دسته‌بندی نشده

مقایسه دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی

مقایسه فسفر پلیت و سنسور rvg

قبل از مقایسه فسفرپلیت و سنسور RVG با یکدیگر، بهتر است با مکانیسم عملکرد تصویربرداری دندانپزشکی و همین‌طور کاربرد هر یک از این دو دستگاه به صورت جداگانه توضیح داده شده و سپس مزایا، معایب و مقایسه دو دستگاه  فسفرپلیت و سنسور RVG را با یکدیگر بررسی نماییم.

مقدمه ای درباره فسفرپلیت و سنسور RVG

در پروسه تصویربرداری دندان،تجهیزات به دو دسته تقسیم‌بندی می شوند که به کمک یکدیگر عمل عکس‌برداری تشخیصی را انجام داده و وضعیت دهان و دندان بیمار را مشخص می کنند که این دو دسته عبارتند از:

 • تجهیزات صرفا تابنده اشعه (انواع رادیوگرافی‌های با ولتاژ تیوب بین 60 تا 70 متناوب و یا مستقیم)
 • تجهیزات صرفا گیرنده اشعه (تاریکخانه – سنسور RVG – فسفرپلیت)

مقمقایسه فسفرپلیت و سنسور rvg از تجهیزات پزشکی

تجهیزات صرفا تابنده اشعه

در دسته بندی تصویربرداری با تجهیزات دندانپزشکی؛دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی جزو تجهیزات دندانپزشکی تشخیصی به شمار می رود به این صورت که این دستگاه عمل تاباندن اشعه را برعهده دارد و از طرف کاربر دستگاه به سمت بافت نرم داخل دهان بیمار اشعه تابیده می شود.در دستگاه های رادیوگرافی دندانپزشکی از اشعه ایکس با میزان کنترل شده استفاده می شود تا در روند درمان آسیب هرچه کمتری به پرسنل و بیماران داشته باشند. دستگاه های رادیوگرافی دندانپزشکی دارای مدل های مختلفی می باشند که دندانپزشک طبق تخصص خود،تعداد سیکل بیماران مراجعه کننده و میزان بودجه در نظر گرفته شده می تواند گزینه های مختلفی را بررسی کند.

دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی با عنوان تابند اشعه دارای مدل های زیر می باشند که عبارتند از:

 • رادیوگرافی دندانپزشکی با ولتاژ تیوب بین 60 تا 70 کیلو ولت متناوب
 • رادیوگرافی دندانپزشکی با ولتاژ تیوب بین 60 تا 70 کیلو ولت مستقیم

رادیوگرافی های دندانپزشکی همچنین در مدل های کاربری مختلفی می باشند که عبارتند از:

 • رادیوگرافی دندانپزشکی پایه دار
 • رادیوگرافی دندانپزشکی دیواری
 • رادیوگرافی دندانپزشکی پرتابل (قابل حمل و جابجایی بین یونیت ها یا بین اتاق های درمان)
 • رادیوگرافی دندانپزشکی روی بازوی یونیتی

بنابراین همانطور که که گفته شد تصویربرداری دندانپزشکی از مکمل دو بخش تشکیل شده و به کمک یکدیگر عمل تصویربرداری را انجام می دهند که در قسمت بالا بخش اول یعنی بخش تابنده اشعه توضیح داده شد و در ادامه مقاله مقایسه فسفرپلیت و سنسور RVG به توضیحات بخش دوم یعنی گیرنده اشعه می پردازیم.

تجهیزات صرفا گیرنده اشعه

این دسته از تجهیزات صرفا گیرنده اشعه وظیفه دریافت اشعه،ثبوت داده ها و در نهایت ظهور عکس و نمایش آن ها را به کاربر بعهده دارند.این تجهیزات دارای مدل های مختلفی می باشند اما بطور کلی شامل دستگاه های زیر می باشند که عبارتند از:

در ادامه مقاله مقایسه دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی به توضیحات بیشتر می پردازیم.

مقایسه فسفرپلیت و سنسور rvg

آشنایی با فسفرپلیت دندانپزشکی

فسفرپلیت دندانپزشکی یا همان PSP که مخفف کلمه انگلیسی Phosphor Plate می باشد یکی از تجهیزات تصویربرداری دیجیتال دندانپزشکی است که امروزه یکی از دستگاه های پرکاربرد و محبوب در کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی می‌باشد و استفاده از این دستگاه بسیار رایج شده است.

فناوری های قدیمی عکسبرداری و استفاده از فیلم های رادیوگرافی دندانپزشکی تا حد زیادی مشابه مکانیسم عملکردی دستگاه فسفرپلیت دندانپزشکی می باشد با این تفاوت که در دستگاه های فسفرپلیت دندانپزشکی سنسور ها یا همان پلیت های فسفرپلیت جایگزین فیلم های رادیوگرافی شده اند.

نحوه کار با فسفرپلیت به این صورت است که دندانپزشک در ابتدا می بایست سنسور مورد نظر را در داخل دهان بیمار قرار داده و سپس توسط دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی اکسپوز انجام شده و اشعه تابانده شود و سپس سنسور مورد نظر را در داخل دستگاه فسفرپلیت قرار داده که در نتیجه پس از چند ثانیه عکس دندان مورد نظر بر روی صفحه نمایش لپ تاپ و یا صفحه نمایش خود دستگاه(با توجه به برند دستگاه) نمایش داده خواهد شد.

نرم افزارهای دستگاه های فسفرپلیت دندانپزشکی امکانات متفاوتی را در اختیار دندانپزشکان قرار خواهند داد که با توجه به برند هر کمپانی این امکانات ممکن است متغیر باشد اما در حالت کلی برخی از این امکانات عبارتند از:

 • بزرگنمایی تصویر بدون افت کیفیت
 • تغییر نور
 • تغییر رنگ
 • چرخش عکس
 • اندازه گیری طول ریشه
 • ایجاد پرونده شخصی برای هر بیمار

مشاهده همه محصولات فسفرپلیت کلیک کنید

آشنایی با سنسور RVG دندانپزشکی

سنسورهای RVG، جایگزین روش های قدیم عکسبرداری در دندانپزشکی شده اند و عکسبرداری را در کوتاه ترین زمان ممکن و تنها در چند ثانیه انجام می دهند.RVG یکی از جدیدترین سیستم های تصویربرداری دیجیتال می باشد که عکس دندان را  با بالاترین وضوح و کیفیت در اختیار دندانپزشک قرار می دهد.

دستگاه سنسور RVG دارای یک سنسور RVG با ضخامت حدودی 4.4 میلی متر می باشد که به یک سیم 2 الی 3 متری متصل است.سیم سنسور وظیفه انتقال اطلاعات و داده ها را از سنسور به لپ تاپ دارد که از طریق پورت USB به سیستم لپ تاپ متصل می شود.دندانپزشک برای عکسبرداری از دندان باید سنسور را در داخل دهان بیمار قرار دهد و سپس اکسپوز را به وسیله دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی انجام دهد.پس از این مرحله در عرض چند ثانیه تصویر دندان بر روی صفحه نمایش لپ تاپ نشان داده خواهد شد.

نرم افزارهای سنسور RVG قابلیت های متفاوتی دارند و امکانات گوناگونی را در اختیار کاربران قرار می دهند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • ایجاد پرونده شخصی برای هر بیمار
 • تنظیم نور و کنتراست تصویر
 • سه بعدی سازی تصویر
 • چرخش تصویر و معکوس سازی
 • اندازه گیری طول ریشه
 • بزرگنمایی تصویر بدون کاهش کیفیت

مشاهده همه محصولات سنسور rvg کلیک کنید

مقایسه فسفرپلیت دندانپزشکی و سنسور RVG

بطور کلی تصمیم گیری در رابطه با اینکه کدام یک از دو روش ظهور تصاویر بهتر است،بسیار سخت می باشد و مقایسه آن ها با هر عنوان و معیاری،نتیجه ی متفاوتی را خواهد داشت.به همین دلیل انتخاب گزینه مناسب کاملا با سلیقه و فیلترهای شخصی دندانپزشک می باشد اما در مقاله مقایسه فسفرپلیت و سنسور RVG قصد داریم بصورت تخصصی از زوایای دید مختلف بررسی و تحلیل کنیم.

ضخامت پلیت فسفرپلیت و سنسور RVG

سنسور های RVG در مقایسه با فسفرپلیت ها ضخامت بیشتری دارند.برای مثال سنسور RVG ایتیس مدل NANOPIX-1 و NANOPIX-2 دارای ضخامت 4.4 میلی متر می باشند و همینطور سنسور RVG وودپیکر نیز دارای همین ضخامت می باشد.در حال حاضر بیشتر سنسور های RVG دارای همین ضخامت هستند اما در بین سنسور های RVG معروف در بازار سنسورهای دیگری نیز وجود دارند که دارای ضخامت بیشتری هستند برای مثال سنسور RVG واتک دارای ضخامت 4.8 میلی متر و هم چنین جدیدترین سنسور RVG کمپانی ایتیس که در سایز 1.3 تولید شده است نیز دارای ضخامت 4.8 میلی متری می باشد.

سنسور ها و یا همان پلیت های فسفرپلیت دارای ضخامت بسیار کمتری می باشند که ضخامت بسیار کم این پلیت ها سبب جایگیری راحت تر در دهان بیمار و کارکرد راحت تر خواهد شد و علاوه بر این بیمار حس بهتری را نیز تجربه حواهد کرد.برای مثال پلیت یکی از پرفروش ترین فسفرپلیت های حاضر به نام فسفرپلیت وودپیکر مدل i-Scan دارای ضخامت 0.4 میلی متر می باشند.

علاوه بر این مورد فراموش نشود که سنسورهای RVG خشک هستند و قابلیت انعطاف پذیری ندارند اما پلیت های دستگاه های فسفرپلیت تا حدود 270 درجه قابلیت انعطاف پذیری خواهند داشت به این صورت که به عنوان مثال برای دندان های مولر(6،7،8)  در حین استفاده از سنسور RVG احتمال بروز گگ Gag برای بیمار وجود خواهد داشت در صورتی که در حین استفاده از پلیت ها به دلیل ضخامت کمتر و انعطاف پذیری پلیت های فسفرپلیت این احتمال به حداقل می رسد اما باید توجه داشته که با توجه به حساسیت هر بیمار این موضوع می تواند متفاوت باشد.

مقایسه دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در این مورد اسکنر فسفرپلیت برتری دارد.

نوع تصویربرداری دندان در فسفرپلیت و سنسور RVG

سنسور های RVG از روش مستقیم و اسکنرهای فسفرپلیت از روش غیر مستقیم تصویربرداری استفاده می کنند.در تصویربرداری توسط RVG سنسور به همراه سیم باید وارد دهان بیمار شود و سپس در کوتاه ترین زمان عکس دندان را بر روی صفحه مانیتور نشان خواهد داد.در تصویربرداری به وسیله فسفرپلیت،پلیت دستگاه که همانند فیلم های رادیوگرافی قدیمی بدون سیم می باشد در داخل دهان بیمار قرار داده و سپس پس از اکسپوز توسط دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی،پلیت از داخل دهان بیمار خارج می شود و سپس درون دستگاه فسفرپلیت قرار داده می شود و درنهایت پس از چند ثانیه عکس دندان مورد نظر نشان داده می شود.

در مقایسه بین دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در این عنوان فسفرپلیت برتری دارد.

سرعت ظهور تصویر در فسفرپلیت و سنسور RVG

یکی از معیار های مهم در خرید دستگاه های سنسور RVG و فسفرپلیت های دندانپزشکی مدت زمانی است که طول می کشد عکس دندان ظاهر شود.برای مثال مدت در دستگاه سنسور وودپیکر مدت زمان ظهور تصویر حدود 3 ثانیه و در دستگاه فسفرپلیت وودپیکر حدود 5 الی 7 ثانیه می باشد.

به صورت کلی زمان ظهور تصویر در سنسورهای RVG نسبت به فسفرپلیت های دندانپزشکی کوتاه تر است و برای کلینیک ها و یا مطب های دندانپزشکی که دارای سیکل بیمار بیشتری می باشند سنسور RVG گزینه بهتری است.

در مقایسه بین دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در مورد سرعت ظهور تصویر سنسور RVG برتری دارد.

راحتی بیمار

همانطور که در بخش مقایسه از نظر ضخامت به این موضوع پرداخته شد با توجه به ضخامت و انعطاف پذیری بیشتر پلیت های دستگاه فسفرپلیت که پلیت ها قابلیت انعطاف پذیری تا 270 درجه را دارند و این باعث می شود که بیمار احساس بهتری داشته و در مواردی که درمان در دندان های خلفی و مولر می باشد،دندانپزشک بتواند از دندان مورد نظر بدون داشتن احساس گگ در بیمار،عکس بگیرد و در نتیجه بیمار درمان بهتر،دقیق تر و رضایت بیشتر را خواهد داشت.

در مقایسه میان دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در مقایسه راحتی بیمار فسفرپلیت برتری دارد.

کیفیت تصویر فسفرپلیت و سنسور RVG

کیفیت تصویر در فسفرپلیت و سنسور RVG را می توان تقریبا یکسان دانست،البته با توجه به برندهای مختلف کیفیت و وضوح تصویر می تواند متفاوت باشد.برای راهنمایی بیشتر و مقایسه کامل کیفیت های برندهای متفاوت می توانید با کارشناسان مجموعه دنتی اسمایل در ارتباط باشید.

در این عنوان دو مورد حدودا یکسان می باشند.

اندازه مساحت فعال شده دریافت عکس (Active Area)

فسفرپلیت و سنسور RVG در اندازه مساحت فعال شده دریافت عکس یا در اصطلاح همان Active Area با یکدیگر متفاوت هستند به طوری که سنسور های RVG دارای یک عدد قاب پلاستیکی هستند که ملزومات الکتریکی و سنسور CMOS در آن جای می گیرند و به همین خاطر حدود 40 درصد از مساحتی که در معرض تابش اشعه ایکس قرار می گیرد سطح غیر فعال سنسور می باشد توانایی ثبت عکس را ندارد و حداکثر سطح اکتیو سنسور آر وی جی حدود 70 درصد می باشد.

پلیت های دستگاه فسفرپلیت دارای مساحت فعال و Active صد درصدی می باشند،یعنی تمام سطح پلیت فعال و توانایی ثبت عکس را دارد.

در این عنوان فسفرپلیت برتری دارد.

مقایسه سنسور rvg و فسفر پلیت

ذخیره اطلاعات بیماران

در سنسور های RVG بعد از اکسپوز توسط دستگاه رادیوگرافی اطلاعات از سنسور RVG مستقیما به لپتاپ انتقال داده می شود اما در دستگاه های فسفرپلیت پس از انجام اکسپوز توسط دستگاه رادیوگرافی،اطلاعات ابتدا در پلیت فسفرپلیت ذخیره شده و سپس توسط دستگاه فسفرپلیت اسکن می شود و در نهایت اطلاعات بصورت عکس بر روی صفحه نمایش لپتاپ نمایش داده می شود.

در مقایسه میان دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در آیتم ذخیره اطلاعات بیماران فسفرپلیت برتری دارد.

هزینه ها

بصورت کلی دستگاه های فسفرپلیت در مقابل سنسور های RVG بسیار به صرفه تر می باشند زیرا در صورتی که اگر فسفرپلیت دچار خرابی شود و یا مشکلی در پلیت داشته باشد با هزینه بسیار کمتری می توان ایراد را برطرف نمود اما اگر سنسور های RVG دچار خرابی در بخش سنسور یا در بخش کابل شوند هزینه تعمیر بسیار بالایی را بهمراه خواهند داشت همچنین در بسیاری از مواقع نیز قابل تعمیر نیستند و اگر حتی قابل تعمیر باشند،کیفیت و وضوح تصویر سنسور افت شدیدی خواهد داشت.

در مقایسه میان دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در آیتم هزینه‌ها فسفرپلیت برتری دارد.

طول عمرِ فسفرپلیت و سنسور RVG

هر یک از دستگاه های فسفرپلیت و سنسور RVG نیازمند نگهداری و مراقبت ویژه هستند زیرا دستگاه های با حساسیت بالا می باشند.بعنوان مثال برای سنسور های RVG با وجود اینکه سنسور ها دارای محافظ سیلیکونی ضد ضربه هستند اما باید بسیار دقت داشت تا هیچگونه ضربه ای به سنسور وارد نشود و همینطور در پلیت دستگاه فسفرپلیت باید دقت داشت تا پلیت ها در معرض نور شدید قرار نگیرند زیرا در چنین شرایطی ابتدا اطلاعات و داده های پلیت حذف خواهند شد و در صورت تکرار پلیت خراب خواهد شد.

بصورت کلی با توجه به عنوان قبلی که توضیح داده شد در صورت خرابی هر یک از این دو مورد،دستگاه فسفرپلیت با هزینه بسیار کمتری قابلیت ادامه کار مجدد را فراهم می سازد.

در مقایسه میان دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در طول عمر دستگاه، فسفرپلیت با اختلاف کم برتری دارد.

قیمت فسفرپلیت و سنسور RVG

برای اینکه بتوانیم قیمت این دو دستگاه را باهم مقایسه کنیم برند شناخته شده و نام آشنا را بعنوان مثال در ادامه خواهیم داشت به این صورت که در رابطه با قیمت بعنوان مثال سنسور RVG وودپیکر با مبلغ 60 میلیون تومان امکان کار با تنها یک سایز (انتخاب دلخواه سایز 2 و 1.5 و 1) را فراهم می کند اما دستگاه فسفرپلیت وودپیکر با مبلغ 160 میلیون تومان امکان کار با چهار سایز پلیت 3-2-1-0 را فراهم می کند.بنابراین از لحاظ کاربری و از لحاظ قیمت دستگاه ها،فسفرپلیت ارزش خرید بیشتری را دارد.

در مقایسه بین دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG دندانپزشکی در این عنوان فسفرپلیت برتری دارد.

سایر تنظمیات و امکانات نرم افزاری

بصورت کلی هر دو دستگاه دارای امکانات و دسترسی های یکسانی می باشند که البته با توجه به برند و مدل دستگاه ها،نتایج متفاوتی نیز خواهد داشت.بنابراین در چنین مواردی میزان برتری نسبت به یکدیگر،ارتباط مستقیمی با لاینسنس ها و به روز رسانی های هر ساله کمپانی ها دارد.

در این عنوان دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG در برابری نسبی با یکدیگر قرار دارند.

جمع بندی

در مقاله مقایسه دستگاه فسفرپلیت و سنسور RVG موارد مهم در ارتباط با هر دو دستگاه به صورت کلی نقد و بررسی شد اما برای خرید هر یک از این دو دستگاه با توجه به مطب و کلینیک دندانپزشکی،تخصص دندانپزشک،سیکل بیماران و…برای هر دندانپزشک شرایط می تواند متفاوت باشد که می توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بخش تصویربرداری مجموعه دنتی اسمایل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *