دسته‌بندی نشده

معرفی ‌دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

معرفی ‌دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

یکی از دستگاه های پرمصرف و ضروری در عصب کشی دندان، دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی است که قبل از معرفی این دستگاه به دلیل درک بهتر و دقیق تر از کارکرد اپکس روتاری دندانپزشکی به توضیح مختصری در رابطه با عصب کشی (درمان ریشه) خواهیم پرداخت.

دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی چیست

دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی در واقع ترکیبی از دو دستگاه مجزا به نام های اندو روتاری و اپکس لوکیتور می باشد که در ادامه ابتدا برای هر یک از این دو دستگاه توضیحات مختصری خواهیم داد.

دستگاه اپکس لوکیتور (اپکس فایندر) دستگاهی است الکترونیکی که دندانپزشکان و متخصصین اندودنتیست در طی روند درمان عصب کشی دندان از آن برای بدست آوردن طول کانال ریشه استفاده می کنند که این امر با استفاده از اندازه گیری امپدانس، فرکانس و مقاومت مواد اطراف بدست می آید.

دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی دستگاهی است که دندانپزشکان با استفاده از این دستگاه می توانند بافت آسیب دیده داخل کانال را خارج کرده و به بهترین شکل پاکسازی کنند که در نتیجه درمان عصب کشی دندان با کیفیت بالاتر، سرعت بالای درمان، احساس بهتر و نتیجه ی مطلوب طولانی مدت‌تر همراه خواه بود.

برای درک بهتر از عملکرد دستگاه‌ها به مرور عصب کشی دندان و مراحل آن می‌پردازیم.

برای مطالعه مقاله عصب کشی دندان ؛هزینه، مراحل، پوشش بیمه  کلیک کنید 

عصب کشی دندان 

عصب کشی دندان یا اندو(درمان ریشه) یکی از درمان‌های پرکاربرد در دندانپزشکی می‌باشد که همه انسان ها در طول زندگی خود به دلیل مواردی مانند عدم رعایت نکات بهداشتی،عدم استفاده از نخ دندان و مسواک و… با این نوع درمان سر و کار خواهند داشت.عصب کشی دندان درواقع روشی مناسب برای حفظ دندان طبیعی و جلوگیری از کشیدن آن می باشد که با درمان عصب یا بافت داخل کانال می توان پوسیدگی و عفونت ها را از بین برد و درد دندان را تسکین داد;اپکس روتاری دندانپزشکی یکی از تجهیزات اساسی و پرمصرف در دسته بندی اندو می باشد.

معرفی دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی چیست؟

انسان در طول زندگی درد های متفاوتی در قسمت دندان های خود تجربه می کند که به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی،شروع پوسیدگی و ادامه روند آن،این پوسیدگی ها به بخش داخلی دندان یا پالپ رسیده و سبب درگیری عصب دندان می شود که به اصطلاح گفته می شود پوسیدگی به عصب دندان رسیده است و رهایی از درد دندان در چنین شرایطی،عصب کشی دندان می باشد.

پروسه درمان عصب کشی دندان

در درمان عصب کشی دندان یا روت کانال دندانپزشک پس از گرفتن عکس رادیوگرافی مورد نظر ابتدا با تزریق داروی بی حسی،دندان آسیب دیده را بی حس می کند تا در حین درمان بیمار دچار درد شدید نشود و سپس با ایجاد تراش در قسمت عاج دندان پوسیدگی ها را برداشته تا دسترسی به پالپ دندان یا بافت آسیب دیده امکان پذیر باشد.دندانپزشک پس از آنکه پالپ دندان را مشاهده کرد با استفاده از ابزار های مخصوص به نام فایل(Endo File) شروع به خارج سازی پالپ آسیب دیده داخل کانال می کند و این کار را به اندازه ای با دقت و ظرافت کامل ادامه می دهد تا از خارج شدن عفونت ها اطمینان حاصل نماید.

در مرحله ی بعد از خارج سازی پالپ آسیب دیده،دندانپزشک می بایست کانال دندان را بصورت کامل شست و شو دهد و ضدعفونی کند تا با استفاده از دارو های آنتی بیوتیک،سبب مانع از ایجاد مجدد عفونت و تشدید آن شود که در این بخش استفاده از مواد شست و شو دهنده با کیفیت بسیار حائز اهمیت می باشد.پس از ضدعفونی و تمیز کردن داخل کانال،دندانپزشک به کمک خمیر سیلر و گوتاپرکا داخل کانال را به خوبی پر می کند (درواقع گوتاپرکا جایگزین عصب از دست رفته کانال دندان می شود).

مرحله ی آخر در درمان عصب کشی، پرکردن دندان می باشد. دندانپزشک با استفاده از مواد پر کردنی نقره ای رنگ یا همرنگ دندان (با توجه به تشخیص پزشک و نظر خود بیمار) کانال دندان مهر و موم و پر می شود. دندانپزشک پس از پر کردن دندان از بیمار می خواهد تا دندان های خود را روی یکدیگر قرار دهند تا از بلندی یا کوتاهی تاج دندان پر شده اطمینان حاصل کند.

چه زمانی نیاز به عصب کشی می باشد؟

عصب کشی در مواقعی انجام می شود که پالپ دندان آسیب دیده و به حالت برگشت ناپذیر تبدیل شده باشد و چاره ای جز از بین بردن یا خارج کردن آن نباشد.آسیب دیدن پالپ دندان علت های مختلفی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان که سبب بروز پوسیدگی شده و در ادامه به علت بی اعتنایی بیمار پوسیدگی گسترش پیدا کرده و به عصب دندان می رسد.استفاده از نخ دندان،مسواک زدن و دهانشویه در طول شبانه روز (با مشورت و توصیه پزشک) بسیار مهم می باشد.
 • شکستگی دندان در طی حادثه مانند تصادف،زمین خوردن،ورزش های رزمی و…
 • پوسیدگی های عمیق که بر روی دندان باقی مانده و با پیشروی های بیشتر به پالپ دندان رسیده اند.
 • خراب شدن پرکردگی های قدیمی و نامناسب که در قسمت زیر دندان سبب انباشته شدن خرده غذا و میکروب ها شده و باعث شکل گیری پوسیدگی شده اند.

گسترش پوسیدگی دندان در دندانپزشکی

علائم عفونت در بخش عصب دندان

عفونت در دندان ها به شکل های متفاوتی می باشد که با توجه به نوع کلاس های پوسیدگی 1 تا 6 علائم آن نیز متفاوت خواهد بود که برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 • احساس درد در هنگام نوشیدن مایعات گرم یا مایعات سرد
 • احساس درد در هنگام خوردن غذا بخصوص موارد خوردنی با جنس سخت
 • درد در هنگام قرار گیری دو فک بالا و پایین روی یکدیگر
 • ملتهب شدن لثه در اطراف دندان آسیب دیده
 • احساس نبض در بخش دندان آسیب دیده
 • سر درد و کلافگی در طی روز
 • بوی بد دهان و تغییر رنگ زبان
 • احتمال تشدید شدن آبسه و داشتن تورم در فک
 • لقی دندان و احساس درد شدید
تشخیص رسیدن پوسیدگی به عصب دندان

برای اینکه دندانپزشک بتواند تشخیص دهد که آیا پوسیدگی به عصب دندان رسیده یا نه،برای بیمار عکس رادیوگرافی یا رادیولوژی تجویز می کند تا با مراجعه به مرکز رادیولوژی عکس از دندان های بیمار گرفته شود.

دندانپزشک با استفاده از عکس گرفته شده از دهان بیمار تشخیص می دهد که پوسیدگی دندان سطحی است یا به مرحله عصب دندان رسیده است. در صورتی که پوسیدگی سطحی باشد دندانپزشک می تواند در یک جلسه کار ترمیم را انجام می دهد و پوسیدگی ها را برطرف می کند اما در صورتیکه پوسیدگی به عصب دندان رسیده باشد،دندانپزشک یک الی سه جلسه را برای بیمار در نظر گرفته تا درمان عصب کشی به بهترین شکل انجام شود.

دستگاه اپکس فایندر

به بخش انتهای ریشه دندان اپکس گفته می شود. اپکس لوکیتور، یک دستگاه الکترونیکی است که برای تعیین موقعیت حفره اپیکال و محل آن و در نتیجه تعیین طول کانال ریشه استفاده می شود.کار یک Apex Locator مقایسه امپدانس الکتریکی غشای پریودنتال با مخاط دهان می باشد که با استفاده از این روش اندازه طول کانال تعیین می شود.

سیم الکترونیکی اپکس لوکیتور دارای دو سر می باشد که یک سر آن “گیره لبی” نام دارد و در تماس با مخاط دهان بیمار قرار می گیرد. انتهای دیگر به عنوان “نگهدارنده فایل” نامیده می شود که یک پروب است و به فایل روتاری یا فایل دستی در حال استفاده متصل می شود.فایل پیوست شده به آرامی تا اندازه طول کانال ریشه تخمین زده شده وارد کانال ریشه می شود و از آنجایی که فایل با بافت ‌های نرم غشای پریودنتال تماس پیدا می کند،گیج‌ های مقاومت الکتریکی برای مخاط دهان و همینطور غشای پریودنتال کارکرد مشابهی دارند و در نتیجه طول کانال به راحتی قابل تعیین می باشد.

دستگاه apex locator از اولین نسل آن تا به نسل ششم apex locator تکامل زیادی پیدا کرده است. در نسل اول از نظر مقاومت، در نسل دوم نوع امپدانس و در نسل سوم نوع فرکانس ، و در نهایت امروزه آخرین نسل اپکس لوکیتور های الکترونیکی با دقت بالاتر و درصد خطای پایینتر از چند فرکانس در بازار موجود می باشند.

اپکس یاب چند فرکانسی نیاز به خشک کردن کانال را از بین می برد و دقت و اندازه کانال را در خواندن بهبود می بخشد. این دستگاه خواندن دیجیتال، تصویر گرافیکی و سیگنال صوتی را ارائه می دهد.

مراحل عصب کشی دندان

برای درمان پالپ و عصب دندان باید عفونت ها و بافت های آسیب دیده بصورت کامل پاکسازی و ضدعفونی شوند. قبل از معرفی دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی و بررسی کاربرد های آن، مراحل عصب کشی دندان را بصورت تیتر عنوان می کنیم که عبارتند از:

 • تزریق بی حسی برای بیمار
 • تراش بر روی سطح دندان و برداشتن پوسیدگی ها
 • تراش عمیق تر جهت دسترسی به پالپ دندان
 • تخلیه کامل کانال دندان (با استفاده از دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی )
 • پاکسازی و ضدعفونی داخل کانال (با استفاده از دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی)
 • شکل دهی منسجم و بهتر با تراشیدن بخش های تیز و نامنظم دیواره پالپ (با استفاده از دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی)
 • پاکسازی کامل و سپس استفاده از ماده ای بنام گوتاپرکا جهت پر کردن دندان با تکنیک و مهارت عالی دندانپزشک جهت جلوگیری از نفوذ باکتری ها به داخل کانال
 • ساخت روکش یا همان تاج دندان به جهت حفظ زیبایی ظاهری و مقاومت در برابر فشار های اکلوژنی فک بالا و پایین

مراحل عصب کشی دندان با دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

کاربرد دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی در درمان عصب کشی

در طول پروسه درمان عصب کشی دندان، دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی کاربرد های بسیار زیادی دارد که در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این دستگاه خواهیم پرداخت. همانطور که گفته شد دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی ترکیب دو دستگاه اپکس لوکیتور و اندو روتاری می باشد که در این دستگاه به صورت همزمان از آن ها استفاده می شود.

تعریف دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی به این صورت است که اندازه گیری طول کانال ریشه و همزمان خارج سازی بافت آسیب دیده داخل کانال با سرعت و کیفیت بسیار بالا و کاهش چشمگیر درصد خطا در عصب کشی دندان انجام می شود.

کمپانی های سازنده تجهیزات و دستگاه های دندانپزشکی در ابتدا هرکدام از این دستگاه ها را بصورت جداگانه ساخت و تولید کرده اند که به نام های اپکس لوکیتور یا همان اپکس فایندر جهت اندازه گیری طول کانال ریشه و همینطور دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی یا همان اندو موتور روتاری شناخته می شوند.

به علت جاگیر بودن هرکدام از این دستگاه ها بصورت جداگانه و اتصال به یکدیگر از طریق کابل، دندانپزشک ممکن است با برخی مشکلات رو به رو شود که به همین خاطر برخی از دندانپزشکان از این دستگاه ها استفاده نمی کنند،اما کمپانی های سازنده جهت راحت تر بودن هرچه بیشتر دندانپزشکان هنگام درمان، خلاقیتی ایجاد کرده اند و این دو دستگاه را با یکدیگر تلفیق کرده و دستگاه اندو روتاری دندانپزشکی را به اپکس داخلی مجهز کرده و نام این دستگاه را اپکس روتاری دندانپزشکی گذاشته اند.

اپکس روتاری دندانپزشکی درواقع دستگاهی است که کار خارج سازی بافت آسیب دیده را با سرعت و کیفیت بالاتری انجام داده و همزمان کار اپکس لوکیتور (اندازه گیری طول تاج دندان) را نیز انجام می دهد.

معرفی ‌دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی و انواع آن

اجزای دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی با توجه به برند های مختلف،دارای اجزای مختلفی می باشند.در این قسمت برخی از اجزای مختلف این دستگاه را معرفی میکنیم که عبارتند از:

 • هندپیس دستگاه
 • آنگل هد کوچک
 • آداپتور و کابل برق یا شارژر دستگاه
 • نگهدارنده فایل
 • کابل اندازه گیری
 • نگهدارند یا استند هندپیس
 • گیره لبی
 • سری سیلیکونی مدیکال قابل اتوکلاو
 • نازل روغنکاری
 • صفحه نمایش دستگاه
 • فلش یا دانگل کالیبراسیون
 • باکس آنگل دستگاه
 • باطری مستقیم یا قابل شارژ (wireless)

دستگاه اپکس روتاری چیست

مزایای استفاده از دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

استفاده از دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی مزایای بسیار زیادی برای دندانپزشکان خواهد داشت که عبارتند از:

 • استفاده از یک دستگاه به جای دو دستگاه و در نتیجه کاربری راحت تر و همینطور سرعت درمان بالاتر برای دندانپزشک
 • به کمک این دستگاه درمان ریشه به شکل بهتر و ساده تر انجام خواهد شد.
 • بیمار آزردگی هر چه کمتر خواهد داشت که این موضوع به رضایت بیمار از دندانپزشک منجر می شود.
 • درمان ریشه دندان با کانال های انحنای زیاد به بهترین شکل انجام می شود.
 • کاهش احتمال درصد خطای دندانپزشک به دلیل استفاده از روتاری که همزمان اندازه طول کانال ریشه را در اختیار دندانپزشک قرار می دهد.
 • انجام درمان ریشه با کیفیت بالا تر و بهتر برای افراد مسن که دارای کانال های کلسیفیه هستند.
 • کاهش مدت زمان ترمیم دندان بعد از درمان ریشه
 • دستگاه نیازی به دخالت دست4 جهت اندازه گیری طول کانال ریشه ندارد

نکات مهم برای خرید اپکس روتاری دندانپزشکی

نکات قبل از خرید دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی

قبل از خرید دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی،مجموعه دنتی اسمایل پیشنهاد می کند تا به نکات زیر توجه کنید:

 • آیا دستگاه مورد نظر، قابلیت برگشت خودکار (Auto Reverse) دارد یا خیر؟
 • مدت زمان شارژ دستگاه اپکس روتاری به چه اندازه می باشد؟
 • وزن دستگاه چقدر است؟
 • وزن هندپیس دستگاه چقدر می باشد؟
 • دستگاه قابلیت تغییر تورک و سرعت دارد یا خیر؟
 • آنگل دستگاه قابلیت چرخش هد دارد یا خیر؟
 • ارگونومی بدنه دستگاه راحت و استاندارد می باشد یا خیر؟
 • خدمات پس از فروش دستگاه به چه صورت می باشد؟
 • آیا نمایندگی رسمی دارد یا خیر؟

برای خرید دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی و اطلاع از بهترین برند اپکس روتاری و قیمت ها می توانید با کارشناسان فروش مجموعه دنتی اسمایل تماس حاصل فرمایید و اورجینال دستگاه اپکس روتاری دندانپزشکی را همراه با گارانتی معتبر شرکتی و خدمات پس از فروش با بهترین قیمت خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *