دسته‌بندی نشده

لایت کیور دندانپزشکی چیست؟

معرفی دستگاه لایت کیور دندانپزشکی و انواع برندهای لایت کیور

پوسیدگی دندان یکی از مشکلات رایج اکثر مردم در تمام دنیا می‌باشد که با استفاده از درمان عصب کشی دندان و در نتیجه ترمیم دندان پوسیده به معالجه و درمان بیمار پرداخته می شود. برای درمان دندان پوسیده دندانپزشک در ابتدا بخش‌های عفونی و پوسیده شده را تخلیه می‌کند و سپس دندان را با مواد پرکردنی مخصوص پر می‌کند.

دستگاه لایت کیور دندانپزشکی

لایت کیور دندانپزشکی از دو کلمه light به معنای نور و cure به معنای معالجه و درمان ساخته شده است و به جهت نور درمانی از این دستگاه استفاده می‌شود. در ترمیم دندان‌ها از موادی به نام کامپوزیت استفاده می‌شود که این کامپوزیت‌ها مخلوطی از مونومرها می باشند؛ در صورتی که به آن ها نور تابانده شود این مونومرها به پلیمر که ماده ای سخت تر و سفت می باشند تبدیل خواهند شد. در نتیجه وجود یک دستگاه لایت کیور مناسب در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی عمومی و زیبایی بدون شک الزامی است.

نور تولید شده توسط لایت کیور دندانپزشکی نوری مرئی با طیف آبی رنگ و توان بالا می باشد که هیچ ضرری برای بیمار و دندانپزشک نخواهد داشت. دستگاه لایت کیور به هیچ عنوان نور ماوراءبنفش و یا لیزر ندارد. برای درک بهتر موضوع در مورد ترمیم دندان و کامپوزیت در مقالات جداگانه‌ای صحبت کرده‌ایم؛ به طور خلاصه موارد مهم را یادآوری میکنیم.

بررسی، مقایسه و مراحل انواع کامپوزیت دندان

ترمیم دندان با مواد مخصوص

برای ترمیم دندان پوسیده از مواد مخصوص ترمیمی استفاده می شود که دو ماده رایج برای ترمیم دندان ها عبارتند از:

 • آمالگام نقره ای رنگ
 • کامپوزیت سفید رنگ

معرفی انواع دستگاه لایت کیور دندانپزشکی و قیمت

آمالگام دندانپزشکی چیست

آمالگام ماده‌ای نقره‌ای رنگ که مخلوطی از جیوه، نقره، قلع، مس و روی می باشد که اکثرا برای ترمیم و پر کردن دندان های آسیاب مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو مقاوم ترین مواد پر کننده دندان می باشد و به همین علت است که برای ترمیم دندان‌های خلفی که فشار بیشتری را متحمل می شوند از این نوع مواد استفاده می‌شود.

کامپوزیت دندانپزشکی چیست

یکی دیگر از موادی که برای پر کردن دندان‌ها از آن استفاده می شود کامپوزیت ها هستند. مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان هستند و ابتدا خمیری شکل می‌باشند و باید یک لایه نازک از این ماده را در ابتدا روی دندان قرار داد و سپس به آن فرم داد.دندانپزشک می بایست برای تثبیت و سفت کردن کامپوزیت پس از فرم دهی با استفاده از نور آبی و به کمک دستگاه لایت کیور دندانپزشکی آن را سفت کند که به این عمل در اصطلاح کیورینگ گفته می شود.

نحوه کار با لایت کیور دندانپزشکی

قدرت نفوذ نور دستگاه لایت کیور در کامپوزیت‌ها برابر دو میلی متر است و دندانپزشکان باید به صورت لایه لایه از کامپوزیت استفاده کنند؛ به این صورت که ابتدا یک لایه ی حدودا دو میلی متری را روی سطح دندان قرار دهند و حدود 20 الی 30 ثانیه از دستگاه لایت کیور دندانپزشکی استفاده نمایند و سپس لایه دیگری را به همان عمق بر روی سطح قبلی قرار دهند تا لایه های زیرین به صورت کامل سفت و محکم شوند.

انواع لایت کیور دندانپزشکی

لایت کیورهای دندانپزشکی در دو نوع با سیم و بدون سیم در بازار وجود دارند که نوع بدون سیم آن ها قابل شارژ شدن می باشد و به طور کلی لایت کیورهای دندانپزشکی در دو دسته قرار می گیرند:

 • هالوژن
 • LED

لایت کیورهای هالوژنی

اولین دسته از لایت کیورها به لایت کیورهای هالوژنی اختصاص دارد. این لایت‌کیورها عموما وزن به نسبت زیادی دارند. لامپ های هالوژنی مصرف برق بالایی دارند و از این رو گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند که در نتیجه در لایت کیورهای هالوژنی یک فن خنک کننده تعبیه شده است و به دلیل وجود همین فن این دسته از لایت کیورها صدای زیادی تولید می‌کنند.

لایت کیورهای LED

نوع جدیدتری از لایت کیورها نسبت به لایت کیورهای هالوژنی به تولید شد که لایت کیورهای LED هستند.مصرف برق پایین و همچنین عدم تولید گرما سبب محبوبیت این دستگاه در بین دندانپزشکان شده است.در لایت کیورهای LED گرمای تولیدی نسبت به چراغ های هالوژن بسیار کمتر است و در نتیجه در این دسته از لایت کیورهای دندانپزشکی از فن خنک کننده نیز استفاده نشده است و همین موضوع سبب وزن و صدای کمتر نوع LED می باشد.

مزایا و معایب لایت کیورهای هالوژنی و LED

در دستگاه های لایت کیور دندانپزشکی از دو نوع لامپ استفاده می شود که در نوع هالوژنی از لامپ های هالوژنیک تنگستن QTH و در لایت کیورهای LED از دیودهای نشر دهنده نور یا همان LED استفاده می شود.لازم به ذکر است که به دلیل محدودیت های زیست محیطی از حدود 9 سال پیش،جمع گسترده ای از شرکت های سازنده لایک کیور استفاده از لامپ های هالوژنی را منسوخ کرده و امروزه تقریبا تمامی شرکت ها از LED ها در تولید لایت کیورها استفاده می کنند.

تفاوت اصلی این دو لامپ در طول عمر و بازه طول موج انتشاری می باشد. لامپ های هالوژنیک دارای بازه گسترده ای از طول موج از 400 تا 500 نانومتر و LED ها در بازه طول موج کوچک تر در حدود 400 تا 410 نانومتر می باشند که تنها ضعف دستگاه های لایت کیور LED طول موج کوچکتر نسبت به لایت کیورهای هالوژنی می باشد.تفاوت لامپ های هالوژنی و LEDبه صورت تیتر وار عبارت است از:

 • شدت نور هالوژن از LED بیشتر است
 • گرمای لامپ هالوژن از LED بیشتر است
 • مصرف لامپ هالوژن از LED بیشتر است
 • لامپ های هالوژن نیاز به خنک کننده دارند

اجزای سازنده لایت کیور های دندانپزشکی

 • برد الکترونیکی
 • ترانس تبدیل ولتاژ
 • لامپ LED یا هالوژنیک
 • رابطه هدایت نور
 • محافظ نور
 • باطری
 • سوئیچ های سیگنال
 • کلید های ON و OFF دستگاه
 • کابل هدایت نور
 • هندپیس
 • سوییچ های انتخاب زمان
 • پایه شارژ کن
 • فن خنک کننده

مهم ترین مشخصات لایت کیورهای دندانپزشکی

با توجه به کاربرد فراوان دستگاه لایت کیور دندانپزشکی در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی دقت و آگاهی بالا در حین خرید این دستگاه اهمیت بالایی دارد در نتیجه باید با دقت کافی به برخی از نکات, یکی از بهترین لایت کیورهای موجود در بازار را خریداری نمود. در ادامه به بررسی مهم ترین مشخصات لایت کیورهای دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

توان خروجی دستگاه لایت کیور

یکی از ملاک های اساسی در انتخاب دستگاه لایت کیور دندانپزشکی، توان خروجی می باشد و این مشخصه می تواند یک دستگاه لایت کیور را نسبت به دستگاه دیگر متمایز کند. امروزه اکثریت لایت کیورهای LED دارای توان خروجی بیش از 1000 mw/cm2 می باشند که این توان خروجی عمل curing را به نحو احسنت انجام می دهد. طبیعی است که هرچه توان خروجی دستگاه لایت کیور بیشتر باشد زمان مورد نیاز برای عمل کیورینگ کاهش یافته و هم چنین دستگاه عمق بیشتری را کیور می کند.

طول موج خروجی دستگاه لایت کیور

مواد کامپوزیت از Photoinitiator های مختلفی استفاده می‌کنند و به همین خاطر برای انجام عمل کیورینگ تا عمق مناسب و نحوه صحیح،طول موج های متفاوتی نیاز است.توجه داشته باشید که حتی کامپوزیت های تولیدی یک کمپانی نیز دارای Photoinitiator های مختلفی می باشند در نتیجه برای بالا بردن کیفیت کار و رضایت بیماران برای خرید لایت کیور دندانپزشکی باید توجه خاصی به این مورد داشت.

لایت کیورهایی که از لامپ های هالوژن استفاده می کنند در مقایسه با لایت کیورهایی که دارای LED هستند طیف وسیع تری از طول موج ها را شامل می شوند.لایت کیورهایی که کیورینگ را با LED انجام می دهند طول موج های به نسبت کمتری را ساطع می کنند و اغلب طول موج این دستگاه ها بین 400 تا 500 نانومتر می باشد.

در نتیجه در هنگام خرید لایت کیور توجه داشته باشید که هرچه دستگاه دارای طول موج وسیع تری باشد دستگاه مناسب تری می باشد.

زاویه سر دستگاه های لایت کیور دندانپزشکی

مد‌های برنامه‌ریزی شده دستگاه لایت کیور دندانپزشکی

دستگاه های مختلف لایت کیور هر یک دارای مد های برنامه ریزی شده متفاوتی می باشند و نحوه انجام کیورینگ کاملا سلیقه ای و با توجه به نظر دندانپزشک معالج صورت میگیرد.برخی از دندانپزشکان در ابتدا کیورینگ را خروجی و توان کم شروع کرده و سپس آن را افزایش می دهند اما برخی دیگر از دندانپزشکان با توان کم دستگاه عمل کیورینگ را انجام می دهند که استفاده از توان و خروجی کم از جمع شدن مواد مصرفی جلوگیری خواهد کرد و علاوه بر این سبب عدم آسیب به بافت ها نیز می شود.

زاویه سری لایت کیور

یکی از نکات قابل توجه در حین خرید لایت کیور دندانپزشکی سری دستگاه می باشد زیرا نور لایت کیورها برای تاثیر بیشتر و موثر تر باید به صورت عمودی بر روی دندان تابیده شود.تابش عمودی نور برای دندان های آسیاب که در انتهای دهان قرار دارند اهمیت بیشتر این موضوع را به خوبی نشان می دهد و به همین خاطر استفاده از سری های مختلف با زوایای مختلف کارکرد با دستگاه و انجام عملیات کیورینگ را راحت تر کرده و به افزایش کیفیت کار نیز کمک زیادی خواهد کرد.

طراحی ارگونومیکی دستگاه لایت کیور

در هنگام خرید دستگاه لایت کیور به طراحی و ساخت دستگاه توجه زیادی کنید. طراحی ارگونومیکی و کارکرد راحت و دسترسی آسان به دکمه های موجود بر روی لایت کیور از دیگر مواردی است که هنگام خرید دستگاه باید به آن توجه کرد.

طول عمر باتری دستگاه لایت کیور

برای خرید دستگاه لایت کیور باید به مشخصات باتری دستگاه توجه کنید. نگهداری باتری دستگاه باید به صورتی باشد که در طی یک روز کاری به شارژ مجدد نیاز نداشته باشد و پاسخگوی نیازهای شما باشد؛ اگر استفاده شما از دستگاه لایت کیور زیاد است دستگاه های لایت کیور بی سیم می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

در حالت کلی برای انتخاب بهتر در حین خرید دستگاه به مولفه‌های زیر دقت نمایید:

 • توان خروجی
 • طول موج خروجی
 • اندازه و زاویه سری دستگاه
 • طراحی و ساخت دستگاه
 • طول عمر باتری
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش
 • قیمت دستگاه
ضدعفونی کردن دستگاه لایت کیور

یکی از مناسب ترین راه‌ها برای ضدعفونی کردن لایت کیورها استفاده از دستگاه اتوکلاو می‌باشد. برای ضدعفونی کردن بدنه دستگاه باید مطابق با جنس بدنه دستگاه عمل کرد.

در صورتی که بدنه دستگاه فلزی باشد برای ضدعفونی کردن می توان از محلول ضدعفونی کننده و گاز و الکل استفاده کرد اما اگر جنس بدنه دستگاه لاکی باشد بهتر است از محلول ضدعفونی کننده فاقد الکل استفاده شود.در حالت کلی بهتر است در حین استفاده از دستگاه لایت کیور از شید های مخصوص دستگاه لایت کیور استفاده نمایید.

خرابی و تعمیر دستگاه لایت کیور دندانپزشکی

همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، لایت کیور دندانپزشکی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در صورت بروز ایراد برای هر یک از قطعات دستگاه لایت کیور به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد که در این بخش به برخی از موارد خرابی این دستگاه اشاره خواهیم کرد.

خرابی دستگاه لایت کیور دندانپزشکی می تواند علل متفاوتی داشته باشد که شایع ترین این موارد عبارتند از:

باتری دستگاه لایت کیور دندانزشکی

لایت کیورهای بی سیم از باتری های لیتیمی 3.7 ولتی تغذیه می کنند و یکی از علل خرابی دستگاه لایت کیور می تواند به دلیل خرابی باتری دستگاه باشد که در این صورت دو حالت زیر رخ می دهد:

 1. در حالت اول ممکن است دستگاه به صورت کامل روشن نشود
 2. در حالت دوم ممکن است دستگاه روشن شود اما پس از روشن شدن مجددا خاموش شود.

توجه داشته باشید که علت خرابی زودهنگام باتری های دستگاه لایت کیور به علت شارژ طولانی باتری رخ می دهد..

خرابی لامپ LED لایت کیور دندانپزشکی

یکی دیگر از خرابی های دستگاه لایت کیور مربوط به لامپ دستگاه می شود که ممکن است پس از مدتی استفاده لامپ به صورت کلی معیوب شود و روشن نشود و یا نور لامپ کمتر شود که در چنین شرایطی لامپ دستگاه باید عوض شد و در هنگام تعویض لامپ باید قطب مثبت و منفی آن توجه زیادی کرد.

ضعیف شدن شدت نور لایت کیور دندانپزشکی

ضعیف شدت نور دستگاه لایت کیور به لایت گاید دستگاه مربوط می شود و این مشکل زمانی رخ می دهد که لایت گاید جرم گرفته باشد و یا دچار خش و شکستگی شده باشد که در چنین شرایطی برای تعویض لایت گاید باید اقدام کرد.

مقایسه دستگاه های لایت کیور

عدم کارکرد فن خنک کننده لایت کیور دندانپزشکی

در لایت کیورهایی که دارای لامپ هالوژن هستند فن دستگاه نقش مهمی را در خنک کردن لامپ دستگاه بر عهده دارد.عدم کارکرد فن می تواند مربوط به قطعی سیم و یا ایراد داشتن خود فن شود.

در مقاله لایت کیور دندانپزشکی با توضیحات کلی این دستگاه،اجرای سازنده،مهم ترین مشخصات دستگاه لایت کیور دندانپزشکی، خرابی و تعمیر این دستگاه آشنا شدید و همچنان می توانید برای مشاوره خرید دستگاه لایت کیور دندانپزشکی با کارشناسان فروش مجموعه دنتی اسمایل تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *