزارها در آماده سازی کانال به طور دقیق تری عمل خواهند کرد به گونه ای که در درمان ریشه(اندو) به وسیله دستگاه لیزر بیمار ساختار دندان سالم تری را حفظ خواهد کرد که این مورد در مدت طولانی برای سلامت دندان بهتر می باشد.

 • ضدعفونی و حذف باکتری بصورت کامل (Complete Disinfect)

پاکسازی و ضدعفونی کردن کانال ها به وسیله لیزر احتمال بازگشت عفونت را به حداقل می رساند و در نتیجه درمان بهتری صورت خواهد گرفت و هم چنین احتمال اندوی مجدد(ری اندو) با این روش کاهش پیدا می کند.

 • جلوگیری از خونریزی (Coagulation)

یکی از چالش های دندانپزشکان در درمان ریشه به روش سنتی خونریزی محل تحت درمان می باشد که کار را برای دندانپزشک دشوار می کند.در عصب کشی دندان با استفاده از دستگاه لیزر در حین انجام کار درمان،به صورت همزمان انعقاد خون نیز شکل میگیرد و دندانپزشک می تواند با خیال راحت تر و زاویه دید بهتر نسبت به روش سنتی کار درمان ریشه را انجام دهد.

سوالات متداول
آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

خیر.به طور کلی بیمار در عصب کشی دندان  به دلیل تزریق بی حسی دردی را حس نخواهد کرد.

هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد هزینه عصب کشی دندان با توجه به ملاک های متفاوتی گذاشته می شود و قیمت عصب کشی دندان در سال 1402 از 2.500.000 هزارتومان به بالا متغیر می باشد که در بخش های قبلی به تفکیک گفته شده است.

آیا بیمه های درمانی هزینه عصب کشی دندان را پرداخت می کنند؟

با توجه به مرکز درمانی مورد نظر و قرار داد طرفین بیمه برخی از بیمه های درمانی تکمیلی هزینه عصب کشی دندان را پرداخت می کنند.

“برای آشنایی با انواع بیمه درمانی تکمیلی دندانپزشکی کلیک کنید”

آیا در دوران بارداری می توان برای عصب کشی دندان اقدام کرد؟

بانوان باردار بهتر است اعمال زیبایی دندان را در دوران بارداری انجام ندهند اما دندان به عصب رسیده به دلیل ایجاد درد زیاد بهتر است در هر دوران از زمان بارداری درمان شود اما بازهم به دلیل نیاز به عکس رادیوگرافی دندان و تابش پرتوی ایکس بهتر است عصب کشی در سه تا شش ماهگی دوران بارداری انجام شود.

ماندگاری دندان عصب کشی شده چقدر است؟

ماندگاری دندان عصب کشی شده را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد و ماندگاری آن با توجه به عوامل مختلفی می تواند متغیر باشد.دندان عصب کشی شده با توجه به تکنیک دندانپزشک و نوع مواد مصرفی و مراقبت های بعد از درمان حتی تا 15 سال بعد یا بیشتر نیز قابل نگهداری خواهد بود.

کشیدن دندان بهتر است و یا عصب کشی دندان ؟

قطعا نگهداری دندان طبیعی انسان از اهمیت بالایی برخوردار است و دندانپزشکان در تلاش اند تا دندان طبیعی بیمار حفظ شود در نتیجه عصب کشی دندان درمانی بهتر از کشیدن دندان می باشد.اما در شرایطی که پوسیدگی دندان به حد زیادی رسیده باشد و یا دیواره های دندان تخریب شده باشد و با بررسی عکس رادیوگرافی دندانپزشک تشخیص دهد که دندان قابل نگهداری نیست به ناچار دندان باید کشیده شود و درمان ایمپلنت دندان برای بیمار توسط دندانپزشک متخصص انجام شود.

آیا تیر کشیدن دندان از علائم دندان به عصب رسیده می باشد؟

بله.تیر کشیدن دندان در حین خوردن غذا،نوشیدن نوشیدنی های گرم و سرد و یا درد مستمر دندان می تواند از علائم دندانی باشد که به عصب رسیده و به درمان ریشه نیاز دارد.

دوره نقاهت عصب کشی دندان چقدر است؟

دوره نقاهت درمان اندو با توجه به میزان پوسیدگی دندان،تعداد کانال،نوع درمان و…می تواند متغیر باشد اما درصورت درمان صحیح و اصولی توسط دندانپزشک و هم چنین رعایت نکات پس از درمان عصب کشی دندان که در بخش های بالا به آن پرداخته شد دوره نقاهت می تواند به حداقل زمان ممکن رسیده و تنها تا 48 ساعت ادامه داشته باشد.

آیا عصب کشی دندان ترس دارد؟

مراجعه به دندانپزشکی همیشه برای برخی از افراد ترسناک بوده است اما در حقیقت هیچ یک از درمان های دندانپزشکی با مراجعه به دندانپزشک با تجربه ترسناک و دردناک نخواهد بود پس در نتیجه برای درمان دندان های خود بهتر است هرچه سریعتر به دندانپزشکی مراجعه کرده تا وضعیت دندان ها بحرانی نشود.

آیا تمام دندان های عصب کشی شده به روکش دندان نیاز دارند؟

90 درصد دندانپزشکان پس از درمان اندو برای نگهداری بهتر و طولانی مدت تر دندان،روکش دندان را توصیه می کنند.روکش دندان برای دندان هایی که استحکام کمتری دارند قطعا ضروری و لازم است.

آیا عصب کشی دندان با دستگاه لیزر دردناک است؟

خیر.عصب کشی دندان با لیزر به مراتب بهتر از عصب کشی با روش های سنتی می باشد.درمان ریشه توسط دستگاه لیزر نوعی درمان غیرتهاجمی می باشد که عوارض بعد از درمان آن کمتر است و عوارضی مانند ورم و خونریزی را کاهش می دهد.

عصب کشی دندان به روش سنتی بهتر است یا با دستگاه لیزر؟

کانال های دندان خط های صاف نیستند و به دلیل وجود انحنا یا همان curve در کانال ها توصیه می شود برای درمان اصولی تر ریشه از ابزارهای سنتی که دارای طراحی منحنی بهتر از لیزر می باشند استفاده کرد.

عصب کشی دندان های خلفی چگونه است؟

به دلیل احتمال چند کاناله بودن دندان های خلفی(پشتی)،زاویه دید کمتر و دسترسی سخت تر دندانپزشک به دندان مورد نظر معمولا هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت و درمان در این دندان ها به مراتب دشوار تر می باشد.

آیا ممکن است دندان عصب کشی شده دوباره درد بگیرد؟

بله.اگر درمان ریشه به صورت اصولی توسط دندانپزشک انجام نشده باشد و عفونت در داخل کانال ها باقی بماند و یا رعایت نگهداری های پس از اندو توسط بیمار به طور صحیح صورت نگیرد پس از مدتی ممکن است دندان مورد نظر مجددا درد بگیرد و به درمان مجدد(ری اندو) نیاز پیدا کند که تمامی موارد به صورت کامل در بخش های قبلی توضیح داده شده است.

آیا می توان عصب کشی دندان را در منزل انجام داد؟

خیر.به هیچ وجه نمی توان این درمان را در منزل انجام داد.عصب کشی دندان یک درمان پیچیده محسوب می شود که حتما باید توسط دندانپزشک باتجربه انجام شود.

آیا درمان جایگزینی برای عصب کشی دندان وجود دارد؟

خیر.درمان جایگزین برای عصب کشی دندان وجود ندارد.مگر اینکه بیمار با نظر خود و یا به دلیل پوسیدگی بیش از حد دندان ناچار به کشیدن دندان شود که در این شرایط باید درمان ایمپلنت را که به مراتب دارای هزینه بالاتری نیز می باشد برای بیمار تجویز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *